arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۴۹۰۱۱
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۱۰ - ۰۶ دی ۱۳۹۷

علائم کم کاری و پرکاری تیروئید را بشناسیم...

تیروئید یک غده ی پروانه ای شکل است که در قسمت تحتانی گردن و درست روبه روی نای زیر حنجره قرار دارد که مسئول ساخت هورمون تیروئید، ذخیره و ترشح آن است و اختلال در عملکرد آن منجر به بیماری کم کاری و پرکاری تیروئید می شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

دکتر محمد علی بیانی فوق تخصص غدد و عضو هئیت علمی دانشگاه ، ضعف، کاهش ضربان قلب، افزایش فشارخون، تپش قلب، ضعف و خستگی، کاهش وزن همراه با افزایش اشتها را از علائم کم کاری و پرکاری تیروئید برشمرد.

 به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی بابل،دکتر محمدعلی بیانی گفت: تیروئید یک غده ی پروانه ای شکل است که در قسمت تحتانی گردن و درست روبه روی نای زیر حنجره قرار دارد که مسئول ساخت هورمون تیروئید، ذخیره و ترشح آن است و اختلال در عملکرد آن منجر به بیماری کم کاری و پرکاری تیروئید می شود.

 

عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل بیان داشت: یکی از علت‌های اصلی کم کاری تیروئید بیماری‌های خودایمن تیروئید است، به این معنا که بدن بر علیه غده تیروئید آنتی بادی تولید می‌کند و در نتیجه سبب اختلال در ترشح هورمون‌های تیروئیدی می‌شود.

وی ضعف و خستگی را بعنوان شایعترین علامت کم کاری تیروئید دانست و گفت: خشکی پوست، احساس سرما، ریزش مو، یبوست، افزایش وزن، کاهش اشتها، افزایش احتمال سقط، کاهش ضربان قلب و افزایش فشارخون از دیگر علائم این بیماری می باشند.

فوق تخصص غدد دانشگاه علوم پزشکی بابل اظهار داشت: وقتی تیروئید بیش از اندازه فعالیت کند و هورمون زیادی تولید کند موجب پرکاری تیروئید می شود که توده های بزرگ باعث ایجاد گواتر میشوند که قابل مشاهده می باشد و توده های کوچک تر با سونوگرافی قابل تشخیص هستند و شایعترین نوع پرکاری تیروئید، بیماری گریوز(بیرون زدگی چشم از حدقه) می باشد

دکتر محمد علی بیانی با اشاره به بیماری گریوز که شایعترین علت پرکاری تیروئید می باشد گفت: اغلب در زنان 50-20 ساله در مناطق با مصرف بالای ید رویت می شود و از جمله ریسک فاکتورهای ابتلا به این بیماری زمینه ی ارثی، مصرف سیگار ، استرس می باشد که در زنان 10 برابر شایعتر از مردان است.

وی یاد آور شد: علایم بیماری پرکاری تیروئید شامل پرفعالیتی، تحریک پذیری، بی قراری، عدم تحمل گرما و تعریق، تپش قلب، ضعف و خستگی، کاهش وزن همراه با افزایش اشتها، اسهال، پر ادراری، افزایش ضربان قلب، نامنظمی قلبی، لرزش، پوست گرم و مرطوب می باشد.

دکترمحمد علی بیانی فوق تخصص غدد دانشگاه با بیان اینکه اولین قدم جهت تشخیص بیماری، چک نمودن هورمون TSH می باشد، بیان داشت: در صورت رویت هر کدام از علائمی که توضیح داده شد ، حتما به پزشک معالج مراجعه گردد.

عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل بیان داشت: در صورت تشخیص کم کاری تیروئید پزشک هورمونهای تیروئید را به صورت قرص تجویز خواهد کرد و در صورت پر کاری تیروئید شایع ترین راه درمان استفاده از داروهای ضد تیروئید است و همچنین ید درمانی و برداشتن غده ی تیروئید مشکل پرکاری تیروئید را حل میکند اما این روش ها تنها زمانی توصیه میشود که داروها تاثیر نداشته باشند یا این مشکل باعث ایجاد گواتر بزرگ شده باشد.

نظرات بینندگان