arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۵۲۷۷۴
تاریخ انتشار: ۵۱ : ۲۰ - ۲۳ دی ۱۳۹۷

رییس دفتر ریاست جمهوری: ارز صادرات باید وارد چرخه اقتصاد شود

رییس دفتر ریاست جمهوری گفت که صادرکنندگان بدانند ارز حاصل از صادرات باید وارد چرخه اقتصادی کشور شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رییس دفتر ریاست جمهوری: ارز صادرات باید وارد چرخه اقتصاد شودمحمود واعظی یکشنبه شب در شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان گلستان اظهار داشت: برخی با دریافت ارز دولتی کالا وارد کشور می کنند ولی کالای وارداتی به دلیل قرار گرفتن در دست واسطه ها با نرخ ارزان به دست مصرف کننده نمی رسد. 
وی با بیان این که نظارت بر ارز و واردات متولی درستی ندارد، افزود: از مجلس می خواهیم که در موضوع نظارت بر ارز و واردات کالا به طور جدی ورود کند. 
وی با اشاره به برخی مخالفت ها درباره اختصاص ارز به تولید کنندگان برای واردات نهاده های کشاورزی گفت: باید طرحی ارایه شود تا هم موافقان اختصاص ارز و هم مخالفان را قانع کند تا مشکل اختصاص نهاده های دامی برطرف شود. 
وی یادآور شد: دولت در حال کنترل کردن لحظه‌ای قیمت‌ها بوده و باید بتوانیم در کنار محدودیت‌های ناشی از تحریم از مزیت‌های آن هم بهره ببریم. 
واعظی گفت: امروز مردم متوجه شده اند که حرف‌ آمریکا اثر چندانی ندارد و می‌توانیم در داخل کشور با کمک همدیگر دوران تحریم را کوتاه و از آن گذر کنیم. 
* کارآفرینان باید حمایت جدی شوند 
رییس دفتر ریاست جمهوری گفت که اگر از کارآفرینان حمایت جدی کنیم، رونق اقتصادی و ایجاد فرصت های شغلی جدید رقم خواهد خورد. 
واعظی بر ارتباط نزدیک میان اتاق های بازرگانی و دولت تاکید کرد و افزود: تقویت این مهم به دولت جهت و سمت سو می‌دهد تا با شرایط اقتصادی کشور چگونه تعامل کند. 
*محدودیت؛ گلستان را از جایگاه اصلی دور کرده است 
رییس دفتر ریاست جمهوری به وضعیت استان گلستان هم اشاره کرد و گفت: برخی محدودیت ها استان را از جایگاه اصلی خودش دور کرده است ولی توجه به این خطه همواره در دستور کار دولت بوده و هست. 
وی اضافه کرد: تعهدی که رییس جمهور در سفر قبل (برنامه دوره ای استانی در سال 93) برای توسعه گلستان داشت 631 میلیارد تومان بود ولی تاکنون 754 میلیارد تومان پرداخت شده که رشد حدود 119 درصدی دارد.
واعظی گفت: قرار است 85 میلیارد تومان دیگر هم به گلستان تخصیص یابد تا چند پروژه دیگر هم ‌تکمیل شود.
وی افزود: تاکنون 71 پروژه از قول‌های رییس جمهور به مردم گلستان تکمیل شده، پنج پروژه بالای 90 درصد، 32 پروژه بین 60 تا 90 درصد و فقط یک پروژه انجام نشده است.
رییس دفتر ریاست جمهوری با بیان این که پروژه راه آهن گرگان - مشهد پیگیری خواهد شد، گفت: استاندار گلستان سفری به ترکمنستان خواهد داشت تا مشکلات راه آهن بین المللی اینچه برون را رفع کند.
وی همچنین به ظرفیت گردشگری گلستان اشاره کرد و افزود: سرمایه گذاری در این حوزه بسیار مهم است و باید از آن بهره برد و اگر زیرساخت های مناسب برای رونق گردشگری استان فراهم شود؛ گردشگران داخلی و خارجی در این خطه بیشتر جذب خواهند شد.
استان گلستان با یک میلیون و 869 هزار نفر جمعیت دارای مزیت های نسبی بویژه در حوزه کشاورزی، گردشگری و تجارت است.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان