arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۵۱۴۷۱
تعداد نظرات: ۱۴ نظر
تاریخ انتشار: ۲۸ : ۱۶ - ۱۷ دی ۱۳۹۷

مطهری: اگر حجاب را به رفراندوم بگذاریم، جامعه به حجاب رای میدهد/ الزام بچه دبستانی ها به پوشیدن چادر، افراط است/ باید کاری کنیم دختران در محیط جداگانه آزاد باشند

علی مطهری در سخنرانی خود با موضوع حجاب گفت: من بر اساس شناختی که از جامعه دارم می‌گویم همین امروز اگر برای حجاب رفراندوم برگزار کنیم جامعه به حجاب رای می‌دهد. البته در مسائل فکری و ایدئولوژیک کسی نظرسنجی برگزار نمی‌کند، اما بخشی از همین خانم‌های بی‌حجاب و بدحجاب در رفراندوم به حجاب رای می‌دهند؛ زیرا آثار بی‌حجابی و بدحجابی را می‌دانند. بنابراین فکر نکنید اگر نظرسنجی برگزار شود همه به بی‌حجابی رای خواهند داد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت که اگر موضوع حجاب به رفراندوم گذاشته شود اکثریت جامعه به آن رای خواهند داد.

به گزارش ایسنا، علی مطهری در سخنرانی خود با موضوع حجاب که در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد، گفت: من بر اساس شناختی که از جامعه دارم می‌گویم همین امروز اگر برای حجاب رفراندوم برگزار کنیم جامعه به حجاب رای می‌دهد. البته در مسائل فکری و ایدئولوژیک کسی نظرسنجی برگزار نمی‌کند، اما بخشی از همین خانم‌های بی‌حجاب و بدحجاب در رفراندوم به حجاب رای می‌دهند؛ زیرا آثار بی‌حجابی و بدحجابی را می‌دانند. بنابراین فکر نکنید اگر نظرسنجی برگزار شود همه به بی‌حجابی رای خواهند داد.

وی افزود: در حال حاضر جامعه ما به معنی واقعی اجبار در مورد حجاب وجود ندارد. اگر ما شکل خاصی از حجاب را اجبار کنیم مثلا بگوییم همه چادر به سر کنند یا روبنده بزنند این به معنی اجبار است، اما وضعیت الان به شکل حجاب اجباری نیست و اگر غیر از وجه و کفین بقیه بدن پوشیده باشد حجاب است.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان این که در حال حاضر گشت ارشاد فعالیت چندانی ندارد یادآور شد: البته ما هم سخت گیری را نمی پذیریم اما الان هم درباره حجاب سختگیری نمی شود به هر حال موضوع حجاب صرفا جنبه فردی ندارد و عدم رعایت آن به کل اجتماع ضربه می زند بنابراین در این جا الزام اشکالی ندارد اساسا فلسفه حجاب این است که جامعه تحریک نشود.

مطهری در ادامه یادآور شد: ازدواج در سیستم غربی آغاز محدودیت و ممنوعیت و در سیستم اسلامی پایان محدودیت و ممنوعیت است زیرا از نظر اسلام کامیابی جنسی باید در کانون خانواده باشد. و هر زن و مردی در کانون خانواده می تواند التذاذ جنسی داشته باشند. دلیل سست بودن پایه خانواده در غرب عدم رعایت این اصل است در حالی که روش اسلام باعث استحکام خانواده می‌شود.

وی با بیان این که ریشه حجاب در اسلام توجه به خانواده است یادآور شد: از نظر اسلام زن و مرد حقوق متساوی و نه متشابه دارند. حتی شهید مطهری می‌گوید که من ثابت می کنم حقوق زنان بیشتر از مردان است.

وی در ادامه اضافه کرد: زنان در دوره ای یک شی گران بها بودند آن دوره دوره پرده نشینی زنان بود و مردان به آنها دسترسی نداشتند اما در آن دوران زن شخص نبودند بلکه شی بودند و نقش مستقیم در ساختن جامعه نداشت زیرا اساسا در جامعه حضور نداشت در دوره دیگر زن تبدیل به شخص شد استعدادهایش شکوفا شد اما کم ارزش شد زیرا حضورش در هر کوی و برزن آزاد بود و دسترسی مرد به او نیز آزاد بود در این دوره زن احترامش را از دست داد زن در مدل غربی همین است فردی که تخصص پیدا کرده و در ساختن جامعه نقش دارد اما ارزش و احترامش را تا حد زیاد از دست داد نظر اسلام این است زن هم شخص باشد هم گرانبها باشد و برای این که بی ارزش نشود تدابیری اندیشیده که یکی از آنها پوشش اسلامی است.

