کد خبر: ۴۴۹۳۶
تاریخ انتشار: ۰۱ : ۱۴ - ۲۹ آبان ۱۳۹۰

كارلوس كي‌روش: نمي‌خواهيم پس از مرحله گروهي از جام جهاني برگرديم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سرمربي تيم ملي فوتبال ايران برنامه‌هايش را براي رقابت‌هاي نهايي انتخابي جام جهاني 2014 تشريح كرد.

به گزارش انتخاب به نقل از ایسنا، "کارلوس کي روش" که پيش از ترک تهران با مدير رسانه‌اي تيم ملي گفت‌وگو مي کرد، در ابتدا گفت: با تلاشي که کرديم خوشبختانه شاهد پيشرفت بازيکنان در داخل زمين بوديم و در خارج زمين نيز هماهنگي‌ها خيلي خوب انجام شد و از وظيفه شناسي بازيکنان و تعهد بالاي آنان نسبت به خواسته‌هاي ما تشکر مي‌کنم اما نبايد فراموش کنيم که اين تنها قدم اول ما و درواقع گام نخست براي رسيدن به هدف نهايي بود. اين صعود، نتيجه حمايت خانواده فوتبال ايران بود و اين گام بدون حمايت فدراسيون، سازمان ليگ، باشگاهها و مربيان برداشته نمي‌شد. البته بايد بدانيم که کار ما در اين مرحله هنوز تمام نشده و يک ديدار مقابل قطر در پيش داريم و مي‌خواهيم به عنوان تيم اول صعود کنيم چرا که براي پرستيژ و جايگاه بين المللي فوتبال ايران بسيار مهم است.

کي روش ادامه داد: بسيار مهم است که خانواده فوتبال ايران اين موضوع را درک کنند که اين صعود تنها نقطه آغاز کار ما بود و اگر من برخي خواسته‌ها را دارم، براي اين است که فکر مي‌کنم حالا بايد بيشتر کار کنيم. البته اين کار کردن با وظيفه شناسي و تعهد بالاتر توام باشد. من معتقدم ما پيشرفت کرده‌ايم اما در زمان حاضر اين براي فوتبال ايران کافي نيست. من مي‌خواهم اين پيام روشن را به هواداران فوتبال ايران بدهم که هنوز زمينه هاي فراواني چه در داخل زمين و چه خارج از آن.وجود دارد که ما بايد هرچه زودتر در آنها کار و پيشرفت کنيم.

سرمربي تيم ملي ايران گفت: تصميم کوتاه مدت ما اين است که يک برنامه ريزي خوب درجهت ايجاد تمامي شرايط براي حمايت از بازيکنان و آماده سازي تيم داشته باشيم. در اين راه لازم است يک هماهنگي ميان تمامي بخش هايي که درگير آماده‌سازي تيم ملي هستند ايجاد شود. ما اکنون برنامه فشرده‌اي پيش رو داريم و بايد خيلي متفاوت عمل کنيم. ما نياز داريم از تمام منابع و پتانسيل موجود درجهت ايجاد فرصت براي بازيکنان‌مان به منظور انجام تمرين، ديدارهاي بين المللي بيشتر استفاده کنيم تا به موفقيت برسيم.

* خرداد سال آينده، ماه سرنوشت سازي است

کي روش در ادامه گفت‌وگويش به نکات مهمي اشاره کرد و گفت: جام جهاني برزيل براي ايران از ماه ژوئن (خرداد 91) آغاز مي‌شود و بدون اين ماه فردايي وجود نخواهد داشت. من به تمام همکارانم در باشگاهها، مسوولان، هواداران فوتبال و خلاصه هرکسي که درگير اين موضوع است تاکيد مي‌کنم که کار اصلي ما براي صعود به جام جهاني در اين ماه است زيرا طي 10 روز سه بازي خواهيم داشت و به همين جهت براي ما رفتن به جام جهاني يا نرفتن با کسب يا ازدست دادن 9 امتياز اين سه ديدار بسيار تعيين کننده است.

وي افزود: اطمينان دارم که همه دست اندرکاران فوتبال اين ديدگاه من را درک خواهند کرد و ما بازهم نياز داريم تا براي آماده‌سازي تيم جهت اين سه ديدار مهم دست در دست هم بگذاريم. البته احتمال دارد ژاپن، کره يا استراليا براي اين مرحله برنامه يا ديدگاه ديگري داشته باشند اما آنچه ما بايد انجام دهيم اين است: کار، کار و کار. اين پيام من است. البته شايد بازهم اقليتي با نظر من موافق نباشند که ما به نظر آنها احترام مي گذاريم اما همه بايد بدانند که تنها يک اشتباه در کار آماده سازي، برنامه ريزي، سفرها و... مي تواند لطمه جبران ناپذيري به تيم ملي بزند و ما نمي توانيم پذيراي چنين اشتباه‌هايي باشيم. برنامه ريزي و تدارکات خوب و باهم و همدل بودن خانواده فوتبال، کليد موفقيت ما در اين مسير است.

* جلسه با رييس فدراسيون و کناره گيري ترابيان

کي روش سپس درباره جلسه پنجشنبه هفته گذشته با رييس فدراسيون و کناره گيري عباس ترابيان سرپرست تيم ملي اظهار داشت: اين يک جلسه خصوصي و پيرامون برخي مسايلي بود که بايد با رييس فدراسيون مطرح مي شد و گزارشي که من بايد به ايشان مي‌دادم. بخش ديگر جلسه درباره تمام کارهايي بود که تاکنون انجام شده بود و تصميم ترابيان هم در اين بخش مطرح شد.ازنظر من کمک‌هاي ايشان از زمان ورود من براي تيم ملي فوق العاده بوده و همه بايد به تصميم ايشان احترام بگذارند. آنچه مسلم است اينکه از نقطه نظر حرفه‌اي، پس از اين تصميم وي ديگر بطور مستقيم درگير مسايل تيم ملي بزرگسالان نخواهند بود اما اطمينان دارم با توجه به شناختي که از شخصيت او دارم، هر زمان لازم باشد از حمايت‌شان به‌ عنوان عضوي از جامعه فوتبال ايران برخوردار خواهيم بود و به سهم خودم از زحمات اقاي ترابيان قدرداني کرده و او را همچنان يکي از دوستان خوب خود در فوتبال ايران مي دانم.

وي درباره اينکه قصد دارد تيم ملي ايران را مانند فرگوسن در منچستريونايتد اداره کند، گفت: آنچه از نقطه نظر حرفه‌اي مي‌توانم در اين زمينه بگويم اين است که تيم ملي بايد هدايت و مديريت شود اما نه به شکل کپي برداري از يک تيم ملي يا باشگاهي ديگر. آنچه من سعي دارم انجام دهم اين است که فرهنگ مديريت خوبي در تيم ملي ايران حاکم باشد که آنهم برگرفته از فدراسيون ايران و آن چيزي است که شايسته فوتبال ايران است نه کپي برداري و تقليد از ديگران. اين بدان معني است که مديريت تيم ملي بايد برآيندي باشد از فرهنگ فوتبال ايران و کارايي بالا با تفکرات مدرن و نوگرايي. بايد مديريتي باشد که بتواند به درخواستهاي بزرگ فوتبال بين المللي پاسخ دهد.

کي روش در همين زمينه ادامه داد: پس بايد مجموعه‌اي داشته باشيم با کارايي بالا، پيش بيني‌هاي درست از لحاظ هماهنگي، سفرها، استراتژيه‌ا و اينکه در مسيري که دشوار، جذاب و پرچالش است هميشه يک گام جلو باشيم.

* نگاه ما نبايد فقط به فردا باشد

سرمربي تيم ملي فوتبال ايران در ادامه گفت‌وگويش در پاسخ به اين سوال که براي ديدار با قطر در اسفند ماه و سه ديدار مهم خرداد ماه چه برنامه تدارکاتي مدنظر دارد، گفت: براي برنامه ريزي منتظر تصميم‌هاي کنفدراسيون آسيا در ارتباط با ليگ قهرمانان آسيا در فصل بعد هستيم. رييس سازمان ليگ روز 22 نوامبر (سه شنبه اول آذر) جلسه مهمي در مالزي دارد که در آن جلسه اين موارد و تاريخ هاي آن مشخص خواهد شد. اين موضوع تاثير زيادي در کار و برنامه‌ريزي ما خواهد داشت اما آنچه قطعي است و همگان متفق القول آن را قبول دارند، ديدارهاي دوستانه بيشتري براي تيم ملي است که بسيار مورد نياز است. ما نمي‌توانيم با برنامه‌ريزي کوتاه مدت در اين مسير پيش برويم. اينکه فقط به فردا فکر کنيم کار سختي نيست و همه مي‌توانند آن را انجام دهند. برخي کارهاي موردنظر ما درارتباط با چند گام جلوتر است و نه فقط فردا. مسوولان و فدراسيون ما نبايد فقط به فکر 4 يا 6 ماه آينده باشند بلکه بايد فکرشان متمرکز بر جام جهاني 2014 باشد. من فقط به اين فکر نمي کنم که به جام جهاني صعود کنيم و گروهي توريست را به ريو ببريم و در پايان دور اول به تهران برگرديم. من بعنوان يک مربي حرفه‌اي مي خواهم از تمام فرصت ها براي تيم ملي ايران استفاده کنم و برنده باشيم تا زماني که يک تيم قوي تر بيايد و ما را ببرد. ازنظر من بايد هميشه ذهنيت پيروزي وجود داشته باشد. من نمي خواهم هيچکس را در اطراف تيم ببينم که با سستي کار مي کند بلکه ذهنيت ما بايد هميشه حرفه اي و کسب برد باشد.

کي‌روش در پايان گفت: برخي وقتي يک بازي يا يک مرحله را مي برند ارضا مي شوند. ما به آنها احترام مي گذاريم اما ما اينگونه نيستيم. من، مردم، بازيکنان و مسوولان هميشه به فکر پيروزي هاي بيشتر هستيم. من و بازيکنان تيم ايران همکاراني را مي‌خواهيم که جاه طلبي، بلند همتي، مسووليت پذيري و خواسته هاي بزرگ و تفکر هميشه بردن و بهترشدن داشته باشند.

نظرات بینندگان