arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۴۷۷۹۴
تاریخ انتشار: ۴۶ : ۲۰ - ۳۰ آذر ۱۳۹۷

اعتراض های سیاسی در سودان با طعم اقتصادی

مردم سودان از چند روز پیش در اعتراض به سیاست های دولتی و وضعیت بد اقتصادی خود در شهرهای مختلف این کشور اقدام به برگزاری راهپیمایی کرده و در چندین مورد این راهپیمایی ها با خشونت و درگیری های شدید همراه بوده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

اعتراض های سیاسی در سودان با طعم اقتصادیاوایل سال جاری میلادی نیز مردم این کشور در اعتراض به افزایش قیمت نان و گرانی دست به راهپیمایی زده بودند اما کم کم این راهپیمایی ها فروکش کرد و این در حالی بود که منابع رسمی این کشور تورم را بالای 60 درصد اعلام می کردند.

** شهر عطبره نقطه آغاز اعتراض های مردمی 
طی روزهای گذشته نیز مردم سودان بار دیگر راهپیمایی هایی در اعتراض به اوضاع بد اقتصادی کشور و گرانی برخی کالاها و از جمله نان برگزار کردند. سرآغاز این اعتراض ها صبح روز چهارشنبه و زمانی بود که دانش آموزان و کارگران راه آهن در شهر «عطبره » برای خوردن صبحانه به غذاخوری ها رفتند اما متوجه شدند نان کمیاب و گران شده است و به همین دلیل شروع به بستن خیابان ها ی منتهی به ساختمان تلویزیون کردند .تارنمای سودان تایمز نوشت، مردم ابتدا از دانش آموزان خواستند به مدارس خود بازگردند و پلیس هم تلاش کرد آن ها را متفرق کند اما کم کم آتش اعتراض ها شعله ور شد و اقشار مختلف مردم به این حرکت اعتراضی پیوستند.
شهر عطبره واقع در شمال سودان، دومین شهر بزرگ استان نهر النیل پس از الدامر و یکی از مراکز حزب کمونیست سودان است است .دفتر مرکزی شرکت راه آهن سودان در این شهر است و به همین دلیل سودانی ها به آن پایتخت آهن و آتش می گویند .این شهر در تاریخ معاصر سودان پیوسته محل آغاز قیام کارگران ضد رژیم های دیکتاتوری بوده است.
شاهدان عینی اعلام کردند ، پس از حوادث عطبره ، مقام های محلی دستور دادند قیمت نان که به سه جنیه رسیده بود، به یک جنیه کاهش یابد اما این باعث خاموش شدن آتش اعتراض ها نشد و تظاهرات روز چهارشنبه که از شهر عطبره در استان نهر النیل آغاز شده بود، به سرعت به شهرهای الدامر، بربر، المتمه و شندی سرایت کرد و پس از آن مردم دنقلا و خارطوم نیر به جمع معترضان پیوستند و شهرهای پورت سودان ، القضارف ، سنار، و النهود نیز شاهد اعتراض های مردمی بود.
مقام های دولتی ابتدا برای کنترل اوضاع، در عطبره حالت فوق العاده و منع رفت و آمد در شب از ساعت 18 تا 6 اعلام کردند.
«عادل عبداللطیف» یکی از ساکنان این شهر گفت، عطبره از سه سال پیش تاکنون شاهد چنین اعتراض های گسترده ای که همه محله های شهر را فراگرفته، نبوده است ، دانشجویان از دانشگاه خارج شده و پس از آن مردم به آن ها پیوستند .
عبداللطیف افزود، اوضاع وخیم است، شمار تظاهرات کنندگان در حال افزایش است، همه مردم عطبره اکنون به خیابان ها آمده اند و مردم شعارهایی مانند 'راهپیمایی ما مسالمت آمیز و ضد دزدان است'سر می دادند.
بر اساس اعلام تارنمای «سودان تریبون» با آغاز راهپیمایی ها، معترضان خود را به ساختمان دوطبقه حزب کنگره ملی (حزب حاکم) رسانده و آن را به آتش کشیدند و با شدت یافتن اعتراض ها پلیس در عطبره حالت فوق العاده و منع رفت و آمد از ساعت 18 تا 6 اعلام کرد و مدارس و دانشگاه ها نیز تا اطلاع ثانوی تعطیل اعلام شد.
در شهر پورت سودان مرکز استان البحر الاحمر نیز صدها سودانی از روز چهارشنبه در اعتراض به گرانی های اخیر شروع به تظاهرات کردند.شهر «النهود » واقع در استان کردفان شمالی نیز شاهد اعتراض های مردمی بود. مردم در شهر «الدامر » واقع در نزدیکی عطبره نیز تظاهرات ضد دولتی برگزار کرده ، مقر حزب حاکم را به آتش کشیدند و دانشجویان در این شهر نیز وارد تظاهرات شدند اما پلیس به زور متوسل شد و درگیری های سختی میان دو طرف درگرفت.
چهارشنبه شب «ابراهیم الصدیق» مسئول اطلاع رسانی حزب حاکم در پی تشدید اعتراض ها در عطبره و پورت سودان ، در گفت و گو با خبرگزاری رسمی سودان (سونا) ، مخالفان دولت را به فتنه انگیزی و بر هم زدن ثبات و امنیت این کشور متهم کرد .
الصدیق گفت، اتفاقاتی که در عطبره روی داد، سنخیتی با تظاهرات مسالمت آمیز نداشت.
معترضان می گویند، نظام حاکم نمی خواهد این حوادث را قیام گسترده مردمی بداند و می گوید عده ای آشوب طلب دست به چنین اقداماتی زدند و به همین دلیل نیروهای امنیتی را با لباس شخصی به میدان فرستاده و آن ها اقدام به خرابکاری کردند تا معترضان را به آن متهم کنند .
روز پنجشنبه نیز اعتراض های مردمی در چندین شهر سودان ادامه یافت که نیروهای امنیتی این بار باخشونت بیشتر با معترضان برخورد کرده و بر اساس اعلام منابع دولتی این درگیری ها منجربه کشته شدن هشت نفر( 6 نفر در القضارف و دو نفر در بربر ) شد.صبح روز پنجشنبه شهرهای «القضارف» واقع در شرق سودان،«سنار » در مرکز این کشور و «دنقلا»در شمال این کشور آفریقایی شاهد تظاهرات گسترده مردم بود و مردم شعارهایی ضد نظام حاکم سر داده و اعتراض خود را به وضعیت اقتصادیشان اعلام کردند.
معترضان در القضارف یکی از ساختمان های حزب حاکم و سه دستگاه خودرو پلیس را به آتش کشیدند و در این روز درگیری های شدیدی میان مردم و نیروهای دولتی روی داد .
«الامین طه » یکی از مسئولان اداره پلیس این شهر پنجشنبه شب در مصاحبه با شبکه «سودانیه 24 »از کشته شدن 6 نفر و زخمی شدن یک تن دیگر خبر داد و در پی این اعتراض ها مقام های محلی حالت فوق العاده و منع رفت و آمد شبانه اعلام کردند .
شاهدان عینی اعلام کردند تک تیراندازها که لباس غیر نظامی بر تن داشتند، به سوی مردم آتش گشودند .
در شهر «بربر» واقع در استان نهر النیل نیز نیروهای دولتی به خشونت ضد معترضان متوسل شدند و دست کم یک معترض را به قتل رساندند. در شهر دنقلا نیز مردم برخی ساختمان های دولتی را به آتش کشیدند.
سخنگوی استانداری نهر النیل از کشته شدن دو نفر در بربر و العبیدیه خبر داد و گفت، اوضاع اکنون تحت کنترل است . 
طی روزهای گذشته خارطوم پایتخت سودان نیز شاهد تظاهرات ضد دولتی بوده و معترضان به سمت خودروهای پلیس که گاز اشک آور به سمت مردم پرتاب کردند، حمله ور شدند و صدای شلیگ گلوله به گوش می رسید.
رسانه های محلی و بین المللی . از جمله رویترز امروز جمعه نیز اعلام کردند تظاهرات در روز جمعه نیز ادامه یافت و پلیس به سمت معترضان در ام درمان و استان کردفان شمالی گاز اشک آور پرتاب کرد .
شاهدان عینی اعلام کردند دست کم هفت منطقه پایتخت روز جمعه شاهد تجمعات اعتراض آمیز بود و نیروهای پلیس در این روز حضور پررنگی در خیابان ها بویژه اطراف مساجد داشتند.