نایب رئیس مجلس عدم اختلاط در فعالیتهای اجتماعی و به حداقل رساندن روابط زن و مرد را از دیگر ضروریات در جامعه اسلامی عنوان کرد و گفت: اجتماع باید محیط کار و فعالیت باشد و هرگونه کامیابی جنسی منحصر در کادر خانواده باشد این تز اسلام است و بر این اساس ما نباید در جامعه تحریک جنسی داشته باشیم.

مطهری بهداشت روانی جامعه، استحکام خانواده ، استواری اجتماع و حفظ ارزش و احترام زن را از مزایای پوشش اسلامی عنوان کرد و گفت: یکی دیگر از فلسفه های حجاب استحکام پیوند خانوادگی است به این معنا هر زن و مردی صرفا با همسر خود پیوند داشته باشند. ما در جمهوری اسلامی تلاشمان این بود همین روش را پیاده کنیم و افراط و تفریط نشود.

نایب رئیس مجلس گفت: غرب دچار بیماری برهنگی است تا 60 - 70 سال پیش چنین چیزی وجود نداشت اما الان غربیان به این سمت متمایل شدند در کشور ما هم آنجا که گرایش به فرهنگ غربی دارند دچار همین اسیبها هستند به عنوان مثال آمار طلاق در شمال تهران و مناطق مرفه بیشتر است و همین نشان می دهد ریشه اصلی طلاق مسائل فرهنگی است نه مسائل اقتصادی. ما باید سبک زندگی اسلامی را ترویج کنیم که رکن مهم آن اهمیت دادن به نهاد خانواده است.

مطهری درباره تعدد زوجات در اسلام نیز گفت: خداوند این قانون را برای اداره جامعه گذاشته البته این موضوع برای همه جایز نیست و حتی المقدور باید رضایت همسر اول فراهم شود، نمی شود گفت این حکم بدی است زیرا برای حل این معضل اجتماعی پیش بینی شده است اگر مردی به دنبال هوسرانی شود شرایط برای او فراهم است اما کسی که زن دوم می گیرد تعهداتی هم دارد این را در کنار تز دنیای امروز بگذارید که در آن می گویند یک زن بگیر و چند معشوقه داشته باش.

این نماینده مجلس در بخش دیگری از اظهاراتش با بیان این که اختلافی درباره حد حجاب وجود ندارد افزود: آنچه اجماع بین فقها است این است که حجاب پوشش بدن به استثنای وجه و کفین است.

مطهری در ادامه در پاسخ به سوالی درباره ممنوعیت پوشیدن مانتوی جلو باز گفت: ممکن است این موضوع در بخشنامه یک اداره ای آمده باشد این اشکالی ندارد و یک اداره پوشش خاصی را به عنوان قانون خود قرار دهد.

مطهری همچین گفت: سرکش ترین غریزه، غریزه جنسی است به همین خاطر است که می گویند به نامحرم خیره نگاه نکنید و در محیط خلوت با هم نباشید به هر حال خدا زن را خودنما و مرد را چشم چران آفریده و برایشان این قوانین را گذاشته است.

نایب رئیس مجلس با اشاره به وجود مصادیقی از افراط در مورد حجاب گفت: این که ما بچه دبستانی را ملزم به چادر یا پوشیدن رنگ خاص کنیم افراط است ما باید کاری کنیم دختران در محیط جداگانه آزاد باشند حتی محیط جداگانه برای خانم ها درست کنیم مثل همین پارکهای اختصاصی زنان که کاری خوبی است که می تواند در آنجا ورزش و تفریح کند و آفتاب بگیرند وقتی الزام به حجاب می‌کنیم باید این امکانات را هم داشته باشیم. البته قبول دارم در مواردی افراط شده یا در گزینش ها چنین نگاهی وجود داشته است ما نباید از اسلام جلوتر برویم.

