arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۵۴۲۰۷
تاریخ انتشار: ۴۴ : ۱۳ - ۳۰ دی ۱۳۹۷

راهکارهای کاهش درد کولیک در نوزادان

اگر کودک شما کمتر از پنج ماه سن دارد و بیش از سه ساعت در روز و بیشتر از سه روز در هفته به صورت مداوم گریه می کند، ممکن است مبتلا به قولنج نوزادی باشد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

کولیک یا قولنج نوزادان، مشکلی است که حدود 25 درصد نوزادان تازه متولد شده را گرفتار می کند.در واقع اگر کودک شما کمتر از پنج ماه سن دارد و بیش از سه ساعت در روز و بیشتر از سه روز در هفته به صورت مداوم گریه می کند، ممکن است مبتلا به قولنج نوزادی باشد.

از آن جا که نوزاد توانایی بیان مشکل خود را ندارد با گریه های ممتد وآزار دهنده، همراه با جمع کردن پاها وضعیت دردآور خود را به والدین گوشزد می کند . پزشکان هنوزعلت مشخصی را برای کولیک نوزادان بیان نکرده اند اما گفته می شود عواملی مانند مصرف سیگار مادران در دوران قبل، حین و بعد از بارداری در این عارضه نقش دارد.

 

در ادامه به دلایل دیگرو راه های کاهش کولیک نوزادان اشاره می کنیم :
تحریکات محیطی از عوامل موثر در بروزکولیک نوزادان محسوب می شود. مشکل کولیک که بیشتر خود را از 3 تا 5 ماهگی نشان می دهد، در واقع زمانی است که کودک درمحیط منزل یا هرجای دیگر درمعرض سرو صدا قرار می گیرد یا کودکان واطرافیان وی، تمایل به بالا و پایین انداختن او دارند و در کودکی که با شیر گاو تغذیه می شود، حرکات اضافه به ویژه بعد از شیر خوردن باعث ناراحتی معده او می شود و کولیک را تشدید می کند.

 

نتایج تحقیقات نشان می دهد نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند، کمتر درمعرض کولیک قرارمی گیرند.از جمله دلایلی که کولیک نوزادان را تشدید می کند، کامل نبودن دستگاه گوارش نوزاد و تغذیه وی با شیر خشک است.اگر نوزاد از شیرمادرتغذیه می کند، رعایت رژیم غذایی مناسب مادر و توجه به حساسیت به لبنیات، سویا، تخم مرغ یا حتی محصولات حاوی گندم بسیار مهم است.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ،دکتر هاجر همتیان کارشناس سلامت در این باره توضیح می دهد: این نوزادان، همانند سایر نوزادان غیر کولیکی آب دهانشان بیش از حد معمول است، استفراغ نشان دهنده کولیکی بودن نوزاد نیست و می تواند ناشی از مشکلات دیگری نظیر خوردن شیر زیاد یا حساسیت به موادی مانند لبنیات باشد. همچنین تغییری در وضعیت مدفوع نوزاد کولیکی به وجود نمی آید و اسهال یا وجود خون در مدفوع غیرعادی است و باید با پزشک مشورت شود.

 

پیشنهادهایی برای کاهش کولیک نوزادان
باید وعده های شیر دادن کودک بیشتر شود و میزان شیردریافتی در هر وعده کاهش یابد تا کودک بتواند مقدار کمتر شیر را هضم کند . گرفتن آروغ نوزاد بعد از شیر خوردن و همچنین نحوه شیر دادن نوزاد بسیار مهم است .مادر باید او را طوری در آغوش بگیرد که سر نوزاد کمی بالا تر قرار گیرد تا ریفلاکس، نوزاد را آزار ندهد .

زمانی که نوزاد بی قرار است، او را در بهترین حالت قرار دهید تا احساس درد کمتر شود.به گفته دکتر همتیان می توان گاهی نوزاد را به روی شکم خواباند و پشت او را به آرامی ماساژ داد، اگر نوزاد از شیر مادر تغذیه می کند، بهتر است از مصرف مواد غذایی نفخ دار نظیر حبوبات، کاهو، انواع کلم، سیب زمینی، تربچه، کرفس، هویج و بادمجان تا حد امکان خودداری شود؛ همچنین از مصرف مواد غذایی که ممکن است نوزاد به آن حساسیت داشته باشد، بپرهیزید.

 

مصرف غذا‌های ترش و میوه‌ هایی که حالت اسیدی دارند (مرکبات، گوجه فرنگی و غیره) شیر گاو یا پاستوریزه و لبنیات زیاد توسط مادر موجب پیدایش حساسیت نوزاد به شیر گاو و پیدایش گاز در روده‌های کودک می‌ شود. بنابراین اگر نوزاد یا شیرخواری دچار زور زدن و درد‌های شکمی است، مادر نباید غذا‌های ذکر شده را مصرف کند. مادر می‌تواند هربار یکی از این خوراکی‌ها را به تنهایی مصرف و بررسی کند آیا نوزاد دچار زور زدن و دل درد می شود یانه، بعد آن ماده غذایی را به مدت ۳ تا ۴ ماه اول تولد نوزاد، از رژیم غذایی و تغذیه خود حذف کند.متخصص اطفال، معاینه بالینی را برای بررسی علل ابتلا به کولیک انجام می دهد.بررسی های آزمایشگاهی، اشعه ایکس و دیگر آزمایش های تشخیصی معمولاً مورد نیاز نیست.

 

 روزنامه خراسان 

نظرات بینندگان