arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۴۸۵۷۶
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۱۰ : ۱۰ - ۰۴ دی ۱۳۹۷

طرح جریمه سربازان غایب در بودجه ۹۸ متوقف شد

دریافت جریمه غیبت سربازی به منظور اعطای معافیت به مشمولان خدمت وظیفه عمومی در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ پیش بینی نشده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

طرح جریمه سربازان غایب در بودجه ۹۸ متوقف شد

دریافت جریمه غیبت سربازی به منظور اعطای معافیت به مشمولان خدمت وظیفه عمومی در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ پیش بینی نشده است.

در سال گذشته دولت با پیش بینی دریافت جریمه از کلیه مشمولان خدمت وظیفه عمومی که بیش از هشت سال غیبت دارند، امکان اعطای معافیت را فراهم کرد اما در سال جاری این بند از لایحه بودجه سال اینده حذف شده است.

دریافت جریمه بر حسب مدرک تحصیلی از دیپلم تا دکترای تخصصی رشته های علوم پزشکی و بالاتر درجه بندی می شد و مبالغ بین ۱۰ تا ۵۰ میلیون تومان را در بر می گرفت.

در لایحه پیشنهادی بودجه سال آینده اما بندی در این خصوص پیش بینی نشده است.

پیش از این رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه در سال نخست اجرای طرح جریمه ریالی سربازی بیش از ۱۹۰ هزار نفر با پرداخت جریمه ریالی از سربازی معاف شده و از این طرح بهره‌مند شدند، گفت: اما در سال‌های بعد روند بهره‌مندی از این طرح کاهش یافت و افراد کمتری اقدام به پرداخت جریمه ریالی کردند.

کمالی با بیان اینکه از نظر ستاد کل نیروهای مسلح این طرح نمی‌توانست به شکل دائمی اجرا شود، گفت: اجرای دائمی این طرح سبب می‌شد تا دیگر افراد رغبتی برای اعزام به سربازی نداشته و تصور کنند که پس از هشت سال می‌توانند با پرداخت جریمه از سربازی معاف شوند که این موضوع اعتراض بسیاری از خانواده‌ها را نیز به دنبال داشته و افراد بسیاری به دلیل اینکه ممکن است هشت سال دیگر با پرداخت جریمه ریالی از سربازی معاف شوند نه شغل مناسبی برای خود انتخاب کرده، نه سربازی‌شان را تعیین تکلیف کرده بودند و نه راهکاری در مواجهه با محدودیت‌های اجتماعی اعمال شده برای مشمولان غایب داشتند. بنابراین مشکلات زیادی را برای این افراد و همچنین خانواده‌هایشان ایجاد کرده بود.

وی با بیان اینکه قرار بود سال ۹۶ آخرین مرحله از اجرای طرح جریمه ریالی سربازی باشد، گفت: اما با پیگیری‌هایی که انجام شد ستاد کل نیروهای مسلح سرانجام موافقت کرد که در سال ۹۷ نیز طرح جریمه ریالی مشمولان غایب سربازی اجرا شود؛ اما دیگر در سال ۹۸ به هیچ عنوان این طرح اجرا نخواهد شد و سال ۹۷ آخرین زمان اجرای این طرح خواهد بود.

 

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۴
0
0
بنده بعنوان یک شخص عادی بودجه رو نگاه کردم در صفحات ۳۱۳ و ۳۱۴ در مورد درآمدهای فروش سربازی اومده. لطفا دوباره نگاه کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۴
0
3
این خیلی نامردیه
همین که بچه هاشون و قوم و خویشاشون کارت و گرفتند قانون را برداشتند
تو این مملکت نکبتی هر روز از یک طرف به من جون فشار میارن
کجای دنیا این قدر تنش برای زندگی یک جوان ایجاد می کنند و هر روز هم یک قری در قوانینشان بر ضد شرنوشت جوانان ایجاد می کنند
نظرات بینندگان