arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۴۸۶۶۸
تاریخ انتشار: ۲۷ : ۱۴ - ۰۴ دی ۱۳۹۷

دعوت روسیه از اتحادیه اروپا برای حذف دلار در معاملات نفت و گاز

وزیر توسعه اقتصادی روسیه گفت: روسیه و اتحادیه اروپا هیچ کدام مبتنی‌بر دلار نیستند، پس بهتر است در معامله‌های منابع انرژی از یورو استفاده کنند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :


وزیر توسعه اقتصادی روسیه گفت: روسیه و اتحادیه اروپا هیچ کدام مبتنی‌بر دلار نیستند، پس بهتر است در معامله‌های منابع انرژی از یورو استفاده کنند.

به گزارش تسنیم به نقل از راشاتودی، مکسیم اورشکیم، وزیر توسعه اقتصادی روسیه گفت: از آنجایی که روسیه و اتحادیه اروپا هیچکدام مبتنی بر دلار نیستند، برای هر دو مفید است که در معامله منابع انرژی از یورو استفاده کنند.

وی عقیده دارد روابط اقتصادی روسیه و اتحادیه اروپا در حال حاضر یک «رنسانس» را تجربه می‌کند. وی افزود علی رغم تمام شایعه‌های سیاسی، تعداد پروژه‌های دوجانبه رو به افزایش است. در همین حین مسکو کاملاً از اتحادیه اروپا برای استفاده از دلار در میادین بین المللی مخصوصا در بخش انرژی دفاع می‌کند.

اورشکیم گفت: «اگر به روابط روسیه با اتحادیه اروپا نگاه کنید، همکاری و حمایت را از جانب روسیه در طرح فعلی افزایش نقش یورو می‌بینید. این طرح به تازگی توسط کمیسیون اروپا معرفی شده است».

کمیسیون اروپا در ۵ دسامبر این پیشنهاد را برای تقویت ارز اتحادیه اروپا و تلاش برای به چالش کشیدن سلطه دلار منتشر کرد. وزیر توسعه اقتصادی روسیه تأکید کرد در حالی که سهم دلار در معامله‌ها برای روسیه کاهش می‌یابد، ادامه معامله با شرکای اروپایی با دلار بی‌معناست، چون هم مسکو و اتحادیه اروپا از دلار به عنوان یک ارز داخلی استفاده نمی‌کنند.

اورشکیم اظهار کرد: «روسیه کشور دلار نیست. اروپا هم مبتنی بر دلار نیست. ولی به دلایلی منابع انرژی را با دلار معامله می‌کنیم. من اعتقاد دارم باید در مورد تغییر ارز معامله هایمان فکر کنیم. یورو ارز معمول تری برای روس‌ها و اروپایی‌ها است».

وی همچنین اشاره کرد که روابط تجاری بین روسیه و اروپا طی دو سال گذشته شاهد رشد دو رقمی بوده است_ ۲۳ درصد در ۲۰۱۷ و ۲۱ درصد در ۲۰۱۸. در همین زمان مسکو و شرکای اروپاییش درگیر چندین پروژه عظیم نیز هستند مثل ساخت راکتور‌های اتمی جدید در مجارستان و فنلاند و خط لوله گاز طبیعی نورد استریم ۲.

نظرات بینندگان