arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۵۳۱۴۷
تاریخ انتشار: ۳۶ : ۱۳ - ۲۵ دی ۱۳۹۷

رئیس جمهور: باید دست به دست هم از مشکلات عبور کنیم

روحانی با بیان اینکه در سفر گذشته کاروان تدبیر و امید به گلستان تصمیم گرفتیم تا 22 هزار هکتار از اراضی این استان زهکشی شوند و امروز بیش از این انجام شده است، گفت: ایجاد منطقه آزاد اینچه برون و سایر پروژه های استان گلستان، توسط دولت دنبال می شود؛ لایحه منطقه آزاد به مجلس فرستاده شده و امیدواریم از سوی مجلس مورد موافقت قرار گرفته و انجام شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

رئیس جمهور تصریح کرد: باید دست به دست هم بدهیم تا بتوانیم از مشکلات عبور کنیم.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز سه شنبه در نشست خبری پایان سفر کاروان تدبیر و امید به استان گلستان با قدردانی از استقبال مردم استان، میهمان نوازی مردم گنبد کاووس و دیگر شهرستان ها از کاروان تدبیر و امید، گفت: اجتماع با شکوه و احساسات خوب مردم، نشان از آنست که مردم با همه وجود از انقلاب و نظام خود پشتیبانی می کنند.

روحانی با تقدیر از تلاش همه مسوولان، نمایندگان مجلس، استاندار و بویژه نماینده ولی فقیه در استان گلستان که نقش تاثیر گذاری در تقویت اتحاد و همدلی در این استان دارد، اظهار داشت: خوشبختانه در استان گلستان با فداکاری و ایثار نیروهای مسلح امنیت خوبی برقرار بوده و با تلاش فرهنگی مسوولان شاهد وحدت و همدلی میان همه مردم و اقوام مختلف هستیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه استان گلستان دارای توانمندی ها و ظرفیت های بسیار گسترده و مستعد در بخش های مختلف کشاورزی، صنعتی و گردشگری است، خاطرنشان کرد: استان گلستان اهمیت ویژه ای در کشور دارد و خوشحالم که در این سفر حدود 586 طرح و پروژه افتتاح یا عملیات اجرایی آنها آغاز شد.

روحانی با اشاره به امضای تفاهم نامه همکاری میان برخی از بانک های عامل کشور و مسوولین اجرایی استان گلستان به ارزش حدود 20 میلیارد تومان برای اجرای طرح های توسعه ای در این منطقه، ادامه داد: باید مسوولان استان گلستان برای اجرای این توافقات و تحول استان تلاش کنند.

رئیس جمهور با بیان اینکه استان گلستان از تنوع آب و هوایی و استعدادهای مناسب کشاورزی برخوردار است، گفت: باید زمینه های لازم برای تشویق مردم به توسعه کشاورزی و کشت محصولات متنوع با بهره وری بیشتر و مصرف آب کمتر را فراهم کنیم.

روحانی با اشاره به ضرورت تلاش برای حل مشکل آب استان گلستان، اظهار داشت: مردم این استان نباید در کنار دریای خزر دچار مشکل آب باشند و باید با سرمایه گذاری بخش خصوصی و حمایت دولت در راستای نمک زدایی از آب و توسعه کشت گلخانه ای تلاش کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه در سفر گذشته کاروان تدبیر و امید به استان گلستان تصمیم گرفتیم تا 22 هزار هکتار از اراضی این استان زهکشی شوند و امروز بیش از این انجام شده است، خاطرنشان کرد: ایجاد منطقه آزاد اینچه برون و سایر پروژه های استان گلستان، توسط دولت دنبال می شود؛ لایحه منطقه آزاد به مجلس فرستاده شده و امیدواریم از سوی مجلس مورد موافقت قرار گرفته و انجام شود.

روحانی با اشاره به اهمیت حفظ محیط زیست در استان گلستان، گفت: پارک ملی گلستان، خلیج گرگان و آشوراده مناطقی مهم و دارای جاذبه های فراوان هستند و می توانند مرکزی برای جذب گردشگر باشند.

