arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۴۸۸۶۹
تاریخ انتشار: ۰۴ : ۱۲ - ۰۵ دی ۱۳۹۷

روش‌های درست یخ زدایی مواد غذایی

قرار دادن ماده غذایی روی پیشخوان آشپزخانه برای چند ساعت یکی از روش های محبوب یخزدایی است، اما گزینه ای ایمن نیست و نسبت به خطرات این کار هشدار داده شده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

زمانی که ماده غذایی در یخچال یخزدایی شود، منجمد کردن و یخزدایی دوباره آن بی خطر است.

 به نقل از عصر ایران، چند روش محبوب برای یخزدایی مواد غذایی پیش از پخت و مصرف وجود دارند که البته برخی از آنها بی خطر هستند. قرار دادن ماده غذایی روی پیشخوان آشپزخانه برای چند ساعت یکی از روش های محبوب یخزدایی است، اما گزینه ای ایمن نیست و نسبت به خطرات این کار هشدار داده شده است.

به گزارش "دیلی میل"، قرار دادن ماده غذایی منجمد در دمای اتاق برای چند ساعت به منظور یخزدایی می تواند خطر ابتلا به مسمومیت غذایی را افزایش دهد زیرا احتمال رشد باکتری های غذایی در دمای اتاق بیشتر است. از این رو، هر ماده غذایی که بیش از دو ساعت روی پیشخوان آشپزخانه رها شده باشد، در معرض خطر قرار دارد.

خوشبختانه روش های درست یخزدایی مواد غذایی بسیار آسان هستند. در ادامه با سه روش پایه و کارآمد در این زمینه بیشتر آشنا می شویم.

یخزدایی در یخچال: آیا بی خطر است؟

 

در شرایطی که رها کردن ماده غذایی منجمد روی پیشخوان آشپزخانه برای یخزدایی شاید روشی سریع‌تر محسوب شود، اما یخزدایی ماده غذایی در یخچال گزینه بهتر و ایمن‌تری است. غذایی که در یخچال یخزدایی می شود برای مصرف بسیار ایمن‌تر است زیرا احتمال رشد باکتری ها در دماهای سردتر کمتر است.

یخزدایی در یخچال: چگونه انجام دهیم؟

این روندی بسیار ساده است. تنها ماده غذایی را در یخچال قرار داده و منتظر می مانید. مقادیر مختلف از ماده غذایی به مدت زمان متفاوت برای یخزدایی نیاز دارد. به عنوان مثال، هر پنج پوند (2.2 کیلوگرم) گوشت بوقلمون منجمد به 24 ساعت زمان برای یخزدایی نیاز دارد. مقادیر کمتر گوشت حداقل به یک روز زمان برای یخزدایی کامل نیاز دارد. پس از یخزدایی، پخت و مصرف گوشت طی یک یا دو روز بی خطر است.

یخزدایی در یخچال: نکته ها

اگر ماده غذایی پیش از مصرف به پخت نیاز دارد، مانند گوشت خام، اطمینان حاصل کنید که به خوبی پوشش داده شده تا در یخچال با مواد غذایی دیگر تماس نداشته باشد. همچنین، بهتر است ماده غذایی منجمد در طبقات پایینی یخچال قرار بگیرد تا در صورت هرگونه چکه و نشت، مواد دیگر در یخچال تحت تاثیر قرار نگیرند.

یخزدایی در یخچال: آیا می توان ماده غذایی را دوباره منجمد کرد؟

پاسخ مثبت است. زمانی که ماده غذایی در یخچال یخزدایی شود، منجمد کردن و یخزدایی دوباره آن بی خطر است. اما در نظر داشته باشید که کیفیت برخی مواد غذایی، مانند گوشت، می تواند تحت تاثیر قرار گرفته و دیگر عطر و طعم خوب گذشته را نداشته باشند.

یخزدایی در آب سرد: آیا بی خطر است؟

 

آب گرم یا در دمای اتاق ممکن است ایمنی ماده غذایی شما را در معرض خطر قرار دهد. اما استفاده از آب سرد، غوطه‌ور کردن ماده غذایی در آب تا زمانی که یخزدایی شود، روشی بی خطر برای آماده کردن مواد غذایی منجمد است.

