arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۵۲۲۸۳
تاریخ انتشار: ۲۰ : ۱۵ - ۲۱ دی ۱۳۹۷

السودان الیوم:عربستان بی میل نیست که عمر البشیر برکنار شود

تارنمای «السودان الیوم» در گزارشی در خصوص موضع گیری مقام‌های سعودی در خصوص تحولات اخیر در سودان نوشت، به نظر می‌رسد عربستان بی میل به برکناری «عمر البشیر» رئیس جمهوری سودان نیست. السودان الیوم در خصوص برخی خدمات البشیر به عربستان نوشت، سودان روابط خود را با ایران قطع کرد و همسنگر سعودی‌ها شد و حتی به صورت علنی به ایران حمله کرد، هزاران سرباز برای کمک به عربستان به جنگ یمن اعزام کرد و این در حالی بود که بخش زیادی از مردم این کشور مخالف اعزام فرزندانشان به این جنگ بودند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

تارنمای «السودان الیوم» در گزارشی در خصوص موضع گیری مقام‌های سعودی در خصوص تحولات اخیر در سودان نوشت، به نظر می‌رسد عربستان بی میل به برکناری «عمر البشیر» رئیس جمهوری سودان نیست.

به گزارش ایرنا، این تارنمای سودانی افزود، بسیاری از تحلیلگران اعتقاد دارند سعودی‌ها در خصوص دولت سودان قدرناشناس اند و در بحران کنونی در سودان، از مقام‌های این کشور حمایت نمی‌کنند و این در حالی است که نظام حاکم بر سودان خدمات زیادی به عربستان کرده است، خدماتی که خود سعودی‌ها هم پیش بینی آن را نمی‌کردند.
السودان الیوم در خصوص برخی خدمات البشیر به عربستان نوشت، سودان روابط خود را با ایران قطع کرد و همسنگر سعودی‌ها شد و حتی به صورت علنی به ایران حمله کرد، هزاران سرباز برای کمک به عربستان به جنگ یمن اعزام کرد و این در حالی بود که بخش زیادی از مردم این کشور مخالف اعزام فرزندانشان به این جنگ بودند. البشیر به خاطر سعودی‌ها خواسته مردم خود را در این مورد نادیده گرفت و به عربستان کمک کرد، اما سعودی‌ها قدرشناس بودند و به وعده‌های خود در قبال سودان عمل نکردند.
این تارنما در ادامه نوشت، با ناسپاسی سعودی ها، طرفداران عربستان در سودان که در گذشته مخالف هرگونه انتقادی از عربستان و سیاست‌های آن بودند، در تنگنا قرارگرفته اند و اگنون پاسخی برای مقابله با منتقدان خود ندارند.
السودان الیوم افزود، «اسامه نقلی» سفیرعربستان در مصر و نماینده این کشور در اتحادیه عرب چندی پیش در خصوص تحولات سودان گفت، ملک سلمان توجه ویژه‌ای به خواسته‌های مردم سودان دارد و شکیبایی آن‌ها را در دوران سختی که به سر می‌برند، می‌ستاید. عربستان از نزدیک تحولات سودان را که ناشی از بحران اقتصادی در این کشور است، دنبال می‌کند، اما اهمیتی نمی‌دهد چه کسی عهده دار امور در این کشور است، برای عربستان کرامت شهروندان و تحقق خواسته‌های آن‌ها و همچنین ثبات سودان مهم است، مقام‌های سودانی نیز نباید دست به خشونت مفرط ضد تظاهرات کنندگان بزنند، آن‌ها باید به خواسته‌های مردم احترام بگذارند و آزادی اندیشه و بیان را تضمین کنند.
السودان الیوم در ادامه نوشت، برای عربستان مهم نیست چه کسی در سودان قدرت را در دست داشته باشد، چه البشیر باشد چه کسانی دیگر، اما رئیس جمهوری سودان به هیچ وجه پیش بینی چنین روز‌هایی را نمی‌کرد، او در این روز‌های سخت دست کم منتظر کمک‌های سیاسی عربستان به خود بود. جدا از این چیزی که باعث خنده می‌شود این است که عربستان با استفاده از خشونت مفرط ضد معترضان مخالفت می‌کند و این در حالی است که خود با سلاح‌های سنگین به مقابله با معترضان داخل عربستان می‌رود و آن‌ها را قتل عام می‌کند، به مخالفان اتهام‌های مختلف وارد می‌کند در حالی که آن‌ها مبرا از چنین اتهام‌هایی هستند، در چنین شرایطی خواستار احترام گذاشتن به خواسته‌های مردم در کشور‌های دیگر و آزادی بیان و اندیشه در آن می‌شود.
این تارنمای سودانی در پایان نوشت، موضع گیری سعودی‌ها در خصوص تحولات اخیر در سودان آشکار است، ریاض زمانی که مردم مصر ضد «حسنی مبارک» رئیس جمهوری اسبق قیام کردند، صراحتا اعلام کرد در کنار مبارک می‌ایستد و مخالف هرگونه تلاشی برای سرنگونی او است، ریاض حفظ مبارک را شرط حفظ ثبات در مصر دانست و آن زمان به هیچ عنوان نگفت، برای عربستان اهمیتی ندارد چه کسی زمام امور را در مصر در دست داشته باشد، سعودی‌ها تاکید کردند خواستار حفظ مبارک هستند و کسی غیر از او را نمی‌خواهند، اما در خصوص عمر البشیر چنین سخنی بر زبان نیاورده اند و این برای البشیر حتی از قیام مردمی در کشورش نیز سخت‌تر و سنگینتر است.
مردم سودان از ۲۸ آذر در اعتراض به سیاست‌های دولتی و افزایش لجام گسیخته قیمت کالا‌ها دست به راهپیمایی زده و خواستار سرنگونی نظام حاکم شده اند.
مقام‌های دولتی اعلام کرده اند، تاکنون ۱۹ نفر و از جمله دو نظامی کشته شده اند و این درحالی است که مخالفان دولت شمار کشته‌ها را حدود ۴۰ نفر اعلام کرده اند. عفو بین الملل نیز چند روز پیش شمار کشته‌ها را ۳۷ نفر اعلام کرد.
درهمین حال رئیس جمهوری سودان روز چهارشنبه در جمع هوادارانش در خارطوم گفت: پیوسته توطئه‌هایی ضد سودان برای درهم شکستن و ویران کردن آن درجریان بوده است.

نظرات بینندگان