کد خبر: ۴۴۹۵۷
تاریخ انتشار: ۴۹ : ۱۶ - ۲۹ آبان ۱۳۹۰

سالانه ۵٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ ساعت در تهران تلف می‌شود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
ییس پژوهشگاه اقتصاد اسلامی گفت: سالانه ۵٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ ساعت وقت در تهران تلف می‌شود كه بايد با برنامه‌ریزی علمی تا حد زیادی كاهش یابد.

بیژن لطیف روز یكشنبه در آيين گشايش "همایش ملی خدمات الكترونیكی با رویكرد تحولی نوین در توسعه پایدار" در دانشگاه الزهرا افزود: ترددهای غیرضروری در سطح شهر و به ویژه جابه جایی دانش آموزان باعث ایجاد ترافیک و تلف شدن وقت زیادی می‌شود.

دبیر همایش ملی خدمات الكترونیكی با رویكرد تحولی نوین در توسعه پایدار اظهار داشت: اگر این میزان اتلاف وقت به اضافه هزینه سوخت و خسارات زیست محیطی را حساب كنیم بیشتر از اسكناس هایی می شود كه تا كنون منتشر شده است.

لطیف گفت: "كاهش هزینه در حد امكان" ، "افزایش بازدهی و سرعت بخشیدن به فعالیت‌های اقتصادی بویژه در بخش خدمات" و "معرفی استفاده فناوری نوین اطلاعات و ارتباطات درباره آموزش در تمامی مقاطع تحصیلی" از جمله اهداف برگزاری این همایش است.

وی ادامه داد: "توجه به نقش اهمیت فناوری اطلاعات و ارتباطات به عنوان مهمترین زیر ساخت توسعه پایدار" ، "ارزیابی هزینه – فایده انجام خدمات الكترونیكی"، "تبیین توجه به آموزش الكترونیكی در دانشگاه‌ها و مدارس برای نیل به توسعه پایدار" ، "راهكارهای توسعه آموزش الكترونیكی در دانشگاه‌ها و مدارس" ، "بررسی پیشرفت و توسعه خدمات الكترونیكی دربخش‌های مختلف از جمله دولت، تجارت، بانكداری و آموزش" ، "اقتصاد خدمات و فناوری اطلاعات و ارتباطات" پیش نیازها و ابزار موفقیت در انجام خدمات الكترونیكی از جمله آموزش الكترونیكی از جمله محورهای این همایش است.

دبیرهمایش با اشاره به توانمندی جوانان ایرانی در زمینه علوم مختلف از جمله فناوری اطلاعات گفت: ما می‌توانیم با برنامه‌ریزی‌های علمی و اصولی ازاین راه - همانند كره جنوبی - درآمد خوبی برای كشور داشته باشیم. در این كشور سالانه ۱۴۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ دلار از راه فناوری اطلاعات درآمد‌زایی می‌شود.

به اعتقاد وی این گونه كشورها درباره زیرساخت‌های فرهنگ‌سازی كرده‌اند و ما نیز باید به فكر فرهنگ‌سازی استفاده از فناوری اطلاعات در كارها باشیم.

لطیف اظهارداشت: در كشوری مانند كره جنوبی هر فردی 30 مگابیت بر ثانیه پهنای باند دارد در حالی كه در كشور ما این میزان به سختی به ۱ مگابیت برای هر فرد می‌رسد كه این نشان می‌دهد كشوری مانند كره‌جنوبی دراین زمینه فرهنگ سازی كرده است.

وی تاكید كرد: اگر ۰٫۱ هزینه‌های ساخت بزرگراه‌ها و اتوبان‌‌ها صرف توسعه فناوری اطلاعات شود بدون شک صرفه‌جویی زیادی در بخش اقتصاد انجام می‌شود.

لطيف افزود: در یكی از بندهای برنامه ۵ ساله توسعه آمده است: استفاده بهینه از فناوری‌های اطلاعاتی برای تحقق اهداف كشور الزامی است؛ بنابراین برای رسیدن به این هدف هیچ راهی جز تمركز روی فناوری و نرم افزارها نداریم.

همایش ملی خدمات الكترونیكی با رویكرد تحولی نوین در توسعه پایدار امروز در دانشگاه الزهرا آغاز شد و تا فردا ادامه دارد.
نظرات بینندگان