کد خبر: ۴۴۹۵۸
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۱۶ - ۲۹ آبان ۱۳۹۰

نشت گاز پارس‌جنوبی به دریا

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

در حال حاضر یکی از خطوط ۳۲ اینچ مربوط به فاز ۸ پارس‌جنوبی به دلیل ضعف در تعمیر و نگهداری در دریا دچار نشتی شده است.

این خط لوله که حدود ۲۰ روز است با این مشکل روبه‌رو شده براساس برآورد غواصان در زیردریا، ازاین خط در هر دقیقه حدود ۳۵ حباب خارج می‌شود.

طی این مدت غواصان محل نشت گاز و میزان خارج شدن آن را تخمین زده‌اند اما در این بین مشکل اصلی تعمیر این خط لوله است.

این خط لوله ۳۲ اینچ بخشی از خوراک فازهای ۶، ۷، ۸، ۹ و ۱۰ را تامین می‌کند که در صورت قطع این انتقال برای تعمیر این خط لوله قطعاً با توجه به افزایش مصرف گاز در کشور به دلیل ایجاد موج سرما با کمبود گاز مواجه خواهیم شد.

دراین بین در بهترین شرایط تعمیر این خط لوله به بیش از ۷۲ ساعت زمان نیاز دارد.

براساس گزارش‌های رسیده؛ ظرفیت انتقال گاز این خط لوله روزانه ۱٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ فوت مکعب است اما در شرایط کنونی این خط به طور میانگین روزانه ۷۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ فوت مکعب گاز انتقال می‌دهد.

دراین بین گفته می‌شود دلیل اصلی این اتفاق تعجیل در به بهره‌برداری‌رساندن فازهای پارس‌جنوبی و بهاندادن به بازرسی به موقع خطوط و تعمیرات اساسی است.

براین اساس در حالی مسئولان نفتی در تلاشند تا به وعده ۳۵ ماهه به بهره‌برداری رساندن فازهای پارس‌جنوبی پایبند باشند که میانگین زمانی به بهره‌برداری رساندن این فازها بیش از ۶۰ ماه است.

برهمین اساس تعجیل مسئولان این منطقه در جهت پایبندی به زمان مقرر باعث شده که به کیفیت کار بهای چندانی داده نشود و این خود نگرانی جدی را برای کارشناسان بوجود آورده است.

منبع: خبرآنلاین
نظرات بینندگان