arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۵۳۳۲۰
تاریخ انتشار: ۳۴ : ۱۰ - ۲۶ دی ۱۳۹۷

شرایط پذیرش بدون کنکور برای ترم بهمن دانشگاه‌ها

جزییات پذیرش دانشگاه‌ها براساس سوابق تحصیلی برای ترم بهمن ۹۷ منتشر شد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

شرایط پذیرش بدون کنکور برای ترم بهمن دانشگاه‌ها

جزییات پذیرش دانشگاه‌ها براساس سوابق تحصیلی برای ترم بهمن ۹۷ منتشر شد.

"خداحافظ کنکور" عنوان توئیت وزیر آموزش‌وپرورش بود تا خبری باشد برای آغاز پذیرش 85 درصد ظرفیت دانشگاه‌ها بدون کنکور.

سازمان سنجش هم در اطلاعیه‌ای از آغاز پذیرش صرفا سوابق تحصیلی برای بهمن ماه 97 از تاریخ29 دی لغایت 6 بهمن ماه خبر داد.

هم‌اکنون پذیرش در رشته‌های تحصیلی دارای پذیرش صرفاً براساس سوابق تحصیلی در پردیس دانشگاه صنعتی شریف در کیش, مؤسسات غیرانتفاعی، مراکز و واحدهای آموزشی دانشگاه پیام‌نور (اعم از داوطلبانی که در آزمون سراسری سال 1397 ثبت‌نام کرده یا نکرده‌اند) انجام خواهد شد.

عمده رشته‌ها و دانشگاه‌ها برای مهر 98

در همین رابطه حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش به تسنیم گفت:‌ عمده رشته‌ها و دانشگاه‌های پذیرنده دانشجو براساس سوابق تحصیلی مربوط به مهر 98 است و در این مرحله صرفا تکمیل ظرفیت برای برخی رشته‌های باقی مانده‌ را داریم.

مراجعه به دانشگاه‌ها از 29 دی

داوطلبان باید به منظور اطلاع از رشته‌‌های تحصیلی و دانشگاه‌های پذیرنده دانشجو می‌توانند به جداول حاوی اطلاعات رشته‌ محل‌های مؤسسات آموزشی و لینک جست‌وجوی رشته‌محل‌ها مراجعه کرده و مشخص کردن رشته و دانشگاه مورد علاقه با همراه داشتن مدارک از تاریخ 29 دی تا 10 بهمن ماه 97 به سایت یامستقیماً به مؤسسات، مراکز و واحدهای آموزشی محل پذیرش رشته مورد تقاضا مراجعه کنند.

اطلاعیه پذیرش برای مهر 98 از 17 بهمن

مجموعه کل رشته محل‌های پذیرش صرفاً با سوابق تحصیلی برای پذیرش مهرماه 1398 و شرایط ضوابط آنها درتاریخ 17 بهمن 97 ازطریق سایت این سازمان سنجش منتشر خواهد شد.

تمام متقاضیان باید دارای دیپلم کامل متوسطه نظام قدیم (دوره چهارساله) یا دارای مدرک پیش‌دانشگاهی یا کاردانی (فوق دیپلم) با تاریخ اخذ حداکثر تا 30 بهمن 97 باشند.

تمام داوطلبان باید در زمان اعلام شده مدارک خود را برای بررسی به دانشگاه و موسسه محل تقاضا ارسال و یا تحویل دهند. پس از بررسی مدارک درصورت داشتن شرایط از داوطلب برای تکمیل فرم تعهد (برای جلوگیری از ثبت مشخصات داوطلب در چند رشته‌محل یا چند موسسه) دعوت می‌شود که در این مرحله لازم است، بابت هزینه ثبت‌نام نسبت به پرداخت مبلغ 22 هزار تومان از طریق سیستم پرداخت الکترونیکی در سایت سازمان سنجش اقدام کنند.

داوطلبان باید در زمان ثبت‌ اطلاعات در سامانه مربوط از طریق واحدهای آموزشی در خصوص کدرشته مورد علاقه خود دقت و توجه لازم را کنند. بدیهی است پس از ثبت، کدرشته محل ثبت شده برای داوطلبان قابل تغییر و یا تعویض نیست.

تمام متقاضیان مرد باید در زمان ثبت‌نام و شرکت در این مرحله از پذیرش دانشجو، از نظر نظام وظیفه منعی برای ادامه تحصیل نداشته باشند.

پس از انجام ثبت‌نام، افراد به عنوان پذیرفته شده مشروط (در مرکز و یا واحد آموزشی که به آن مراجعه داشته‌اند) تلقی می‌شوند و شروع به تحصیل آنان تا زمان تایید نهایی این سازمان بصورت مشروط خواهد بود.

داوطلبانی که قبلاً در ردیف پذیرفته‌شدگان نهایی آزمون سراسری سال 1397 (اعلام قبولی شهریورماه، مرحله تکمیل ظرفیت یا اعلام قبولی نیمه‌متمرکز) قرار گرفته‌اند، چنانچه در این مرحله متقاضی ثبت‌نام و ادامه تحصیل باشند و در یکی از واحدهای آموزشی ثبت‌نام کنند قبولی قبلی آنها لغو خواهد شد.

پاسخگویی به اعتراضات داوطلبان درخصوص عدم پذیرش آنها بر عهده دانشگاه‌ها یا موسسات آموزش عالی ذیربط خواهد بود لذا لازم است داوطلبان از مراجعه و یا مکاتبه در این خصوص با سازمان سنجش خودداری کنند.

مدارک مورد نیاز برای ثبت‌نام

اصل یا گواهی مدرک تحصیلی دیپلم چهارساله نظام قدیم با امضاء و ممهور به مُهر دبیرستان یا سازمان آموزش پرورش.

اصل یا گواهی مدرک تحصیلی دیپلم نظام جدید با امضاء و ممهور به مُهر دبیرستان یا سازمان آموزش و پرورش.

اصل یا گواهی مدرک پیش‌دانشگاهی با امضاء و ممهور به مُهر دبیرستان یا سازمان آموزش پرورش.

گواهی اخذ مدرک کاردانی برای آن دسته از دارندگان مدرک دیپلم نظام جدید که فاقد مدرک پیش‌دانشگاهی باشند.

اصل شناسنامه و 2 برگ کپی از صفحات آن. اصل کارت ملی و 2 برگ کپی از آن.6 قطعه عکس 4×3 تهیه شده در سال جاری. مدرک نظام وظیفه برای برادران مشمول.

پذیرفته‌شدگان باید به همراه تصویر دیپلم نظام قدیم یا گواهی پیش‌دانشگاهی خود، به «دفاتر پیشخوان خدمات دولت» مراجعه و تائیدیه‌ تحصیلی (ارزش تحصیلی) از اداره آموزش ‌و پرورش محل تحصیل خود را درخواست کنند و رسید آن را در زمان ثبت‌نام به دانشگاه ارائه دهند.پذیرفته‌شدگان حتماً نام ‌رشته و واحد آموزشی محل تحصیل خود را در فرم «دفاتر پیشخوان خدمات دولت» اعلام کنند

داوطلبان می‌توانند سؤالات خود را با بخش پاسخگویی اینترنتی پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش به نشانی: www.sanjesh.org و یا با شماره‌ تلفن گویای: 42163 (کد 021) در میان بگذارند.

منبع: تسنیم
نظرات بینندگان