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۴
در انتظار بررسی: ۴
غیر قابل انتشار: ۱۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
8
5
خدای من !!!!
چه خیزبلندی برداشته اند جناب مطهری برای انتخابات 98 مجلس وسپس 1400
مبشری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
27
0
اولا همانطور که ایشون فرمودند مسائل اعتقادی را رفراندم نمی گذارند
وگرنه مسائل دیگر حتی مسائل ناموسی و احکام الهی و..را هم با رای مردم بپذیریم
البته اگر رای گیری شود تنها بی دینها علیه حجاب رای میدهد .همانطور که الان هم ببینید چه کسانی علیه حجاب جو سازی می کنند
ثانیا مگر مردم به جمهوری اسلامی رای نداده است؟!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
اولا ارازل خودتی
دوما به جمهوری اسلامی رای دادند که شعارش آزادی بود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
1
27
نه فقط در مورد حجاب در مورد خیلی مسایل باید رفراندوم برگزار بشه
علي
|
Germany
|
۱۶:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
1
10
خب معلومه اكثريت مردمان دنيا به عرياني مطلق راي نميدهند!!!
علي
|
Germany
|
۱۷:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
0
3
واقعا عمق تحليل مطهري اينقدر كم عمقه!! خيلي بعيد بود همچه نظر دور از واقعيتي بده!! البته به نظرم بيشتر بازي با كلمات كرده ، در واقع به جاي عبارت "حجاب اجباري " رو به راي عمومي بگذاريد گفته "حجاب " رو به همه پرسي بگذاريد!!! خب معلومه اكثريت مردمان دنيا به عرياني مطلق راي نميدهند!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
0
8
کسی برای احقاق حقش رفراندوم برگزار نمی‌کنه آقای مطهری. شما نمی‌تونی حتی با فرض اینکه اکثریت با شماست حقوق اقلیت رو پایمال کنی.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
1
3
آقای مطهری ای کاش این جند سال نمایندگی یکذره به فکر معیشت مردم بودی
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
0
4
آقای مطهری عزیز در اینکه جنابعالی موافق حجاب هستید شکی نیست چون همیشه این اعتقادرا داشته اید وبر زبان حاری ساخته اید واین جای خوشخالی است که سیاستمداران ما صادق باشند ولی اینکه رفراندوم بزاریم وشما از حالا نتیجه اش را بگویید غلط است ضمن اینکه تعریف درستی از حجاب وحود ندارد جز برداشت حکومتی از ان چه چیزی را می خواهید به رفراندوم بگذارید آیا می خواهید برهنگی وپوشش را به رفراندوم بگذارید یا چیز دیگر یا اختیار یا احبار را
ناشناس
|
United States
|
۱۹:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
0
3
راجع به هیچ موضوعی در ایران نظر مردم بصورتی که قابل شمارش و الزام اور باشه پرسیده نمیشه. چرا از نظر مردم می ترسیم این ملت خودش انقلاب کرده و صاحب انقلاب است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
0
3
همیشه به آیه ای از قرآن برای اجباری کردن نوعی پوشش دلبخواه خودتان استناد کرده اید !
۱ - در قرآن بنا بر تفسیر علامه امینی در المیزان ، آمده است که به پیامبر وحی شد تا به زنان مو بگوئید برای در امان ماندن از مزاحمت ارازل و اوباش غیر مسلمان ، سر و گردن خود را بپوشانند .
۲ - و الآن شما به جوانان این مملکت اسلامی تلقین کرده اید که مجاز اند تا به هر کسی که خودشان او را بیحجاب تلقی کردند ، دست درازی کنند !!! و اسم این کار را امر به معروف و نهی از منکر گذاشته اید !!!!
بالاخره زنان این کشور از شر ارازل و اوباش باید خود را بپوشانند ؟ از مومنان منحرف ؟ یا ....
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۲۱:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
2
1
اقای مطهری برای هرکار که رفراندم لازم نیست من ازدوست داران شما هستم.....
بهروز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
0
0
ظاهرا باید هرکسی قرار است حرف بزند. آقای مطهری شما نظریه پرداز نیستی . اگه واقعا شما و دوستان مچلسی دلتان به حال کشور و مردم می سوزد، اینقدر مشکلات سیاسی ، اقتصادی، درمانی، مسکن وغیره وغیره وجود دارد که کافی است اراده کنید تا یکی از آنها را حل کنید. کسی از شما انتظار ندارد که حرف بزنید که اگر حرف نزدید مردم گله مند شوند. مردم انتظار عمل و حل مسایل را دارند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
1
2
اگه به قول این آقا مردم بین حجاب و بی حجابی حجاب رو انتخاب میکنن حالا چه مرضی هست که رفراندوم بذارن ...
نظرات بینندگان