arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۵۲۴۶۱
تاریخ انتشار: ۱۵ : ۱۶ - ۲۲ دی ۱۳۹۷

افزایش صادرات نفت ایران به هند

ایران در ماه دسامبر سال گذشته توانسته ۳۰۲ هزار بشکه نفت خام به کشور هند صادر کند این درحالی است که در ماه نوامبر واردات نفت به ۲۷۶ هزار بشکه در روز کاهش یافته بود. همچنین، هند در سال ۲۰۱۸، ۵۳۱ هزار بشکه در روز و حدود ۱۳ درصد نفت بیشتری از ایران نسبت به سال ۲۰۱۷ وارد کرد، چون پالایشگاه‌های این کشور خرید از ایران را بخاطر تخفیف پیشنهاد شده توسط تهران قبل از تحریم‌های آمریکا افزایش داده بودند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

تارنمای منافن خاورمیانه نوشت؛ ایران در ماه دسامبر سال 2018 نسبت به ماه نوامبر همین سال رشد 9.4 درصدی در صادرات نفت به کشور هند را ثبت کرد.

به گزارش مرکز ردیابی اطلاعات خطوط کشتیرانی، ایران در ماه دسامبر سال گذشته توانسته 302 هزار بشکه نفت خام به کشور هند صادر کند این درحالی است که در ماه نوامبر واردات نفت به 276 هزار بشکه در روز کاهش یافته بود.

همچنین بر اساس داده‌های این مرکز، هند در سال 2018، 531 هزار بشکه در روز و حدود 13 درصد نفت بیشتری از ایران نسبت به سال 2017 وارد کرد، چون پالایشگاه های این کشور خرید از ایران را بخاطر تخفیف پیشنهاد شده توسط تهران قبل از تحریم های آمریکا افزایش داده بودند.

ایران امیدوار است در سال 19-2018 روزانه 500 هزار بشکه نفت به هند بفروشد و برای تقویت فروش، حمل و نقل دریایی را رایگان ارائه می‌ دهد.
علاوه براین، با افزایش صادرات نفت ایران به هند در ماه دسامبر، مدیر اجرایی شرکت پالایشگاهی «اس کی اینووِیشن» کره جنوبی نیز اعلام کرد، این کشور واردات نفت خام از ایران را تا کمتر از یک ماه دیگر از سر می‌گیرد.
«کیم جون» مدیر اجرایی شرکت پالایشگاهی «اس کی اینووِیشن» کره جنوبی روز جمعه اعلام کرد، سئول هم اکنون با ایران درباره محموله وارداتی نفت خام سرگرم مذاکره است و اواخر ماه ژانویه یا اوایل فوریه نفت خام ایران وارد کره جنوبی خواهد شد.
سئول پیش از نوامبر 2018 به علت تحریم‌های نفتی واشنگتن ضد تهران، خرید نفت ایران را به‌طور کامل متوقف کرده بود اما پس از مدتی یک معافیت شش ماهه برای ادامه خرید نفت ایران دریافت کرد.
کره جنوبی چهارمین وارد کننده بزرگ نفت خام در جهان و در کنار چین و هند، از مشتریان مهم نفت ایران به شمار می‌رود.

نظرات بینندگان