arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۴۸۰۸۳
تاریخ انتشار: ۵۷ : ۰۹ - ۰۲ دی ۱۳۹۷

پشت پرده قتل برادران ذبیحی

در بررسی های اولیه پلیس مشخص شد که خودرو متعلق به رحیم ذبیحی هنرمند و فیلمساز بانه ای است که به همراه برادرش در خودرو بوده اند و ظاهر امر این را نشان می داد که بر اثر حادثه ای نامعلوم در دره سقوط کرده اند و هر دو متاسفانه جان خود را از دست داده اند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

پس از گذشت ساعاتی از این ماجرا افراد و منابع محلی خبر دادند که این دو نفر در جریان اختلاف هایی توسط افراد دیگری کشته شده و سپس با صحنه سازی خودروی آنها به دره سقوط کرده است و کشته شده اند.

پلیس نیز در راستای وظیفه و رسالت ذاتی خود این شایعات را رد و یا تائید نکرد تا اذهان مردم به سوی واقعیت داشتن این شایعه بیشتر سوق داده شود و در همین حین بود که رسانه های خارجی و معاند فرصت را غنیمت شمرده و بازهم به شایعه پراکنی پرداختند.

بسیاری از رسانه های خارجی در شبکه های مختلف و فضای مجازی قتل رحیم ذبیحی و برادرش را به توطئه ای داخلی عنوان کرده و مانند بسیاری از مسائل دیگر از آب گل آلود ماهی گرفتند و با بیان شایعات گوناگون دل خانواده این هنرمندان را بارها و بارها لرزاندند.

پلیس نیز با عدم پاسخگویی به رسانه های داخلی و با بیان اینکه تحقیقات در این خصوص هنوز ادامه دارد، این شایعه را رد یا تایید نکرد و اعلام کرد تا بررسی دقیق و یافتن علت حادثه نمی توان در این خصوص اظهار نظر دقیقی داشت و از مردم نیز خواست به شایعات توجه نکنند و اجازه دهند پلیس پس از بررسی های فنی و تخصصی در خصوص علت این حادثه اطلاع رسانی لازم را انجام می دهد و همین امر آب و تاب رسانه های خارجی به خبر قتل برادران ذبیحی را بیشتر می کرد.

دستگیری قاتل رحیم ذبیحی فیلمساز کردستانی و برادرش

در نهایت معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی کردستان پس از گذشت حدود ۲۴ ساعت از وقوع این حادثه از دستگیری قاتل رحیم ذبیحی فیلم ساز و برادرش در شهر بانه خبرداد و در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهارداشت: با تلاش‌های پلیس و کارهای تحقیقاتی صورت گرفته شامگاه روز شنبه قاتل رحیم ذبیحی فیلمساز بانه ای و برادرش دستگیر شد.

عبداالله فاتحی با اشاره به این که هویت این فرد مشخص شده و در اختیار مراجع قضایی قرار گرفته است، بیان کرد: قاتل در اعترافات اولیه خود انگیزه قتل را اختلافات مالی عنوان کرده است.

وی افزود: بنا بر اعترافات اولیه، قاتل ابتدا آنان را بیهوش کرده و بعد در داخل خودروی آنان بنزین ریخته و پس از به آتش کشیدن ماشین، آن را هول داده و در داخل دره انداخته است و متاسفانه برادران ذبیحی نیز در این آتش به گام مرک کشیده شده اند.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی کردستان گفت: هیچ گروهک خارجی و داخلی در این رابطه دخیل نبوده و فقط تعدادی از دشمنان نظام به دنبال این بودند که این اتفاق را به دولت ربط دهند، غافل از اینکه قاتل دستگیر شده و تنها اختلافات مالی را انگیزه این قتل عنوان کرده است.

پس از اظهارنظر صریح پلیس در خصوص این حادثه دلخراش بازهم رسانه های بیگانه بیکار ننشستند و به ایجاد شایعات جدید پرداختند که همین امر منجر شد خانواده رحیم و کیوان ذبیحی علیرغم داغی که در دل داشتند به بیان واقعیت پرداخته و از مردم بخواهند که در غم آنان شریک باشند و به شایعات توجه نداشته باشند.

رحیم و کیوان افرادی متعهد به نظام و انقلاب بودند

پدر رحیم و کیوان ذبیحی در گفت و گو با خبرنگار مهر، در خصوص این حادثه گفت: صبح روز جمعه وقتی رحیم و کیوان می خواستند خانه را ترک کنند آنان را دیدم و در زمان نهار منتظر برگشت آنان بودم که خبری از آنها نشد و پس از اینکه از مادر بچه ها نیز این موضوع را پرسیدم، او نیز اظهار بی اطلاعی کرد.

مصطفی ذبیحی افزود: تا عصر جمعه هیچ کس از آنان اطلاعی نداشت تا اینکه به ما خبر دادند که خودروی آنان دچار حادثه شده و پس از پیگیری ماجرا با این خبر وحشتناک مواجه شدیم و از قضیه خبردار شدیم.

وی اظهارداشت: متاسفانه در طی چند روز پس از مرگ پسرانم هم باید داغ فراق آنان را می کشیدم و هم عده ای شایعاتی را بیان می کردند که دل ما را بیشتر به درد می آورد.

 

مصطفی ذبیحی ادامه داد: در رسانه های خارجی گفته شده بود که این کار دولت است، اما ما خودمان هم می دانستیم که دولت هیچگاه اینکار را نمی کند چرا که رحیم و کیوان افرادی متهد به نظام و انقلاب بودند.

وی با بیان اینکه هیچ شایعه ای را در رابطه با پسران خود نمی پذیرم، یادآور شد: خوشبختانه پس از گذشت یک روز نیز قاتل پسرانم شناسایی و دستگیر شد و منتظر مجازات او هستیم و از مردم استان کردستان و به ویژه مردم بانه بسیار ممنونم که در این مدت با ما احساس همدردی داشته اند.

رحیم و کیوان انسان های اسم و رسم داری بودند

برادر رحیم و کیوان ذبیحی نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر، بیان کرد: رحیم در طول زندگی خود تنها به دنبال فیلمسازی و بازیگری بود و کیوان نیز علاوه بر بازیگری به ساخت و ساز مشغول بود.

وفا ذبیحی گفت: در بانه همه رحیم و کیوان را می شناختند و انسان های اسم و رسم داری بودند و تمام کسانی که این دو نفر را می شناختند می دانند که این دو انسان هایی بسیار خود و متواضع بودند.

وی در خصوص روز حادثه نیز اظهارداشت: تا جمعه عصر از آنان بی خبر بودیم و وقتی خبر دار شدیم که خودروی آنان با حادثه مواجه شده است، خود را به محل حادثه رساندیم که متاسفانه چون خودرو کاملا سوخته بود، اجساد نیز قابل شناسایی نبودند و هنوز نمی دانستیم که دقیقا چه اتفاقی افتاده است.

وفا ذبیحی افزود: پس از تائید هویت اجساد از سوی پزشکی قانونی، متاسفانه در این میان شایعاتی به سرعت در میان مردم پیچید و همین امر ما را بیشتر از مرگ برادرانمان ناراحت می کرد.

وی یادآور شد: تمام بحث هایی که در فضای مجازی و در میان مردم رد و بدل می شد کاملا دروغ بود و پس از دستگیری قاتل نیز مشخص شد که تنها انگیزه او اختلافات مالی بوده است.

ولی سوال اصلی اینجاست که رحیم ذبیحی که بود و در طول فعالیت هنری خود چه آثاری را تولید و عرضه کرد که البته نگاهی دقیق به ردپای آثار ذبیحی می توان بخش های پنهان این شایعه سازی از سوی دشمنان را به خوبی درک کرد.

یکی از مهمترین و مشهورترین آثار ذبیحی که اتفاقا در جشنواره های مختلف داخلی و خارجی مورد توجه قرار گرفت، سنگ قبری برای مزار برادر شهیدم بود که در خصوص خانواده قادرخانزاده که شش شهید را تقدیم انقلاب اسلامی کرده اند ساخته شده بود.

فیلم های انسانی و دارای دغدغه های اخلاقی از مهمترین ویژگی های فیلمسازی رحیم ذبیحی بود و ولی در تمامی آثارش به عنوان یک هنرمند متعهد سعی داشت که به سرزمین خود وفادار باشد و به همین دلیل بود که در سال ۱۳۸۳ و در جریان برگزاری یک جشنواره خارجی از دست دادن به داور زن آن جشنواره خودداری کرد و از سوی مسئولان استانی مورد تشویق قرار گرفت.

رحیم ذبیحی هنرمند متعهد بود و دغدغه انسانی داشت

رئیس حوزه هنری استان کردستان نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر در رابطه با رحیم ذبیحی گفت: رحیم ذبیحی کسی بود که دغدغه انسانی داشت و به همین دلیل در آثار وی تعهد و اخلاق موج می زد و این ویژگی ها نیز در رفتار خود وی هم هویدا بود.

مرادی در خصوص ویژگی های فیلم سازی مرحوم رحیم ذبیحی افزود: ذبیحی همواره تلاش می کرد که تعهد خود به سرزمینش را به بهترین شکل ممکن نشان دهد و این مهم را می شود به عینه در آثار رحیم ذبیحی مشاهده کرد.

وی با اشاره به ساخت فیلم سنگ قبری برای برادر شهیدم، یادآور شد: زمانی که رحیم از ساخت این فیلم صحبت می کرد، بدون هیچگونه دسته بندی متداول از رسالت هنرمندان در خصوص معرفی ویژگی های منحصر به فرد جامعه سخن می گفت و صبر و مقاومت این خانواده را شایسته والاترین احترام و تکریم می دانست که در راه حفظ و کیان ایران اسلامی تلاش کرده اند و همین مسئله متهد بودن خانواده ذبیحی به نظام و آرمان های انقلاب را به خوبی نمایان می کند.

رئیس حوزه هنری ضمن اظهار تاسف از درگذشت رحیم ذبیحی به عنوان یک فیلمساز متعهد و با اخلاق کردستانی، افزود: واقعا جای تاسف است که کردستان و حتی کشور یکی از سرمایه های مهم انسانی خود را از دست داد و این ضایعه ای جبران ناپذیر برای جامعه هنری است.

بیان تمام این نکات از زبان پدر، برادر و تمام کسانی که برادران ذبیحی را می شناختند نشان از آن دارد که دشمن و معاندان نظام باز هم با ایجاد شایعه در میان مردم قصد دارند مردم و نظام را در مقابل یکدیگر قرار دهند و این برای چندمین بار است که یک حادثه دلخراش و تراژدی را برای رسیدن به این اهداف شوم خود دست مایه قرار می دهند.

بدون شک مهمترین اصل در زمان وقوع چنین حوادثی در کردستان اطلاع رسانی سریع و شفاف است که هر چند بارها مورد تاکید فعالان این بخش قرار گرفته است ولی متاسفانه هر بار فراموش شده و مورد غفلت واقع می شود.

منبع:مهر

نظرات بینندگان