arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۴۹۱۴۷
تاریخ انتشار: ۰۴ : ۲۲ - ۰۶ دی ۱۳۹۷

میدل‌ایست‌آِی: هدف بن‌سلمان از تنزل جایگاه «عادل الجبیر» تحقیر او است

یک منبع آگاه با بیان اینکه تغییرات اخیر در کابینه عربستان سعودی به دستور ولیعهد این کشور انجام شده گفت که او خواسته با تنزل جایگاه وزیر خارجه سعودی به جای اخراجش، او را تحقیر کند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

میدل‌ایست‌آِی: هدف بن‌سلمان از تنزل جایگاه «عادل الجبیر» تحقیر او استیک منبع آگاه پنجشنبه گفته هدف حکومت عربستان سعودی از اخراج نکردن «عادل الجبیر» از سمت وزارت خارجه و تنزل جایگاهش به وزیر مشاور در امور خارجی تحقیر او بوده است. 

پیش از این گزارش شده بود «ملک سلمان»، پادشاه عربستان سعودی ضمن ایجاد تغییراتی در کابینه، وزرای خارجه و اطلاع‌رسانی این کشور را برکنار و در شورای امور سیاسی و امنیتی و شورای اقتصادی تغییرات جدید ایجاد کرد. 

بر اساس فرمان ملک سلمان، عادل الجبیر (وزیر خارجه) از سمتش برکنار و جایگاهش به وزیر مشاور در امور خارجی تنزل یافت و «ابراهیم العساف» جای او را در وزارت خارجه گرفت.

یک منبع سعودی در گفت‌وگو با «میدل‌ایست‌آی» با بیان اینکه خانه‌تکانی جدید در حکومت سعودی به دستور «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی انجام شده تصریح کرد که هدف شاهزاده جوان از تنزل رتبه «عادل الجبیر» تحقیر او بوده است. 

به گفته این منبع، بن‌سلمان معتقد است الجبیر نتوانسته از او به نحو مناسب در برابر رسوایی قتل «جمال خاشقچی»، روزنامه‌نگار منتقد سعودی محافظت کند و بدین طریق او را تنبیه کرده است. 

فشارها بر ولیعهد سعودی بعد از ترور جمال خاشقچی در کنسولگری این کشور در استانبول، در روز ۲ اکتبر (۱۰ مهرماه) شدت گرفت. سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) گفته به این جمع‌بندی رسیده که او فرمان قتل خاشقچی را صادر کرده است. 

خاشقچی آخرین بار روز ۱۰ مهرماه (۲ اکتبر) در حال ورود به ساختمان کنسولگری عربستان سعودی در استانبول دیده شد و بعد از آن رسانه‌ها گزارش داده‌اند که ناپدید شده است.  مقام‌های ترکیه‌ای اعلام کردند او در داخل این ساختمان کشته شده و بدنش قطعه قطعه شده است.

مقام‌های سعودی بدون ارائه هیچ مستنداتی این روایت را رد و ادعا کردند خاشقچی، ساختمان را زنده و سالم ترک کرده است. عربستان سعودی سرانجام روز ۲۸ مهر، یعنی ۱۸ روز بعد از ناپدید شدن خاشقچی اعتراف کرد وی داخل ساختمان کنسولگری عربستان سعودی در استانبول کشته شده است. 

منبع: فارس
نظرات بینندگان