** تلاش دولت برا ی جلوگیری از اطلاع رسانی در خصوص اعتراض ها و راهپیمایی ها 
مقام های دولتی در پی تشدید اعتراض های مردمی پنجشنبه شب شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک، واتس آپ و توییتر را برای جلوگیری از انتشار اخبار و تصاویر اعتراض ها قطع کردند. روز چهارشنبه تا پنجشنبه هشتگی با عنوان ' مردم در شهرهای سودان به پاخاستند ' ایجاد شد و بسیار زود ترند شد.
تارنمای «سودان تریبون» نوشت، مقام های امنیتی به روزنامه ها دستور داده اند اخبار تظاهرات و اعتراض ها را پوشش حداقلی بدهند و اخبار و گزارش های آن ها به گونه ای باشد که باعث گسترش آن نشود و به چاپخانه ها هم دستور داد ه اند بدون نظارت نیروهای امنیتی هیچ روزنامه ای چاپ نشود و این یعنی نیروهای امنیتی از قبل باید بر محتوای روزنامه ها نظارت کنند.

سودان از مدت ها پیش با بحران اقتصادی مواجه است و شواهد و قرائن حاکی از آن است که این بحران در آینده نزدیک قابل حل شدن نیست.
تارنمای رای الیوم در این خصوص نوشت، دولت سودان راه حلی برای بحران اقتصادی کنونی که ناشی از بحران سیاسی در این کشور است ، ندارد ، به نظر می رسد عمر البشیر و نخست وزیر در پی افزایش قیمت بنزین هستند و می خواهند یارانه سوخت را در بودجه سال 2019 حذف کنند هرچند به صورت رسمی این را تکذیب می کنند. 
با توجه به شرایط موجود به نظر می رسد پیوستن سودان به ائتلاف عربستان در تجاوز به یمن نیز نتوانسته است مشکلات این کشور را حل کند و به همین دلیل در روزهای آینده باید منتظر تشدید اقدامات امنیتی در شهرهای مختلف این کشور و همچنین تشدید اعتراض ها بود.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان