arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۴۹۹۳۲
تاریخ انتشار: ۱۹ : ۱۸ - ۱۰ دی ۱۳۹۷

«نوموفوبیا» مهمترین واژه سال 2018 شد

می دانید واژه نوموفوبیا چه مفهومی دارد؟ شاید لازم باشد بدانید چرا که همین واژه جالب موفق به رکورد شکنی شده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

می دانید واژه نوموفوبیا چه مفهومی دارد؟ شاید لازم باشد بدانید چرا که همین واژه جالب موفق به رکورد شکنی شده است.

دیکشنری کمبریج هر ساله چند واژه را به عنوان کلمه برتر پیشنهاد می کند و امسال نوبت به «نوموفوبیا» (Nomophobia) رسیده که رکورد اهمیت را بشکند. این واژه به ترس یا نگرانی از همراه نداشتن موبایل یا عدم توانایی استفاده از آن دلالت دارد و از سرواژه های «no mobile phone phobia» برگرفته شده است.

سابقه استفاده از این کلمه به چندین سال قبل برمی گردد و اولین بار یک دهه پیش و توسط اداره پست بریتانیا به کار برده شد. کلمه نوموفوبیا طی سال های اخیر روند رو به رشدی را طی کرده و دلیل آن هم به هوشمند شدن، افزایش کارایی و وابستگی ما به موبایل ها برمی‌گردد.

پیش‌تر تصور می شد که دلیل اصلی نوموفوبیا، نگرانی نسبت به تماس های مهمی است که شخص از دست می دهد. با این حال محققان می گویند دلیل اصلی آن این است که موبایل به عنوان بخشی از هویت شخصی به ما اجازه می دهد دیدگاه ها و تجربیاتمان را با دیگران به اشتراک بگذاریم.

به گفته روانشناسان یکی از دلایل این اختلال ارضا نشدن احساساتی است که در زندگی واقعی فرصت بروز پیدا نکرده و افراد تنها از تخلیه آنها در فضای مجازی راضی می‌شوند.

کارشناسان دیکشنری کمبریج چهار واژه نوموفوبیا، جنایت علیه محیط زیست (ecocide)، فاصله جنسیتی و جلوگیری از بیان ایده و تفکر توسط دیگران (no-platforming) را به عنوان نامزدهای نهایی انتخاب کرده بودند و در نهایت از طریق رای گیری نوموفوبیا به عنوان کلمه سال ۲۰۱۸ انتخاب شد.

دیکشنری های آکسفورد و Dictionary.com نیز به ترتیب کلمه های «سمی» و «اطلاعات غلط» را به عنوان واژه های سال انتخاب کرده اند. کالینز هم «یکبار مصرف» را به عنوان کلمه سال ۲۰۱۸ برگزیده که هدف از آن جلب توجه عموم به خطرات استفاده از چنین محصولاتی است.

منبع: دیجیاتو 

نظرات بینندگان