arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۴۹۹۴۴
تاریخ انتشار: ۰۸ : ۱۹ - ۱۰ دی ۱۳۹۷

هند بدهی نفتی خود به ایران را پرداخت می‌کند

با تصمیم دولت هند مبنی بر اعطای معافیت مالیاتی بر پرداخت‌های روپیه‌ای خرید نفت از ایران توسط مشتریان هندی، بدهی ایران پس از مدت‌ها وصول خواهد شد.ایران و هند در ۱۱ آبان توافقی امضا کرده بودند تا معاملات نفتی خود را از طریق یک بانک دولتی هندی (بانک UCO) و از طریق روپیه انجام دهند.ایران می‌تواند از این سرمایه‌های روپیه‌ای برای واردات کالا از هند و یا سرمایه گذاری در پروژه‌های هندی استفاده کند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :


با تصمیم دولت هند مبنی بر اعطای معافیت مالیاتی بر پرداخت‌های روپیه‌ای خرید نفت از ایران توسط مشتریان هندی، بدهی ایران پس از مدت‌ها وصول خواهد شد.

به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، وزارت دارایی هندوستان در دستورالعملی، هزینه‌های پرداختی با روپیه توسط پالایشگاه‌های این کشور برای خرید نفت از ایران را از مالیات معاف کرد.

پیش از این، مشتریان هندی که از شرکت ملی نفت ایران خرید کرده بودند، مجبور بودند مالیات هنگفتی را برای خرید‌های خود به دولت بپردازند.

این معافیت مالیاتی که از روز ۲۸ دسامبر (۷ دی ماه) اجرایی شده است، به پالایشگاه‌های هندی اجازه می‌دهد تا بالاخره بدهی‌های خود به ایران را که چیزی در حدود یک و نیم میلیارد دلار شده است، بپردازند.

ایران و هند در ۱۱ آبان توافقی امضا کرده بودند تا معاملات نفتی خود را از طریق یک بانک دولتی هندی (بانک UCO) و از طریق روپیه انجام دهند.

با این وجود، طبق قوانین هند، درآمد‌های یک شرکت خارجی که در حساب بانک‌های هندی ذخیره شده باشد، مشمول مالیات ۴۰ درصدی به علاوه مالیات‌های اضافی دیگر می‌شوند، که در مجموع ۴۲.۵ درصد از آن دارایی‌ها را نصیب دولت هند می‌کند.

این مالیات سنگین، توافق میان ایران و هند را عملا غیرقابل اجرا کرده و باعث معطل ماندن درآمد‌های نفتی ایران در بانک هندی شده بود. ولی با اعطای معافیت جدید، ایران خواهد توانست تا درآمد‌های نفتی خود در هند را وصول کند.

ایران می‌تواند از این سرمایه‌های روپیه‌ای برای واردات کالا از هند و یا سرمایه گذاری در پروژه‌های هندی استفاده کند.

نظرات بینندگان