arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۵۱۱۵۹
تاریخ انتشار: ۵۱ : ۱۱ - ۱۶ دی ۱۳۹۷
امیر حاتمی:

پیشرفت های عرصه دفاعی دشمنان نظام اسلامی را در موضع ضعف قرار داده است

وزیر دفاع با بیان اینکه اگر دشمنان لحظه ای احساس کنند ما در موضع ضعف قرار گرفته ایم توطئه شوم خود را بر ما تحمیل خواهند کرد، گفت: به برکت خون شهدا و پیشرفت های صورت گرفته در عرصه علمی و دفاعی و ارتقاء قدرت بازدارندگی، دشمنان نظام اسلامی در موضع ضعف قرار گرفته اند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

پیشرفت های عرصه دفاعی دشمنان نظام اسلامی را در موضع ضعف قرار داده است

وزیر دفاع با بیان اینکه اگر دشمنان لحظه ای احساس کنند ما در موضع ضعف قرار گرفته ایم توطئه شوم خود را بر ما تحمیل خواهند کرد، گفت: به برکت خون شهدا و پیشرفت های صورت گرفته در عرصه علمی و دفاعی و ارتقاء قدرت بازدارندگی، دشمنان نظام اسلامی در موضع ضعف قرار گرفته اند.

به گزارش روابط عمومی وزارت دفاع، امیر سرتیپ حاتمی با حضور در جمع فرهیختگان و دانشگاهیان و نخبگان دانشگاه شیراز و آزمایشگاه های تحقیقاتی وزارت دفاع، گفت: دانشگاه از دیرباز منشاء اغلب تحولات و پیشرفت‌ها در جوامع بوده است و امروز به برکت انقلاب اسلامی در 40 سال اخیر نقش دانشگاه در پیشرفت و توسعه علوم در عرصه های مختلف کشور بسیار پررنگ و حائز اهمیت بوده است.

وزیر دفاع با بیان اینکه بخش دفاعی کشور با توجه به مسئولیت مهم خود در استقرار امنیت به عنوان نیاز اولیه جامعه انسانی پیشرفت های خود را مرهون نخبگان متعهد و متخصصان دلسوز بوده است، اظهارداشت: یکی از دستاوردهای ارزشمند نظام جمهوری اسلامی قطع وابستگی به استکبار و سایر کشور در زمینه بهداشت و امنیت بوده است که نقش دانشگاهیان در تحقق این موضوع بسیار تعیین کننده بوده است.

وی با اشاره به حدیثی از پیامبر اکرم(ص) با موضوع امنیت و سلامت بیان کرد: «امنیت» و «سلامت» از نیازهای اولیه بشر محسوب می شود که در صورت برقراری انسان اهمیت آن را درک نمی کند؛ اما به محض مواجه با مخاطره ای اهمیت این دو مقوله حیاتی ملموس و کاملا قابل درک می شود.

وزیر دفاع با اشاره به ظرفیت های علمی ایجاد شده در کشور طی چهار دهه گذشته، گفت: ما امروز یک میلیون دانشجوی کارشناسی ارشد و دکترا و اعضا هیئت علمی داریم و اگر یک هزار ساعت ظرفیت پژوهشی برای هر کدوم از این افراد در نظر گرفته شود در واقع یک میلیارد ساعت ظرفیت پژوهشی ایجاد شده است و اگر حدود 40% این ظرفیت را در بخش فنی و مهندسی در نظر بگیریم به عبارتی 350 میلیون ساعت ظرفیت ایجاد می شود که در حال حاضر بهره ما از این ظرفیت در کشور حدود یک درصد است و البته این محاسبات منهای ظرفیت های فرهنگی و آموزشی و سایر ظرفیت های کشور است.

امیر سرتیپ حاتمی با بیان اینکه باید از ظرفیت تحقیقاتی دانشگاه نهایت بهره را برد، اظهار داشت: انجام کارهای تحقیقاتی از طریق دانشگاه بسیار کم هزینه تر از سایر بخش های تحقیقاتی کشور است چرا که دانشجویان در دوران تحصیل خود ضمن برخورداری از آموزش های تخصصی می توانند از طریق ارائه رساله کمک شایانی به پیشبرد اهداف کشور کرده و باعث بوجود آمدن منابع پایدار در حوزه تحقیقات شوند.

وی در ادامه با حضور در آزمایشگاه های تحقیقاتی وابسته به وزارت دفاع، با اشاره به نقش حساس و خطیر آزمایشگاه های تحقیقاتی در حفظ و ارتقاء قدرت بازدارندگی، تصریح کرد: آزمایشگاه های تحقیقاتی باید با درک درست و صحیح از اتفاقات و تحولات عرصه علم و فناوری در دنیا بتوانند نیازهای 30 ساله آینده بخش دفاعی را پیش بینی و در آن مسیر گام بردارند.

وزیر دفاع با اشاره به تحولات پر سرعت در عرصه علم و فناوری، تأکید کرد: بازدارندگی باید لحظه به لحظه به روز و رصد شود و آزمایشگاه های تحقیقاتی نیز باید فناوری های مورد نیاز آینده را پیش بینی و در آن مسیر حرکت کنند.

وی با بیان اینکه نقش آزمایشگاه های تحقیقاتی در سراسر دنیا یک نقش تعیین کننده در پیشبرد سیاست ها و راهبرد ها است، افزود: سیاست امروز ایران اسلامی سیاست بازدارندگی است و این جزء ارزش های اعتقادی و ملی ما محسوب می شود.

وی در همین زمینه اضافه کرد: اگر دشمنان لحظه ای احساس کنند ما در موضع ضعف قرار گرفته ایم توطئه شوم خود را همچون دوران دفاع مقدس در قالب حمله نظامی بر ما تحمیل خواهند کرد و امروز بحمدا... به برکت خون شهدا و پیشرفت های صورت گرفته در عرصه علمی و دفاعی و ارتقاء قدرت بازدارندگی دشمنان نظام اسلامی در موضع ضعف قرار گرفته اند.

وزیر دفاع با بیان اینکه رابطه مجموعه دفاعی با بخش دانشگاهی و تحقیقاتی یک رابطه از نوع نسل جدید است اظهار داشت: امروز نیمی از کارکنان شرکت صنایع الکترونیک ایران(صاایران) وزارت دفاع را محققین تشکیل می دهند و ما همواره به عنوان یک وزارتخانه پیشگام در عرصه پژوهش از این مراکز حمایت خواهیم کرد.

منبع: فارس
نظرات بینندگان