arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۶۳۷۷۹
تاریخ انتشار: ۲۵ : ۱۴ - ۱۸ اسفند ۱۳۹۷

برنامه‌ها و محورهای مذاکرات روحانی در سفر به عراق

ایرج مسجدی سفیر ایران در بغداد در پاسخ به سوالی درباره اهداف سفر رییس‌جمهور ایران به عراق گفت: رییس‌جمهور محترم ایران با یک هیات بزرگ سیاسی و اقتصادی به بغداد سفر می‌کند. این سفر سه روزه خواهد بود و در آن مباحث مختلفی با مقامات و مسئولان عراقی مطرح می‌شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

سفیر ایران در بغداد گفت: رییس‌جمهور کشورمان در سفر به عراق با رییس‌جمهور، نخست‌وزیر و رییس مجلس عراق و همچنین با حضرت آیت‌الله سیستانی دیدار خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، ایرج مسجدی در حاشیه مراسم شانزدهمین سالگرد بزرگداشت شهید آیت‌الله محمدباقر حکیم که صبح روز شنبه در بغداد با حضور رییس‌جمهور، رییس مجلس و جمعی از مسئولان عراقی و سفرا و دیپلمات‌های مقیم این کشور برگزار شد در پاسخ به سوالی درباره اهداف سفر رییس‌جمهور ایران به عراق گفت: رییس‌جمهور محترم ایران با یک هیات بزرگ سیاسی و اقتصادی به بغداد سفر می‌کند. این سفر سه روزه خواهد بود و در آن مباحث مختلفی با مقامات و مسئولان عراقی مطرح می‌شود.

مسجدی در رابطه با مهمترین محورهای مذاکراتی روحانی در سفر به عراق خاطرنشان کرد: هدف اصلی که در این سفر دنبال می‌شود تقویت روابط در ابعاد اقتصادی ، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی است .

سفیر ایران با اشاره به اینکه ایران و عراق دو کشوری هستند که نیاز زیادی به یکدیگر دارند تصریح کرد: تقویت این همکاری ها محور اصلی سفر رییس‌جمهور است در این سفر در رابطه با موضوعات مختلف رایزنی‌هایی انجام می‌شود.


مسجدی ادامه داد: راه آهن خرمشهر به بصره ، گسترش شهرک‌های صنعتی ، روادید، قرارداد 1975 الجزایر و مسائل گمرکی، بهداشت ودرمان رایزنی‌های زیادی در دستور کار است.

سفیر ایران سفر روحانی به عراق را نقطه عطفی در تاریخ روابط دو کشور توصیف کرد که برای ملت‌های دو کشور نتایج ثمر بخشی خواهد داشت.


وی در رابطه با برنامه دیدارهای روحانی در عراق نیز بیان کرد: ایشان با مقامات سیاسی عالی رتبه عراق از جمله رییس جمهور ، نخست وزیر و رییس مجلس عراق دیدار خواهد داشت علاوه بر این رییس‌جمهور با حضرت آیت‌الله سیستانی در نجف در دیدار خواهد داشت همچنین وزرای همراه رییس جمهور با همتایان خود دیدار می کنند.


مسجدی در رابطه با سوال خبرنگاری مبنی بر جزییات مذاکرات درباره قرارداد الجزایر تاکید کرد : موضوع اجرایی شدن قرارداد است چون این قرارداد نیازی به اقدامات جدید ندارد و در حال حاضر لازم است لایروبی اروند رود آغاز شود و کشتی‌های غرق شده خارج شوند و بنادر خرمشهر، آبادان و بصره احیا شوند.


وی ادامه داد: در نهایت باید بگویم نهایی شدن این قرارداد نیاز به مذاکره دارد.


مسجدی در پاسخ به این سوال که آیا در این سفر در رابطه با لغو روادید مذاکره خواهد شد اظهار کرد: کاری که الان در حال انجام است این است برای تجار ، بازرگانان و صاحبان صنایع و بخش اقتصادی سندی برای تسهیلات در دست بررسی است.


سفیر ایران با بیان اینکه ما خواستار لغو روادید با عراق هستیم گفت : مسئولان عراقی معتقدند برای لغو روادید بین دو کشور نیاز به فراهم شدن زیرساخت های لازم است همچنین به گفته آن ها مسائل امنیتی هم مهم است هرچند موضوع مد نظر ایران لغو روادید بین دو کشور است اما مبنای این سفر حصول توافق در این زمینه نیست.


مسجدی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نقدهایی نسبت به حضور ایران در بازارهای عراق وجود دارد و در این سفر چه رایزنی‌هایی‌هایی می‌شود تصریح کرد: رایزنی‌هایی درباره برگزاری نمایشگاه‌های مشترک بین ایران و عراق انجام می‌شود. در حال حاضر نمایشگاه دائمی ایران در بغداد برپا است و هر ده روز یک صنعت ما در این کشور به نمایش در می آید از جمله در زمینه چرم ،کفش و مبلمان اداری که سال آینده قراراست حدود 40 نمایشگاه در عراق خواهیم داشت.


وی افزود: در سال گذشته قریب 2.5 میلیارد دلار افزایش تجارت به عراق داشتیم و شاهد توسعه صادرات برق و گاز بوده ایم. در کنار همایش‌ها و نمایشگاه‌های تجاری شاهد رفت و آمد هیات‌های دولتی و خصوصی بوده‌ایم.


وی در پاسخ به این پرسش که برخی معتقدند حضور اقتصادی ایران در عراق کمرنگ تر از ظرفیت های دو کشور است، گفت : ما امروز در رتبه اول تعاملات با عراق هستیم اما ظرفیت های دو کشور بسیار بیشتر است.


مسجدی در پاسخ به این که آیا شما از سطح روابط راضی هستید گفت: عراق اولین مقصد صادراتی ایران است علاوه بر این بیشترین صادراتی که به عراق انجام می‌شود ازسوی ایران است و باید بگویم درحال حاضر چین و ترکیه در تجارت با عراق پشت سر ایران هستند .


سفیر ایران با بیان اینکه ظرفیت های ایران و عراق و توان ایران بیش از این است، گفت: هدف‌گذاری که کرده‌ایم این است که سطح روابط را به 20 میلیارد دلار برسانیم.

نظرات بینندگان