arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۵۱۷۴۰
تاریخ انتشار: ۵۹ : ۱۷ - ۱۸ دی ۱۳۹۷

ماجرای دستگیری فعالان محیط زیست در کردستان چیست؟

روزهای گذشته اخباری مبنی بر دستگیری برخی از فعالان محیط زیستی در کردستان منتشر شد. در این خبرها به فعالیت این افراد برای حفاظت از محیط زیست کردستان اشاره شده است. این خبرها دستگیری 9 نفر را تأیید می‌کنند که ساکن کامیاران، بانه و سنندج هستند. دلیل این دستگیری‌ها در اخبار منتشر شده در رسانه‌ها ذکر نشده است.معاون استانداری کردستان می‌گوید افراد بازداشت‌شده متهم به نقش آفرینی در قتل راننده آمبولانس جمعیت هلال احمر هستند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

با وجود شایعاتی مبنی بر بازداشت فعالان محیط زیست در استان کردستان، معاون سیاسی، امنیتی و انتظامی استانداری کردستان می‌گوید افراد بازداشت‌شده متهم به نقش آفرینی در قتل راننده آمبولانس جمعیت هلال احمر هستند.

به گزارش ایرنا، روزهای گذشته اخباری مبنی بر دستگیری برخی از فعالان محیط زیستی در کردستان منتشر شد. در این خبرها به فعالیت این افراد برای حفاظت از محیط زیست کردستان اشاره شده است. این خبرها دستگیری 9 نفر را تأیید می‌کنند که ساکن کامیاران، بانه و سنندج هستند. دلیل این دستگیری‌ها در اخبار منتشر شده در رسانه‌ها ذکر نشده است.

همزمانی این بازداشت‌ها با ایجاد مشکل‌ برای برخی انجمن‌های محلی حامی محیط زیست سبب شده تا این شایعات قوت بگیرد و برخی از پروژه جدیدی برای بازداشت فعالان محیط زیست خبر بدهند. مرتبط شدن این افراد با محیط‌زیست در اخبار فضای مجازی، این فضای منفی را به‌وجود آورده است که فعالیت محیط‌زیستی هزینه‌های فراوانی به همراه خواهد داشت.

بازداشت‌شده‌ها در پوشش فعالیت محیط زیستی اعمال مجرمانه انجام می‌دادند

اما با وجود این شایعات، حسین خوش‌اقبال، معاون سیاسی، امنیتی و انتظامی استانداری کردستان با تأکید بر حمایت دولت از تشکل‌های محیط زیستی به ایرنا می‌گوید: در روزهای گذشته چند نفر از اعضای گروهک‌های معاند نظام که در پوشش تشکل‌های زیست‌محیطی اعمال مجرمانه انجام می‌دادند، دستگیر شدند. از مردم تقاضا می‌شود در مواجهه با پخش شایعات مختلف، صف دشمن و اقدامات غیرقانونی و پوششی آن‌ها را از فعالیت‌های قانونی جدا و به شایعات بی‌پایه و اساس توجه نکنند.

وی تأکید کرد: دولت در راستای تحقق اهداف عالیه نظام مقدس اسلامی که تأمین امنیت و حمایت از تشکل‌های قانونی و مردم‌نهاد ازجمله آن‌ها است هرگز تردیدی به خود راه نمی‌دهد. تفکیک فعالیت‌های قانونی از اقدامات ضدامنیتی ضرورتی اجتناب‌ناپذیر بوده و نظام در حمایت از مظلومان و انتقام خون شهیدان ذره‌ای عقب‌نشینی نمی‌کند.

این افراد به دلیل شهادت راننده آمبولانس جمعیت هلال احمر شناسایی شدند

خوش‌اقبال در توضیح بیشتر پوشش فعالیت دستگیر شدگان گفت: تیرماه امسال راننده یک دستگاه آمبولانس جمعیت هلال احمر در کامیاران در یک اقدام ناجوانمردانه مورد تعرض و اصابت چندین گلوله از سوی برخی افراد وابسته به گروه‌های تجزیه‌طلب و بیگانه پژاک قرار گرفت.

وی افزود: در این حرکت تروریستی، «کوهسار فاتحی» راننده آمبولانس و از اهالی بومی استان شهید شد. این در حالی است که نیروهای جمعیت هلال احمر، صلیب سرخ و سایر نهادهای امدادی بر اساس پادمان‌های حقوقی با یک وجهه بین‌المللی در تمام دنیا در شرایط مختلف دارای مصونیت هستند.

برخی گروهک‌های ضدانقلاب عامل شهادت راننده آمبولانس هستند

خوش‌اقبال در مورد بازداشت این افراد گفت: با توجه به بررسی‌ها و اقدامات اطلاعاتی و سرنخ‌های به‌دست آمده از سوی نهادهای امنیتی، تعدادی از مرتبطان و عوامل گروهک‌های ضد انقلاب در شهادت راننده آمبولانس جمعیت هلال احمر که در قالب فعالیت‌های زیست‌محیطی وظیفه پشتیبانی و حمایت از این عناصر را به عهده داشتند، شناسایی و دستگیر شدند و برخورد قانونی با آنها انجام شد.

نظرات بینندگان