یخزدایی در آب سرد: چگونه انجام دهیم؟

این روش به مقداری تلاش بیشتر نسبت به روش های دیگر نیاز دارد، اما گزینه ای سریع‌تر نیز محسوب می شود. ابتدا، ماده غذایی را در یک کیسه پلاستیکی غیر قابل نفوذ، مانند زیپ کیپ، قرار دهید. از سوراخ نبودن کیسه اطمینان حاصل کنید. در صورت نشت، باکتری های آب می توانند غذای شما را آلوده کنند و یا اگر به عنوان مثال در حال یخزدایی گوشت باشید، این ماده غذایی پیش از پخت حسابی آبکی می شود. کیسه را در ظرف آب سرد قرار دهید تا زمانی که گوشت یا ماده غذایی دیگر به خوبی یخزدایی شود. آب را هر 30 دقیقه یک بار تعویض کنید تا دمای آن حفظ شود. این روش برای مواد غذایی بزرگ مانند بوقلمون هوشمندانه نیست زیرا به یک وان آب نیاز خواهید داشت!

یخزدایی در آب سرد: نکته ها

پس از یخزدایی ماده غذایی در آب سرد، باید بلافاصله آن را بپزید. در غیر این صورت، گوشت یا ماده غذایی دیگر که در دمای اتاق باقی مانده است در معرض خطر رشد باکتری های غذایی قرار می گیرد. همچنین، ماده غذایی را در سینک آشپزخانه یخزدایی نکنید، به ویژه اگر به خوبی بسته بندی نشده است. باکتری های غذایی، مانند سالمونلا از مرغ خام، می توانند سینک را آلوده کنند. شما ظروف خود را در سینک شستشو می دهید تا تمیز شوند نه این که به باکتری هایی خطرناک آلوده شوند.

یخزدایی در آب سرد: آیا می توان ماده غذایی را دوباره منجمد کرد؟

پاسخ منفیست. زمانی که ماده غذایی را با استفاده از این روش یخزدایی می کنید، باید آن را پیش از بازگرداندن دوباره به فریزر بپزید.

یخزدایی در مایکروویو: آیا بی خطر است؟

 

شما با استفاده از مایکروویو می توانید مواد غذایی منجمد را به خوبی یخزدایی کنید، اما باید مراقب باشید. هر دستگاه مایکروویو با دیگری متفاوت است، اما تلاش برای تسریع روند یخزدایی با استفاده از دمای بالاتر می تواند غذایی که یکدست نپخته است را در اختیار شما بگذارد. به عنوان مثال، قسمت بیرونی گوشت ممکن است پخته باشد، در شرایطی که قسمت داخلی همچنان منجمد باقی مانده است. دستگاه های مایکروویو به طور معمول دارای گزینه ای برای یخزدایی غذا هستند.

یخزدایی در مایکروویو: چگونه انجام دهیم؟

این کار بسیار ساده است. اطمینان حاصل کنید که غذا در ظرفی قرار دارد که اجازه نمی دهد نشتی به قسمت داخلی مایکروویو صورت بگیرد و دکمه یخزدایی را فشار دهید.

یخزدایی در مایکروویو: نکته ها

پس از یخزدایی غذا، به عنوان مثال اگر گوشت خام بوده است، آن را با دست لمس نکنید و اگر مجبور به این کار هستید به خوبی دست های خود را بشویید. این کار برای محافظت در برابر مسمومیت غذایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. غذای نیم پز یا به تازگی یخزدایی شده می تواند حاوی باکتری های غذایی باشد که باید از عدم سرایت آنها به بخش های دیگر آشپزخانه اطمینان حاصل کنید. همچنین، پس از یخزدایی در مایکروویو ماده غذایی را بلافاصله بپزید تا از رشد باکتری ها در دمای اتاق پیشگیری شود.

یخزدایی در مایکروویو: آیا می توان ماده غذایی را دوباره منجمد کرد؟

پاسخ منفیست. شما باید ماده غذایی را پس از یخزدایی در مایکروویو بلافاصله بپزید.

آیا می توان بدون یخزدایی غذا را پخت؟

پاسخ مثبت است. به گفته وزارت کشاورزی آمریکا، پختن غذای منجمد بی خطر است. اما باید توجه داشته باشید که مدت زمان پخت می تواند افزایش یابد. همچنین، ممکن است با یک وعده غذایی نیم پز مواجه شوید. با این وجود، یک استثنای مهم وجود دارد. گوشت را پیش از یخزدایی در آرام پز نپزید. به گفته وزارت کشاورزی آمریکا، پخت گوشت منجمد در آرام پز می تواند خطرناک باشد.

نظرات بینندگان