arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۵۳۳۸۱
تاریخ انتشار: ۵۱ : ۱۲ - ۲۶ دی ۱۳۹۷

انتقاد رئیس پلیس آگاهی از استفاده از القاب بزرگ برای مجرمان اقتصادی

رئیس پلیس آگاهی ناجا از انتخاب عناوین مبالغه آمیز برای دستگیری مجرمان و مفسدان اقتصادی انتقاد کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :


رئیس پلیس آگاهی ناجا از انتخاب عناوین مبالغه آمیز برای دستگیری مجرمان و مفسدان اقتصادی انتقاد کرد.

 سردار محمدرضا مقیمی در حاشیه همایش تخصصی معاونین و روسای ادارات مبارزه با سرقت پلیس آگاهی با حضور در جمع خبرنگاران درباره اینکه آیا اخیرا پلیس سلطان جدیدی را در مورد ارتکاب جرایم دستگیر کرده یا خیر؟ گفت: مبارزه پلیس با سودجویان و مجرمان با هماهنگی و نظارت دستگاه قضایی همواره در حال انجام است اما معتقدم که نباید عناوینی را به مجرمان بدهیم و کاری که آنها کرده‌اند را بزرگ جلوه دهیم. البته بسیاری از این جرایم پیچیدگی‌های زیادی داشته که بعضا همکاران من ماه‌ها در حال رسیدگی به آن بوده‌اند اما اینکه بخواهیم القابی چون سلطان را به یک مجرم داده و آنها را افراد بزرگی معرفی کنیم درست نیست.

وی با بیان اینکه شاید به صلاح نباشد که شیوه و شگرد مجرمان را نیز به طور کامل تشریح کنیم، خاطرنشان کرد: اینکه خبر دستگیری مجرمان را به مردم داده و سبب آرامش آنان شویم خوب است اما نباید شیوه‌ها و شگرد مجرمان را تشریح کرده و آنان را بزرگ کنیم. چرا که بزرگنمایی مجرمان آرامش روانی جامعه را بر هم می‌ریزد.

مقیمی با اشاره به اقدامات پلیس در حوزه مبارزه با سرقت اظهار کرد: در بحث مبارزه با سرقت تمامی سازمان‌ها و مردم باید مسئولیت پذیر باشند.

وی با اشاره به راه اندازی قرارگاه مبارزه با سرقت در ناجا اظهار کرد: در سال‌های 91 و 92 سرقت افزایش افسار گسیخته‌ای داشت و ما مجبور به راه اندازی این قرارگاه شدیم که اتفاقا اقدامات خوبی در آن انجام گرفت به طوریکه ما در سال‌های 94 و 95 حتی توانستیم وقوع سرقت را نیز کاهش دهیم و در عین حال قدرت کشف آن نیز بیشتر شد.

رئیس پلیس آگاهی ناجا با بیان اینکه از اواخر سال گذشته شاهد افزایش وقوع سرقت بودیم گفت: خوشبختانه با اقداماتی که انجام دادیم اکنون جلوی روند افزایشی وقوع سرقت را گرفته‌ایم اما آنچه که مطلوب ما بوده به هیچ عنوان محقق نشده و می‌طلبد که دیگر سازمان‌ها نیز مسئولیت پذیر بوده و در این زمینه ورود کنند.

وی افزود: متاسفانه زمانی که مشکل اقتصادی در کشور رخ می‌دهد ممکن است از سوی برخی از افراد اعمالی سر بزند که باعث افزایش جرایم شود.

به گفته وی، در طرح جدید مبارزه با سرقت برای هر استان برنامه ریزی و هدفگذاری مشخصی به منظور کاهش سرقت انجام شده است.

10 درصد از کل سرقت‌ها سرقت از منزل است

رئیس پلیس آگاهی ناجا با بیان اینکه در مجموع کل سرقت‌های ما در 9 ماهه امسال، آمار سرقت از منزل سهمی بین 9 تا 10 درصد را به خود اختصاص داده است، گفت: سرقت‌هایی همچون سرقت اتومبیل، سرقت وسایل داخل خودرو و این اواخر سرقت احشام نیز جزو سرقت‌هایی است که وجود دارد و ما با جدیت به آن رسیدگی می‌کنیم.

وی با بیان اینکه نسبت وقوع سرقت منزل در مقایسه 9 ماهه امسال با سال گذشته 19 درصد افزایش داشته است، گفت: کشفیات ما نیز نسبت به پارسال افزایشی 20 درصدی داشته است.

مقیمی با انتقاد از اینکه برخی از شهروندان منازل خود را با گنجینه و خزانه بانک مرکزی اشتباه گرفته‌اند، گفت: امروز دیگر عمده سرقت انجام شده از منازل سرقت تلویزیون و یخچال نیست، بلکه سرقت طلا و ارز است. خب چرا یک شهروند باید این حجم از نقدینگی و طلا را در خانه نگهدارد.

بنابراین لازم است شهروندان نیز موارد ایمنی را در خانه‌های خود رعایت کنند. یا در مواردی شاهد بودیم که ارزش ریالی خانه چندین میلیارد تومان است اما دری که برای آن خانه وجود دارد ضد سرقت نبوده و کمترین تجهیزات ایمنی در آن خانه وجود ندارد. این نشان می‌دهد که شهروندان نیز باید حساسیت لازم را داشته باشند.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان