کد خبر: ۴۵۰۲۵
تاریخ انتشار: ۵۲ : ۱۴ - ۳۰ آبان ۱۳۹۰

تک درخت باقي مانده از سونامي ژاپن خشک شد

از هفتاد هزار درخت کاج سرسبز که در منطقه‌ی ساحلی لیکوزنتاکاتای ژاپن وجود داشت، بر اثر زمین لرزه و سونامی مهیب ماه مارس در شمال ژاپن، فقط یک درخت نجات یافته و سرپا باقی مانده که در نزد مردم این منطقه، به درخت کاج معجزه ای معروف شده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
تک درخت کاج باقی مانده از سونامی مهیب اخیر ژاپن نیز در آستانه خشک شدن قرار گرفت.

به گزارش انتخاب به نقل از "ان اچ کی" ژاپن، از هفتاد هزار درخت کاج سرسبز که در منطقه‌ی ساحلی لیکوزنتاکاتای ژاپن وجود داشت، بر اثر زمین لرزه و سونامی مهیب ماه مارس در شمال ژاپن، فقط یک درخت نجات یافته و سرپا باقی مانده که در نزد مردم این منطقه، به درخت کاج معجزه ای معروف شده است.

این تک درخت، به نمادی از مقاومت و مصمم بودن مردم ژاپن برای بازسازی مناطق زلزله و سونامی زده در این کشور تبدیل شده بود.

فعالان اجتماعی در ژاپن به شدت تلاش می کردند این درخت را زنده نگه دارند.

از همین رو در اطراف ریشه های آن در زیرِ زمین، دیوار حائل فلزی ساختند تا از نزدیک شدن بیش از پیش آب دریا به ریشه های این درخت جلوگیری کنند.

در عین حال، آثار و عوارضِ دراز مدتِ نفوذ آب شور دریا به خاک این منطقه، باعث پوسیدگی ریشه این درخت شده که به نمک دریایی حساس است.

از همین رو، این آخرین درخت کاج باقی مانده در این منطقه نیز در آستانه خشک شدن قرار گرفته و متأسفانه، رنگ برگ های سوزنی شکل و همیشه سبز آن رو به زردی نهاده است.

کارشناسان جنگلبانی در ژاپن اعلام کردند پوسیدگی ریشه های این درخت به حدی پیشرفت کرده که پمپ کردن آب دریا از اطراف این درخت و ریختن مقادیر زیادی آب شیرین به پای آن که توسط فعالان ژاپنی انجام شده، برای نجات آن مؤثر نبوده است، زیرا ریشه این درخت حتی پس از آبیاری با آب شیرین، دیگر قادر به جذب آب و مواد غذایی از خاک نیست و این درخت، محکوم به خشک شدن و مرگ است.
نظرات بینندگان