رئیس جمهور در ادامه نشست خبری پایان سفر کاروان تدبیر و امید به استان گلستان به سوالات خبرنگاران درخصوص مسائل مهم استان پاسخ گفت.

روحانی درخصوص برنامه های دولت دوازدهم برای تکمیل پروژه پتروشیمی گلستان که عملیات احداث آن از ۱۲ سال قبل آغاز شده است، گفت: درمورد این پروژه که در سفر قبلی هم یکی از موارد مهم مد نظر دولت بود اعلام کرده ایم که اگر بخواهد به تولید اوره بپردازد باید بازاریابی کند و با توجه به تولید بالای اوره در کشور، یافتن مشتری برای محصول به عهده خود سهامداران پروژه است.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: اگر این مجتمع محصول تولیدی خود را تغییر دهد، دولت آماده همکاری است. در جلسات دولت درمورد استان گلستان با وزیر نفت هم گفت و گو هایی انجام و تاکید شد که دولت به تعهد خود درمورد این پروژه برای تامین گاز عمل خواهد کرد اما اینکه چه محصولی تولید شود، این بر عهده سهامداران است. دولت به تعهد خود برای تامین گاز پتروشیمی گلستان عمل می کند.

خبرنگاری با اشاره به وجود استعدادهای فراوان و وجود نخبگان ترکمن از جمله زنان توانمند در استان گلستان از رئیس جمهور درخصوص استفاده از ترکمن ها در بدنه مدیریتی دولت سوال کرد که وی در پاسخ گفت:همزیستی مسالمت آمیز ترکمن ها در کنار سایر اقوام استان از مزیت ها و نعمت های گلستان است که می تواند و باید الگوی دیگر استان‌های دارای اقوام مختلف باشد.

روحانی تاکید کرد: اصرار ما در دولت از ابتدا این بوده که از اقوام ایرانی و مذاهب مختلف در پست های مدیریتی استفاده کنیم و دولت به این شعار خود متعهد بوده و عمل کرده است.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه شایسته سالاری برای دولت یک اصل است، اظهارداشت: واگذاری ۳۰ درصد از پست های مدیریتی به زنان توانمند و شایسته را با جدیت پیگیری می کنیم و معتقد هستیم هر کسی شایسته تر و توانمند تر باشد باید بکار گرفته شود.

از رئیس جمهور درخصوص وضعیت پیشرفت پروژه های مهم استان از جمله کریدور ریلی اینچه برون ، منطقه آزاد و بندر استان گلستان سوال شد که وی در پاسخ گفت: راه آهن اینچه برون و اتصال آن به منطقه CIS برای ما بسیار مهم بوده و سرمایه گذاری خوبی برای آن انجام شده است .

روحانی همچنین به سرمایه گذاری بالا و در حال انجام بودن طرح برقی کردن راه آهن اینچه برون، اصلاح مسیر و تونل ها اشاره کرد و افزود: به گفته وزیر راه با اختصاص یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه ارزی و مقدار قابل توجهی سرمایه ریالی این پروژه در مسیر اجرا قرار گرفته است.

رئیس جمهور اضافه کرد: درمورد منطقه آزاد هم دولت اقدامات خوبی انجام داده و طرح آن تصویب شده است که مسیر بین مجلس و شورای نگهبان برای تایید نهایی را طی می کند که در اینصورت شاهد تحول خوبی در منطقه اینچه برون خواهیم بود که از اهمیت بالایی برای منطقه و کل کشور برخوردار است.

روحانی پروژه های ریلی "رشت به آستارا"، " قزوین به رشت" و راه آهن "چابهار به زاهدان" را از طرح های ریلی مهم که نقش زیادی در ترانزیت کالا ایفا خواهند کرد و از مسیر های اصلی در این زمینه هستند نام برد و گفت: تکمیل و افتتاح این پروژه ها تحول بزرگی برای ایران و منطقه خواهد بود.

