arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۵۳۴۰۶
تعداد نظرات: ۹ نظر
تاریخ انتشار: ۰۹ : ۱۴ - ۲۶ دی ۱۳۹۷

«بچه‌پول‌دارهای تهرانی» سوژه روزنامه واشنگتن‌پست شدند

روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست، در گزارشی رفتارهای اشرافی‌گرایانه برخی در ایران را محور یک گزارش قرار داده است.هرچند این گزارش، رویکردی سیاسی در چارچوب جنگ اقتصادی دارد اما اشاره به برخی رفتارهای «جوانان برخوردار از امتیاز» که در بخش‌هایی از گزارش با عنوان Aghazadeh به آنها اشاره شده، قابل تأمل است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست در گزارشی مفصل، نارضایتی مردم ایران از رفتارهای اشرافی‌گرایانه برخی «آقازاده‌ها» را مورد بررسی و تحلیل قرار داد.

به گزارش فارس، روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست، در گزارشی به قلم «ارین کانینگهام»، رفتارهای اشرافی‌گرایانه برخی در ایران را محور یک گزارش قرار داده است.

هرچند این گزارش، رویکردی سیاسی در چارچوب جنگ اقتصادی دارد اما اشاره به برخی رفتارهای «جوانان برخوردار از امتیاز» که در بخش‌هایی از گزارش با عنوان Aghazadeh به آنها اشاره شده، قابل تأمل است.

گزارش واشنگتن‌پست با این عبارات شروع می‌شود: «سبک زندگی جوانان برخوردار از امتیاز ایرانی از جمله تعطیلات پرهزینه، میهمانی‌های پر زرق و برق و دسترسی به پول و شغل، در شرایطی که تحریم‌های آمریکا در حال فشار آوردن به اقتصاد ایران است، در ماه‌های اخیر به خشم عمومی انجامیده است.»

واشنگتن‌پست می‌افزاید: «جوانان فرادست که برخی دارای روابط دولتی نیز هستند، با ثروت‌شان، لباس‌های اسپورت‌شان، خودروهای خیره‌کننده‌شان و گذران تعطیلات در اقامتگاه‌های مجلل در اینستاگرام و در خیابان‌های پایتخت، تهران، خودنمایی می‌کنند.»

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: این افراد به شغل‌های دولتی دست پیدا می‌کنند، به آنها بورسیه‌های تحصیلی پرسود اعطا می‌شود و به‌راحتی سفر می‌کنند.

این روزنامه آمریکایی در ادامه می‌افزاید: «اما تعداد کمی در ایران می‌توانند با توجه به افزایش هزینه‌ها و کاهش توان مالی از چنین آسایشی برخوردار باشند و ایرانیان حرف‌زدن در خصوص نابرابری و فرهنگ "تبار گماری" (Nepotism) که به گفته آنها "آقازاده‌ها" را ترجیح می‌دهد، آغاز کرده‌اند.»

نویسنده گزارش مزبور در ادامه به برخی نمونه‌ها و پویش‌ها در این خصوص اشاره کرده و برخی نظرات کارشناسی را نیز درباره وضعیت اقتصادی ایران مطرح کرده که همان‌طور که انتظار می‌رود، جهت‌دار هستند.

در این میان، این جمله در گزارش واشنگتن‌پست به‌چشم می‌خورد: «در حالی که روزگاری طبقه حاکم در ایران سبک زندگی مرفه خود را پنهان می‌کردند، امروز آشکارا به‌صورت آنلاین و در رسانه‌ها، به آن مباهات می‌کنند.»

در گزارش واشنگتن‌پست به مواردی از نمایش زندگی اشرافی توسط فرزندان برخی مقامات دولتی نیز اشاره شده که فارس از ذکر آنها خودداری می‌کند.

در میان نقل‌ قول‌های متعدد این گزارش، نقل قولی از یک نویسنده تلویزیونی که خواسته تا نامش فاش نشود به چشم می‌خورد: «به طور مثال در صنایع سرگرمی ایران، "ارتباطات" همیشه بخشی از کار هستند. پروژه‌ها با ارتباطات، داده یا گرفته می‌شوند و همه هم این [واقعیت] را پذیرفته‌اند.»

این نویسنده می‌افزاید: «تنها وقتی به فردی به‌شدت بی‌تجربه و آموزش‌ندیده شغلی داده می‌شود، همه عصبانی می‌شوند.»

«بچه‌پول‌دارهای تهرانی» سوژه روزنامه واشنگتن‌پست شدند

آنچه روایت شد، بخشی از گزارش واشنگتن‌پست بود که فرازهای‌ قابل توجهی از آن را می‌توان جهت‌دار و دارای اهدافی دیگر ارزیابی کرد، اما به هر روی، اینکه رفتار بچه‌پول‌دارهای تهرانی و ارتباطات آنها سوژه یک روزنامه سرشناس آمریکایی قرار می‌گیرد و گزارش آن در وسط صفحه اول وبگاه این روزنامه قرار می‌گیرد، قابل تأمل است.

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۹
در انتظار بررسی: ۷
غیر قابل انتشار: ۲
سید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
23
11
به سابقه رسانه توجه کنید
طبیعتا توی اوضاع الان و در زمان دولت ترامپ، واشنگتن پست روزنامه‌ای نیست که بخواد به فکر خیر و صلاح ما باشه!
ضمن اینکه اصل موضوع سر جای خودشه و آقازادگی و آقازاده‌ها آفت این روزهای جامعه ما هستن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
کاملا درسته
ناشناس
| United Arab Emirates |
۰۰:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۷
موافقم . بخصوص که در کشور آمریکا هم از این آقا زاده ها فراوان هستن . مثلا خانواده ی خود ترامپ !
متولد دهه 60
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
0
8
"پلشت زاده"
"مفتخوار زاده"
"انگل جامعه"
"دون زاده"

واژگان مناسبتری هستند.

دیگر واژه مجعول و سخیف «آ.ق.ا.ز.ا.د.ه » را بکار نبریم!!!
ناشناس
|
Bolivia, Plurinational State of
|
۱۸:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
1
3
حتما از اينكه مردم نسبت به زندگي پولدارها حساسند ،تعجب هم كرده كه چون در كشور هودشان نه تنها نسبت به زندگي اشرافي مثل خانواده ترامپ ، بيل گيتس, اپرا و غيره كه حدود پانصد خانواده در جمعيت دويست و پنجاه ميليوني هستند كسي حساس نيست بلكه آنرا نشانه موفقيت و باعرضگي آنها ميدانند و تازه احترامشان هم ميكنند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
1
12
صدای افتادن تشت رسوایی طبقه اقازاده ها تا اونور دنیا رفته است ...و اگر حل نشود شاهد شورش حاشیه علیه اقازاده هاخواهیم بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
0
17
آقازاده نگویید . بگویید آغول زاده.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
آغول زاده هم نگویید، بگویید: آفت زاده! انگل زاده! انتر زاده! مفت خور!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
2
4
کجاش سیاسی هست واقعیت رو نمیشه پنهان کرد اما از من داشته باشید سال ۲۰۱۹ بدترین سالیه که ایران تجربه میکنه به این دلایل
.بحران برگزیت انگلیس
.حلیقه زردهای فرانسه
انتقال قدرت در المان
حکومت پوپولیست ایتالیا
اوضاع لهستان هم که خوب نیست
تو خاورمیانه هم نیاز به گفتن نیس
تو امریکا هم امسال اوضاع داخلی ترامپ خراب میشه تنها راهش راه اندختن یک جنگه که بهترین گزینه ایرانه
امیدوارم که اینطور نباشه
نظرات بینندگان