arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۴۹۷۸۹
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۱۰ - ۱۰ دی ۱۳۹۷

یک سال طوفانی برای قیمت نفت؛ ۲۰۱۸

سال ۲۰۱۸ برای قیمت نفت مثل یک سواری با ترن هوایی بود. بالا و پایین را همه انتظار دارند ولی پیچ ها و چرخش ها در این سال استثنایی بودند .
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

یک سال طوفانی برای قیمت نفت؛ ۲۰۱۸

سال ۲۰۱۸ برای قیمت نفت مثل یک سواری با ترن هوایی بود. بالا و پایین را همه انتظار دارند ولی پیچ ها و چرخش ها در این سال استثنایی بودند .

به گزارش راشاتودی، در ژانویه 2018 قیمت نفت به بالاترین حد خود در چند سال اخیر رسید و عرضه اضافی نفت بالاخره فروکش کرد. این اتفاق پس از چند سال قیمت پایین نفت و یک سال پس از مهار تولید توسط اوپک و متحدانش افتاد. تولید نفت به سرعت کاهش می‌یافت. نفت خام برنت به 70 دلار در هر بشکه رسید و به نظر می‌رسید بالاتر هم برود . ولی هیچ کسی پیش بینی نمی کرد در ماههای آینده چه اتفاقی می افتد .

آژانس بین‌المللی انرژی انتظار داشت آمریکا 1.3 میلیون بشکه در روز در سال 2018 به تولید خود اضافه کند. در حالی که وزارت اطلاعات انرژی آمریکا رشد 1 میلیون بشکه ای را پیش‌بینی می‌کرد. در واقعیت آمریکا حدود 1.5 میلیون بشکه در روز تولید خود را در 2018 افزایش داد و اطلاعات اولیه نشان می‌دهد تولید آمریکا در دسامبر 2018 ، 1.6 تا 1.7 میلیون بشکه بیشتر از همین ماه در سال گذشته باشد .

دولت ترامپ یک جنگ تجاری با چین به راه انداخت. تعداد کمی از متخصصان پیش‌بینی می‌کردند که در سه ماهه سوم 2018، آمریکا بر بیش از 200 میلیارد دلار از واردات از چین عوارض وضع کند .

اتفاقی که بیش از همه به بازار نفت مربوط می‌شد، بیرون رفتن آمریکا از معاهده اتمی برجام بود . در ابتدای 2018 نشانه هایی از این رویداد وجود داشت ولی انتظار نمی‌رفت تحریم‌های ایران به یکی از برترین داستان های بازار نفت در 2018 تبدیل شود .

تعجب آور تر این بود که تحریم‌های اولیه علیه ایران همراه بود با اعطای یک سری معافیت‌ها که به ایران اجازه می‌داد نفت صادر کند. به نوعی تسلیم دولت ترامپ در برابر قیمت بالای نفت بود .

در آغاز 2018 اوپک و متحدانش با کاهش تولید و دست یافتن به قیمت بالای نفت اعتماد به نفس خود را به دست آورده بودند. در میانه سال با از دست رفتن تولید ایران نگران شدند و تصمیم گرفتند تولید را افزایش دهند .

نتیجه این کار یک سورپرایز دیگر بود، افزایش قیمت در سپتامبر و اکتبر و سقوط قیمت از نوامبر. اوپک 2018 را در شرایط بدتری نسبت به آغاز سال به پایان رساند: سقوط قیمت نفت، افزایش عرضه آمریکا و تلاش گروه برای کنترل بازار اشباع شده .

یک سورپرایز دیگر در 2018، پایان رشد جهانی، بازگشت بی ثباتی مالی و خطر رکود گسترده اقتصادی بود .

اوپک تولید را در 2019 کاهش داده است. کاهش 1.2 میلیون بشکه عرضه نفت از نظر تاجران برای رها شدن از مخمصه کنونی کافی نیست. تحریم های ایران همچنان پابرجا هستند ولی معافیت‌ها در ماه می پایان می یابند و نمیتوان حدس زد دولت ترامپ در این مورد چه خواهد کرد .

بزرگترین علت بی ثباتی، وجود شکاف در اقتصاد جهانی است. افزایش نرخ بهره، بی‌ثباتی در سهام و اوراق قرضه، نوسانات ارز و رشد آهسته برای نفت مشکلاتی به وجود می آورد. جنگ تجاری آمریکا و چین فعلا متوقف شده است ولی احتمالاً در مارس دوباره آغاز می‌شود .

دورنمای آغاز 2019 بسیار متفاوت با سال گذشته است. قیمت نفت پایین است . سال گذشته بازار نفت پس از سالها برای اولین بار قدرت گرفته بود . اقتصاد جهان رو به افول است. اوپک قصد دارد کاهش تولید خود را تمدید کند. در همین حین شیل آمریکا احتمالاً رشد خود را آهسته تر می‌کند. سال گذشته رشد شیل شتاب گرفته بود .

شکی نیست که بسیاری پیش‌بینی‌های امروز در پایان 2019 اشتباه خواهند بود و این احتمالا تنها فرضیه‌ای است که درباره آن مطمئنیم.

منبع: تسنیم
نظرات بینندگان