arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۵۱۹۹۹
تاریخ انتشار: ۰۱ : ۲۰ - ۱۹ دی ۱۳۹۷
در دیدار نخست وزیر عراق؛

پمپئو: آمریکا در خروج از سوریه جدی است

'مایک پمپئو' وزیر امور خارجه آمریکا در دیدار 'عادل عبدالمهدی' نخست وزیر عراق از تداوم خروج نظامی کشورش از سوریه بشکل تدریجی و برنامه ریزی شده، سخن گفت.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

پمپئو: آمریکا در خروج از سوریه جدی استپمپئو در جریان سفر روز چهارشنبه به بغداد، پس از دیدار با 'برهم صالح' رئیس جمهوری عراق، به دیدار 'عادل عبدالمهدی' نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور رفت. 
بر اساس بیانیه نخست وزیری عراق، عبدالمهدی در این دیدار بر اهمیت روابط دوجانبه بویژه در زمینه مبارزه با گروهک تروریستی داعش و نیز همکاری در بخش انرژی و اقتصاد تاکید کرد. 
عبدالمهدی تاکید کرد که عراق کشوری دموکراتیک و بشکل قابل توجهی در حال تحول است و بر ثبات منطقه و برقراری روابط با کشورهای عربی و دوست و همه کشورهای همسایه تاکید دارد. 
در این دیدار همچنین موضوع خروج نظامی آمریکا از سوریه مطرح شد که پمپئو اظهار داشت واشنگتن مصمم به خروج تدریجی و برنامه ریزی شده از سوریه و با همکاری و هماهنگی با عراق است. 
وزیر امور خارجه آمریکا همچنین از حمایت کشورش از دولت عراق و تلاش بغداد برای گسترش امنیت و فعال کردن اقتصاد این کشور خبر داد. 
پمپئو پس از دیدار با عبدالمهدی راهی اربیل شد و با مقامات اقلیم کردستان عراق دیدار و گفتگو کرد. 
وی با 'مسعود بارزانی' رئیس حزب دموکرات کردستان عراق، 'نیچروان بارزانی' نخست وزیر اقلیم کردستان عراق و 'مسرور بارزانی' مشاور امنیت ملی و فرزند ارشد مسعود بارزانی دیدار و گفتگو کرد. 
'مایک پمپئو' وزیر امور خارجه آمریکا صبح چهارشنبه وارد بغداد پایتخت عراق شد و مورد استقبال 'محمد الحلبوسی' رئیس پارلمان عراق و اعضای کمیسیون روابط خارجی این پارلمان قرار گرفته بود. 
وی سپس به دیدار رئیس جمهوری عراق رفت که 'برهم صالح' در این دیدار بر ضرورت احترام به استقلال و حاکمیت ملی عراق تاکید کرد. 
صالح گفت که عراق بر برقراری روابط متعادل با همه کشورهای دوست و همپیمان در چارچوب احترام به استقلال رای، حاکمیت ملی و اصول خود تاکید دارد. 
کاخ سفید پیشتر و در پی سفر مخفیانه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به پایگاه عین الاسد در استان الانبار عراق و بازتاب منفی گسترده آن در این کشور، بلافاصله از سفر پمپئو به عراق خبر داده بود. 

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان