arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۵۰۸۶۱
تاریخ انتشار: ۱۸ : ۱۰ - ۱۵ دی ۱۳۹۷

غربالگری هپاتیت C به پیشگیری از بیماری کبدی کمک می کند

متخصصان سلامت عنوان می کنند عفونت ناشی از ویروس هپاتیت C قابل درمان است و از اینرو غربالگری برای پیشگیری از این خطر امری ضروری است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

متخصصان سلامت عنوان می کنند عفونت ناشی از ویروس هپاتیت C قابل درمان است و از اینرو غربالگری برای پیشگیری از این خطر امری ضروری است.

 به نقل از مهر، برای هپاتیت های A و B، واکسن های پیشگیرانه وجود دارد، اما هیچ واکسنی برای هپاتیت C وجود ندارد.

دکتر «جیمز اسپیچر»، سرپرست تیم تحقیق از مرکز سلامت ایالت پنسیلوانیا، در این باره می گوید: «ما می توانیم این ویروس را از بین برده و افراد را در مقابل ابتلا به بیماری کبد مراقبت نماییم. اما تنها با پی بردن به وجود این ویروس می توانیم این کار را انجام دهیم. از اینرو غربالگری بسیار حائز اهمیت است.»

هپاتیت C موجب بروز التهاب مزمن در کبد می شود. به مرور زمان این التهاب می تواند منجر به سیروز کبدی، بیماری های کبدی یا سرطان کبد شود. اینها یکی از دلایل اصلی نارسایی کبد بوده که فرد را نیازمند پیوند کبد می کند.

اخیرا داروهای ضدویروسی پیشرفته می توانند ۹ نفر از هر ۱۰ نفر فرد مبتلا به هپاتیت C را درمان کنند. اما از آنجائیکه هپاتیت C می تواند منجر به آسیب کبدی شود، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها آمریکا توصیه می کند افراد بین ۵۳ تا ۷۳ سال تحت غربالگری قرار گیرند.

هپاتیت C موجب بروز علائم خفیف شبیه سرماخوردگی شده که چندین هفته طول کشیده و سپس از بین می رود. اما ویروس می تواند تا سالها در کبد بدون تشخیص باقی بماند.

نظرات بینندگان