arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۴۷۸۳۰
تاریخ انتشار: ۱۴ : ۰۹ - ۰۱ دی ۱۳۹۷

ادعای آمریکا: ایران برای اثرگذاری بر انتخابات اخیر کنگره تلاش کرده است

مسئول هماهنگی نهادهای اطلاعاتی آمریکا روز جمعه مدعی شد که دیگر کشورها از جمله چین، روسیه و ایران، در تلاش برای اثرگذاری بر انتخابات اخیر کنگره این کشور بوده‌اند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

مسئول هماهنگی نهادهای اطلاعاتی آمریکا روز جمعه مدعی شد که دیگر کشورها از جمله چین، روسیه و ایران، در تلاش برای اثرگذاری بر انتخابات اخیر کنگره این کشور بوده‌اند.

به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، «دَن کوتس» با طرح ادعای یاد شده گفت که با این وجود، مدرکی دال بر نفوذ به سیستم‌های رای‌گیری وجود ندارد.
در گزارشی که وی به رئیس جمهوری آمریکا تحویل داده، میزان اثرگذاری ادعایی این فعالیت‌ها ارزیابی نشده است.
«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در ماه سپتامبر با صدور دستوری اجرایی، رسیدگی به موضوع دخالت‌های خارجی را در حکم «اضطرار ملی» اعلام کرده و خواستار ثبت گزارشی از سوی نهادهای اطلاعاتی این کشور شده بود.
در بیانیه کوتس که در همین ارتباط منتشر شده، آمده است: در شرایط کنونی، جامعه اطلاعاتی هیچ گزارشی از نفوذ به زیرساخت‌های انتخاباتی، به نحوی که منجر به جلوگیری از اخذ رای یا تغییر رای‌های اخذ شده یا شمارش آرا شده باشد، در اختیار ندارد.
پیشتر هم چهار نهاد قضایی و اطلاعاتی آمریکا با انتشار بیانیه‌ای ادعایی، روسیه، چین و ایران را به تلاش برای تاثیرگذاری بر روند انتخابات آتی این کشور متهم کرده بودند.
در بیانیه مشترک دفتر هماهنگ‌کننده اطلاعات ملی آمریکا، وزارت دادگستری، وزارت امنیت داخلی و آژانس تحقیقات فدرال این کشور (اف‌بی‌آی) در این ارتباط، به رسانه‌هایی همچون راشاتودی و اسپوتنیک اشاره شده بود.
این نخستین بار نیست که هیأت حاکمه آمریکا برای جبران ناکامی‌های داخلی و در تلاشی نافرجام برای جهت‌دهی به افکار عمومی، انگشت اتهام را به سمت کشورهای خارجی گرفته و آن‌ها را به دخالت در امور داخلی خود متهم می‌کند.
این اتهام‌ها مسأله جدیدی نیست و پیش از این نیز خزانه‌داری آمریکا به همین بهانه، برخی پژوهشگران ایرانی را هدف تحریم قرار داده بود.

نظرات بینندگان