رئیس جمهور در پاسخ به سوال این خبرنگار درخصوص مذاکرات با ترکمنستان درخصوص راه آهن اینچه برون ، گفت: مذاکرات درمورد مسائل و محاسبات مالی با ترکمنستان انجام شده ، بدهی ها پرداخت شده و مانعی از نظر ما برای این پروژه وجود ندارد.

خبرنگاری از رئیس جمهور درخصوص ارسال پیام صلح و دوستی برای کشورهای همسایه از جمع مردم گلستان و آینده روابط با یکی دو کشور همسایه دیگر سوال کرد که دکتر روحانی در پاسخ گفت: روابط خوبی با همسایگان خود داریم و تلاش می کنیم که این روابط صمیمی تر و بهتر شود و جز با یکی دو کشور جنوبی که مشکلاتی وجود دارد، با بقیه همسایگان روابط ما خوب و صمیمی است.

رئیس جمهور تاکید کرد: آن یکی دو کشور نیز باید خودشان مشکلات خود را حل کنند و با پایان بحران یمن مسیر برای بهبود روابط هموار می شود و می توانیم از مشکلات عبور کنیم.

روحانی درپاسخ به سوال دیگر این خبرنگار درمورد ویژگی های مشخص استان گلستان نسبت به سایر استان های کشور، گفت: گلستان مزیت های خاص خود را دارد خلیج بی نظیر گرگان، جاذبه های فراوان گردشگری همچون پارک ملی گلستان و منطقه آشوراده و کشاورزی از مزایای این استان است.

رئیس جمهور با بیان اینکه گردشگری به عنوان جاذبه مهم استان می تواند نقش مهمی در کاهش بیکاری و ایجاد اشتغال داشته باشد، گفت: خوشبختانه آمار بیکاری استان گلستان زیر متوسط کشوری است و رونق گردشگری در این استان می تواند تحول بزرگی در اشتغال گلستان ایجاد کند.

روحانی همچنین با اشاره به طرح دولت برای ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور برای سال آینده گفت: ۴۰۰۰ واحد از این طرح برای استان گلستان در نظر گرفته شده و برای خانه اولی ها تسهیلات با نرخ سود۶ درصد در نظر گرفته ایم تا در کنار اختصاص تسهیلات و امکانات دولتی همچون زمین برای ساخت این واحد های مسکونی، این طرح از سوی توسعه گر ها سال آینده اجرا شود.

رئیس جمهور همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری درخصوص برنامه های دولت برای نجات خلیج گرگان که به گفته این خبرنگار دچار بحران زیست محیطی شده است، تاکید کرد: احیای خلیج گرگان با همه اصول زیست محیطی کار درست و مهمی است.

روحانی در پاسخ به درخواست این خبرنگار برای استفاده از آب دریای خزر برای احیای خلیج گرکان، تاکید کرد: آب دریای خزر اول برای مردم سواحل این دریا است ، بعد از آن اگر نیاز شد برای حل مشکل کم آبی دیگر استانها مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: برای تامین آب شرب مورد نیاز در استان های مختلف کشور راه های مختلفی داریم که یکی از آنها استفاده از آب دریاهای شمال و جنوب است.

روحانی تاکید کرد: برای حل مشکل خلیج گرگان مشکل اعتباری نداریم و منتظر نظر کارشناسان در این زمینه هستیم .

رئیس جمهور در پایان نشست خبری با خبرنگاران استان گلستان، ضمن قدردانی از اصحاب رسانه برای تلاش هایی که در مسیر اطلاع رسانی و آگاه سازی جامعه انجام می دهند، گفت: از رسانه‌ها می خواهم، قول‌هایی که ما به مردم می دهیم را نظارت کرده و پیگیری کنند، به دولت و دیگر دستگاه های مسئول تذکر بدهند، نقد کنند و اشکالات را بگویند.

روحانی خطاب به خبرنگاران گفت: شما رابط بسیار خوبی بین دولت و مردم هستید برای انتقال نظرات مردم و امیدوارم با تلاش همگانی شاهد ایرانی آبادتر، پررونق تر و سرافراز تر باشیم.

 

نظرات بینندگان