arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۵۳۴۱۱
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۳۴ : ۱۴ - ۲۶ دی ۱۳۹۷

۲۰۰ روستای یزد بی آب شدند

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی یزد گفت: به خاطر خشکسالی‌های اخیر و تداوم آن طی سال جاری تاکنون بیش از 200 منبع آبی روستایی خشک شده یا با کاهش شدید آبدهی مواجه شده است.اختصاص اعتبارات به شکل اسناد خزانه از دیگر مشکلات این شرکت است که موجب تاخیر در پرداخت حقوق آبداران شده و کاهش کمیت و کیفیت کار ایشان را در پی داشته است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

۲۰۰ روستای یزد بی آب شدند

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان یزد گفت: بیش از 200 منبع آبی روستایی خشک شده یا با کاهش شدید آبدهی مواجه شده است.

به گزارش ایسنا، محمد فاتحی، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان یزد در نشستی که با حضور کارشناسان شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و سازمان برنامه و بودجه، به منظور بررسی مسائل و مشکلات این شرکت برگزار شد، اظهار کرد: به خاطر خشکسالی‌های اخیر و تداوم آن طی سال جاری تاکنون بیش از 200 منبع آبی روستایی خشک شده یا با کاهش شدید آبدهی مواجه شده است.

وی ادامه داد: اختصاص اعتبارات به شکل اسناد خزانه از دیگر مشکلات این شرکت است که موجب تاخیر در پرداخت حقوق آبداران شده و کاهش کمیت و کیفیت کار ایشان را در پی داشته است.

این مسئول همچنین به کمبود نیروی انسانی در این شرکت اشاره کرد و افزود: در حال حاضر 65 درصد از پست‌های این شرکت بلاتصدی هستند و به خاطر دولتی بودن شرکت آبفار طی دو سه سال اخیر امکان استخدام نیروی جدید وجود نداشته است.

مدیرعامل شرکت آبفار به شرایط اقتصادی جامعه اشاره کرد که به نوعی وصول مطالبات و درآمد شرکت را با نقصان مواجه ساخته است.

پیش از این و در سال 96 رئیس مرکز خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور با اشاره به آخرین داده‌های این وضعیت گفته، ۹۵ درصد مساحت کشور درگیر خشکسالی است.

شاهرخ فاتح در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به وضعیت بحرانی خشکسالی در کشور تصریح کرد: در بررسی‌های خشکسالی با استفاده از شاخص SPEI (شاخص بارش، تبخیر و تعرق) افزایش مدت دوره بررسی (۹-۴۸-۹۱- ۷۲ یا ۸۴ ماهه)، بیانگر خشکسالی‌های اندوخته و تجمیع‌یافته‌ای است که در بستر طبیعت باقی مانده است.

وی تاکید کرد: شاخص‌های بلندمدت خشکسالی در بسیاری از مناطق کشور می‌توانند انعکاسی کلی از شرایط ذخیره آبی آن مناطق باشند. بر همین اساس این نوع شاخص‌ها را می‌توان برای مجموع کشور بررسی و شرایط بلندمدت کشور را بر اساس آن رصد کرد.

رئیس مرکز خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی اظهار کرد: استان‌های خوزستان، جنوب ایلام، شمال بوشهر، غرب کهگیلویه و بویراحمد، بخش‌هایی از اصفهان و خراسان شمالی، غرب و جنوب غرب خراسان رضوی، یزد، شمال و شرق کرمان خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان با خشکسالی شدید و حتی در مواردی بسیار شدید مواجه بودند.

فاتح در ادامه گفت: در مجموع حدود ۹۵ درصد از مساحت کشور با درجات مختلف خشکسالی مواجه هستند که از این میان ۹.۷ درصد با خشکسالی خفیف، ۴۰.۹ درصد با خشکسالی متوسط ، ۳۲ درصد با خشکسالی شدید و ۱۲ درصد از مساحت کشور خشکسالی بسیار شدید را تجربه می‌کنند. در این میان تنها حدود یک درصد از مساحت کشور با «ترسالی» همراه است و مابقی نواحی کشور از شرایط نرمال برخوردار هستند.

رئیس مرکز خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور در پایان با تاکید بر اینکه پهنه‌بندی خشکسالی ۸۴ ماهه منتهی به پایان خرداد ماه ۹۶ کشور حاکی از آن است که بخش‌های گسترده‌ای از مساحت کشور دچار خشکسالی خفیف تا بسیار شدید هستند، گفت: آنچه در بررسی‌های خشکسالی کشور اهمیت دارد آن است که خشکسالی بلندمدت شدید و حتی بسیار شدید در برخی از استان‌ها نظیر تهران، البرز، فارس، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، خوزستان، بوشهر، کرمان، کرمانشاه، یزد، سمنان، قم، سیستان و بلوچستان و قسمت‌هایی از اصفهان و چهارمحال و بختیاری تداوم دارد که این تداوم همچنان ضرورت توجه بیش از پیش به لزوم مراقبت و محافظت از منابع محدود آبی کشور را یادآور می‌شود.

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
0
1
برنامه تون چیه؟گسترش صنایع آببر وسط کویر؟کشاورزی به روش سنتی و صادرات محصولات آب بر؟
نظرات بینندگان