arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۴۹۸۹۵
تاریخ انتشار: ۲۶ : ۱۵ - ۱۰ دی ۱۳۹۷

واکنش سندرز به مرگ کودکان پناهجو: ترامپ! بزرگ شو و مسئولیت عواقب کارهایت را بپذیر

«برنی سندرز» سناتور ایالت «ورمونت» در مجلس سنای آمریکا با بیان این که رئیس‌جمهور آمریکا مسئول اصلی کشته شدن کودکان بی‌گناه در مرز مکزیک است و از ترامپ خواسته تا مسئولیت سیاست‌های مهاجرتی‌اش را برعهده بگیرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

یک سناتور شناخته شده آمریکایی با بیان این که رئیس‌جمهور آمریکا مسئول اصلی کشته شدن کودکان بی‌گناه در مرز مکزیک است و از ترامپ خواسته تا مسئولیت سیاست‌های مهاجرتی‌اش را برعهده بگیرد.

به گزارش فارس، «برنی سندرز» سناتور ایالت «ورمونت» در مجلس سنای آمریکا امروز (دوشنبه) تأکید کرد، علت اصلی مرگ کودکانی که در مرز مکزیک کشته‌اند، سیاست‌های مهاجرتی کاخ سفید است و رئیس‌جمهور آمریکا باید مسئولیت این حادثه را بپذیرد.

سندرز در پیامی که در توییتر منتشر کرد، خطاب به «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا نوشت: «آقای رئیس‌جمهور. دو کودک به خاطر سیاست‌های مهاجرتی شما کشته شده‌اند. برای یک بار هم که شده، بزرگ شو (مانند یک بزرگسال رفتار کن) و دست از مقصر جلوه دادن دیگران بردار. مسئولیت اقداماتت را بپذیر.»

این سناتور نام‌آشنای آمریکایی این اظهارات را در پاسخ به توییت اخیر ترامپ منتشر کرد، که نوشته بود: «مرگ کودکان و دیگران در مرز [مکزیک] بدون شک تقصیر دموکرات‌ها و سیاست‌های اسفناک مهاجرتی آنهاست که اجازه می‌دهد مردم با تصور اینکه می‌توانند به صورت غیرقانونی وارد کشور ما شوند، این سفر طولانی پیاده را آغاز کنند. آنها نمی‌توانند [به صورت غیرقانونی وارد آمریکا شوند]. اگر ما یک دیوار کشیده بودیم، آنها حتی تلاش هم نمی‌کردند که حتی به چنین اقدامی فکر کنند».

ترامپ در ادامه گفته است: «دو کودک مورد بحث، پیش از آنکه به مأموران گشت مرزی تحویل داده شوند، بسیار مریض بودند. پدر دختر کوچکتر گفته بود که کشته شدن آنها، تقصیر مأموران امنیتی نبوده، او خودش به دخترش چند روز آب نداده بود. مأموران گشت مرزی به این دیوار احتیاج دارند و این مسئله بسیار مهم است.»

رئیس جمهور آمریکا شنبه شب نیز در توییتی دیگر نوشته بود که در کاخ سفید منتظر دموکرات‌ها است تا به توافقی با آنها درباره ساخت دیوار حائل در مرز با مکزیک برسد.

رئیس جمهور آمریکا در این توییت نوشت: «من در کاخ سفید منتظر دموکرات‌ها هستم تا بیایند و توافقی درباره دیوار امنیتی ایجاد شود. آن جوری که من شنیده‌ام، آنها زمان بسیار زیادی را برای آزار و اذیت رئیس جمهور صرف می‌کنند و زمان اندکی برای چیزهایی نظیر ارتش و متوقف کردن جنایت دارند.»

در پی خودداری سناتورهای دموکرات از پذیرش درخواست ترامپ برای تخصیص بودجه حدود ۶ میلیارد دلاری به پروژه ساخت دیوار در مرز آمریکا و مکزیک، دولت آمریکا از شنبه هفته گذشته به دلیل نداشتن بودجه مصوب، وارد وضعیت موسوم به «تعطیل» شده است. در این وضعیت، فعالیت‌های غیرحیاتی دولت از جمله در ۹ وزارتخانه متوقف شده و چند صد هزار کارگر تا زمان تخصیص لایحه جدید بودجه دولت، حقوق دریافت نمی‌کنند.

ساخت دیوار در مرز مکزیک به بهانه مقابله با ورود پناهجویان و مهاجرین غیرقانونی یکی از وعده‌های انتخاباتی ترامپ بود. او در آن زمان تأکید می‌کرد که مکزیک باید پول ساخت این دیوار را بپردازد، اما با رد این درخواست از سوی دولت مکزیک، ترامپ اکنون نمایندگان کنگره را برای تخصیص بودجه به این پروژه تحت فشار قرار داده است.

نظرات بینندگان