arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۵۳۵۸۱
تاریخ انتشار: ۰۱ : ۱۳ - ۲۷ دی ۱۳۹۷

کلانتری: آبزیان رودخانه‌های شمال کشور به دلیل شیرابه‌ها و زباله‌ها از بین رفته‌اند

رئیس سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه آب بزرگترین معضل محیط زیستی کشورگفت: ساخت نیروگاه‌های زباله سوز در استان‌های شمالی کشور برای رفع مشکل زباله، به دلیل رطوبت زیاد ناکارآمد است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رئیس سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه آب بزرگترین معضل محیط زیستی کشورگفت: ساخت نیروگاه‌های زباله سوز در استان‌های شمالی کشور برای رفع مشکل زباله، به دلیل رطوبت زیاد ناکارآمد است.
به گزارش ایسنا، عیسی کلانتری در کارگروه راهبردی مدیریت پسماند در استانداری مازندران با اشاره به اینکه در شرایط فعلی تمام حوزه های پوشش گیاهی و خاک مرتبط به محیط زیست با فاکتورهای منفی مواجه است، اظهارکرد: اوضاع محیط زیست در کشور عقب مانده است؛ افزایش جمعیت، سطح زندگی مردم و افزایش مصرف و همسویی با تخریب محیط زیست پیامدهایی درپی داشته است.

وی با اشاره به اینکه مشکلات ایجاد شده در کشور ناشی از بی‌توجهی به توسعه پایدار است، یادآورشد: مشکلات زیست محیطی را نمی‌توان با نگاه‌ها و اعتبار دولتی بر طرف کرد، بلکه نیازمند مشارکت‌های مردمی هستیم.

رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه بسیاری از تولیدکنندگان و مراکز در کشور آلایندگان محیط زیست هستند،خاطرنشان کرد: توجه و پالایشی اساسی نسبت به حوزه محیط زیست نشده است و محیط زیست وظیفه دارد در برابر تندروها و مخرب‌های زیست محیطی ایستادگی کند.

کلانتری با اشاره این نکته که در حوزه زیست محیطی ما باید برخورد نسبی و تعادلی داشته باشیم و اگر تفکر صرف اجرای قوانین زیست محیطی در کشور عملیاتی شود تمام واحدهای بزرگ صنعتی ما با منشاء آلودگی از جمله خودروسازی باید تعطیل شود،افزود: بی‌توجهی به توسعه پایدار باعث شده تا بسیاری از صنایع آلوده‌زا وارد کشور شود.

رئیس سازمان محیط زیست بزرگترین معضل در کشور را آب دانست و تصریح کرد: ۹۰ درصد آب کشاورزی از سفره‌های زیرزمینی تامین می شود و امروز شاهد جنگ بین شهری بر سر تامین آب هستیم.

وی با اشاره به اینکه دلیل اصلی نابودی یوزپلنگ کمبود آب است،یادآور شد: کمبود آب سبب شده تا این گونه نادر منقرض شود و این آسیب بزرگی برای محیط زیست کشور است.

کلانتری گفت: در شرایط فعلی میزان مصرف آب تجدید پذیر در سطح کشور ۱۳۲ درصد است و این در حالی است که باید صرفا حدود ۴۰ درصد از آب تجدید پذیر مورد استفاده قرار گیرد و این مصرف بی رویه بحران کشور را جدی کرده است.

وی با بیان اینکه کم کردن مشکلات زیست محیطی منوط به آگاه سازی جامعه است،افزود: این کار بر عهده تشکل های زیست محیطی است، اگر تشکل های زیست محیطی نبودند امروز معضل کشور در این حوزه بیشتر از شرایط حاضر بود و نباید صرفا به اتهام جاسوس بودن و یا سایر اتهامات بخواهیم کارکرد تشکل‌ها را کمرنگ کنیم.

رئیس سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه دولت برای اولین بار ۱.۳ میلیارد دلار برای بهبود مدیریت پسماند با اولویت استان‌های شمالی درنظر گرفت ولی متاسفانه این بودجه در مجلس حذف و در بخش دیگری صرف شده است،اظهار کرد: برای رفع مشکل پسماند در استان‌های شمالی کشور باید از شعار خارج شویم و به کارهای عملیاتی و اجرایی برسیم.

کلانتری خاطرنشان کرد: متاسفانه آبزیان همه رودخانه‌های شمال کشور به دلیل شیرابه‌ها و زباله‌ها از بین رفته‌اند و حذف بودجه پسماند به منزله نابودی مناطق شمالی است.

وی با اشاره به اینکه اینکه پسماند در کل کشور و از جمله در استان‌های شمالی یک معضل به شمار می‌رود و وضعیت استان گیلان در حوزه پسماند از مازندران بدتر است تصریح کرد: ساخت نیروگاه‌های زباله سوز در استان‌های شمالی کشور برای رفع مشکل زباله به دلیل رطوبت زیاد ناکارآمد است؛ استان‌های کشور نباید تمام طرح‌های مدیریت پسماند را با نیروگاه زباله سوز و تولید برق گره بزنند و باید سایر طرح ها را نیز تجربه کنند

رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه اولویت بودجه پسماند سال آینده کشور برای استان‌های شمالی است،خاطرنشان کرد: هر میزانی که مجلس شورای اسلامی مصوب کند اعتبار اصلی به استان‌های شمالی کشور پرداخت می‌شود.

نظرات بینندگان