arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۵۳۴۴۵
تاریخ انتشار: ۳۲ : ۱۶ - ۲۶ دی ۱۳۹۷

ماکرون: بعضی از فقرا ادا در می‌آورند

امانوئل ماکرون در جریان بازدید سرزده از شهر گاسنی در شمال فرانسه گفت: کسانی که معضل مالی دارند باید مسئولیت‌پذیری بیشتری داشته باشند. بعضی از این افراد درست عمل می‌کنند ولی بعضی‌شان ادا درمی‌آورند.اظهارات رئیس جمهوری فرانسه صدای بعضی از هم‌حزبی‌های خودش را هم در آورده است. اریک سیوتی، نماینده و عضو حزب حاکم «فرانسه به پیش» گفت که امانوئل ماکرون گاه از گزاره‌ها و تعبیراتی استفاده می‌کند که نتیجه عکس می‌دهد و سبب تیزتر شدن پیکان حمله منتقدان می‌شود. به گفته او حرف‌های ماکرون «مثل آن است که بخواهد آتش‌سوزی را با بمب ناپالم خاموش کند».
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

تازه‌ترین اظهارات رئیس جمهوری فرانسه واکنش‌های زیادی را در این کشور به ویژه در فضای مجازی به دنبال داشته است.

به گزارش انتخاب به نقل از یورونیوز، امانوئل ماکرون روز سه‌شنبه ۲۵ دی در جریان بازدید سرزده از شهر گاسنی در شمال فرانسه گفت: «کسانی که معضل مالی دارند باید مسئولیت‌پذیری بیشتری داشته باشند. بعضی از این افراد درست عمل می‌کنند ولی بعضی‌شان ادا درمی‌آورند.»

او که در نشست شورای شهر گاسنی، شهر کوچکی واقع در ۸۰ کیلومتری شمال غربی پاریس سخن می‌گفت اضافه کرد: «این افراد [فقرا] خودشان باید در رفع فقر نقش داشته باشند، باید آنها را در نظر گرفت، به آنها مسئولیت داد و به آنها کمک کرد تا از پس مشکلات برآیند.»

این اظهارات واکنش سریع مسئولان گروه‌های اپوزیسیون فرانسه را به دنبال داشت. آنها این سخنان را علیه طبقه فقیر جامعه خوانده و آن را محکوم کردند. اولیویه فور، نماینده مجلس ملی فرانسه از حزب سوسیالیست این سخنان را «تحمل‌ناپذیر» خوانده و گفت: «رئیس جمهور انگار متوجه نیست. روش او در تخریب قشر ضعیف جامعه قابل تحمل نیست.»

نیکولا دوپون‌انیان، رهبر حزب «فرانسه پابرجا» نیز در توئیتر نوشت: «غم‌انگیز است. رئیس جمهور باید فرانسوی‌ها را دوست داشته باشد و با مردمش همدردی کند. اما امانوئل ماکرون فرانسوی‌ها را دوست ندارد. او دچار نفرت طبقاتی است.»

اظهارات رئیس جمهوری فرانسه صدای بعضی از هم‌حزبی‌های خودش را هم در آورده است. اریک سیوتی، نماینده و عضو حزب حاکم «فرانسه به پیش» در گفتگو با خبرنگاران در راهروهای مجلس گفت که امانوئل ماکرون گاه از گزاره‌ها و تعبیراتی استفاده می‌کند که نتیجه عکس می‌دهد و سبب تیزتر شدن پیکان حمله منتقدان می‌شود. به گفته او حرف‌های ماکرون «مثل آن است که بخواهد آتش‌سوزی را با بمب ناپالم خاموش کند».

ماکرون در هفته‌های اخیر در برابر اعتراض‌های فراگیر جلیقه‌زردها تلاش کرده است تا چهره‌ای متمایل به طبقه فقیر از خود نشان دهد زیرا منتقدان همواره او را به طرفداری از طبقه ثروتمند و مرفه جامعه و نیز شرکت‌های تجاری بزرگ متهم می‌کنند. با این حال اظهارات روز سه‌شنبه او در میانه بحران و تنش اجتماعی در کشور نتیجه عکس داده و بار دیگر آتش اتهام‌ها علیه او را تیزتر کرد.

نظرات بینندگان