arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۵۴۲۲۷
تاریخ انتشار: ۰۶ : ۱۵ - ۳۰ دی ۱۳۹۷

استراحت مطلق ممنوع!

دردهای ناحیه کمر به علل مختلفی اتفاق می‌افتد اما شایع‌ترین این دردها ناشی از ضعف و ناتوانی عضلات اطراف ستون مهره‌های کمر است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

کمر درد همانند سرماخوردگی یکی از بیماری‌هایی است که در جامعه شیوع بسیار دارد، به گونه‌ای که کمتر کسی را می‌توان یافت که حداقل یک بار در زندگی کمر درد را تجربه نکرده باشد. دردهای ناحیه کمر به علل مختلفی اتفاق می‌افتد اما شایع‌ترین این دردها ناشی از ضعف و ناتوانی عضلات اطراف ستون مهره‌های کمر است.

 

در سال‌های گذشته پزشکان برای درمان کمردرد، استراحت طولانی مدت را تجویز می‌کردند. استراحت‌هایی که بنا به‌شدت درد از چند هفته تا چند ماه طول می‌کشید و زندگی فرد را عملاً مختل کرده با مشکلات فراوانی مواجه می‌کرد. اما این روزها شرایط تغییر کرده، بررسی‌ها و پژوهش‌های جدید باعث شده در نسخه کمتر پزشکی با استراحت‌های استعلاجی طولانی مدت مواجه شویم، چراکه بسیاری از آنها معقدند3 تا 5 روز استراحت درد کمر را کاهش می‌دهد.

این روزها حتی اصرار بیمار برای افزایش روزهای استراحت که غالباً از روی نگرانی انجام می‌شود هم راه به جایی نمی‌برد و تنها ممکن است یکی دو روز به روزهای استراحت تجویز شده بیفزاید.

 

دکتر مسعود شایسته‌آذر متخصص ارتوپدی چنین می‌گوید: بسیاری از افراد جامعه کمردرد را تجربه کرده‌اند. این دردها معمولاً به این دلیل است که عضلات قدرت کافی ندارند، از این رو فرد بعد از یک فعالیت بیش از حد انتظار، ممکن است برای مدتی دچار دردهای عضلانی و اسکلتی شود.


وی با اشاره به اینکه کمردرد یکی از مشکلات شایع عصر حاضر است، می‌افزاید: در مورد کمردرد‌های ناشی از ضعف عضلات اطراف ستون مهره‌ای، استراحت تنها راه درمان درد ناحیه کمر نیست. در واقع درمان کوتاه مدت، درد را کاهش داده و حتی آرام می‌کند ولی برای جلوگیری از عود مجدد کمردرد نیاز به بازتوانی چندماهه است که متأسفانه گاهی از سوی بیماران جدی گرفته نمی‌شود.

 

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران خاطرنشان می‌کند: برای کاهش درد نخستین گام استراحت است. پس از استراحت چند روزه، تلاش می‌شود با استفاده از برنامه‌های بازتوانی، عضلات ستون مهره‌ای کمر تقویت شود تا از این طریق فشار از روی ستون مهره‌ها برداشته شود. البته به کارگیری برخی روش‌ها که موجب تغییراتی در سبک زندگی می‌شود نیز توصیه می‌شود. بهتر است بدانید که استراحت‌های طولانی مدت می‌تواند به افزایش ضعف عضلات منجر شود.


به گفته دکترشایسته آذر، برای پیشگیری از بروز و شیوع کمردرد در میان افراد جامعه، باید برنامه‌هایی تدوین شود تا افراد جامعه بیاموزند از دهه دوم زندگی به بعد باید در کنار کارهای روزمره زندگی، تمریناتی را برای تقویت عضلات اطراف ستون مهره‌ای انجام دهند.

 

این متخصص ارتوپدی با تأکید بر اهمیت انجام نرمش‌های مناسب می‌گوید: مهمترین کار بازتوانی این است که قدرت عضلات اطراف ستون مهره‌ای را افزایش دهیم تا فشارهای ناشی از فعالیت روزمره به دیسک و مهره‌ها آسیب کمتری وارد کند.

در این راستا می‌توان از شنا کردن و انجام نرمش‌های تقویت کننده عضلات به عنوان تقویت کنندگان عضلات اطراف ستون مهره‌ای نام برد که انجام صحیح و مناسب آنها می‌تواند مانع ایجاد دردهای کمر یا ضایعات ستون مهره‌ای شوند.


عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران اظهار می‌کند: معمولاً دردهای ناشی از ضعف عضلات با چند روز استراحت و گرم نگه داشتن و مصرف دارو بهبود می‌یابند. اما گاهی اوقات آسیب از این حد فراتر می‌رود و دیسک‌های بین مهره‌ای نمی‌توانند فشار به بدن را تحمل کنند، که در این‌صورت، دیسک دچار آسیب می‌شود.

 

شایسته‌آذر تأکید می‌کند: معمولاً بیشتر بیماران به درمان‌های دارویی و تغییر سبک زندگی پاسخ داده، بهبود می‌یابند اما در میان بیماران درصد کمی هم وجود دارند که با این درمان‌ها بهبود نمی‌یابند. برای این دسته از بیماران می‌توان از درمان جراحی استفاده کرد.وی در خاتمه توصیه می‌کند: برای درمان کمر درد باید به پزشک مراجعه کنید تا علت بروز درد به درستی مشخص شود و بر اساس آن درمان مناسب توصیه شود.

درمان درد در مواردی که عامل ایجاد درد کمر آرتروز ستون مهره‌ای باشد با درمان در مواقع ضعف عضلات یا هنگامی که لغزندگی مهره‌ها براثر تنگی کانال نخاعی عامل ایجاد درد باشد متفاوت است. تشخیص عامل درد تنها با وسایل تصویربرداری موجود و بررسی‌های بالینی امکانپذیر است.

روزنامه ایران 

 

نظرات بینندگان