arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۶۳۸۲۹
تاریخ انتشار: ۲۰ : ۱۷ - ۱۸ اسفند ۱۳۹۷

حل مشکلات جدی جامعه با تکیه بر چالش‌های فناورانه

با توجه به اینکه هدف اصلی رویداد، شناسایی افراد توانمند جویای کار و وارد کردن این افراد به بازار کار بود، چالش‌ها به‌نحوی انتخاب شدند که بعد از برگزاری رویداد، موضوعی واقعی و مطرح در دنیای فناوری حل شده باشد و امکان جذب شرکت‌کنندگان برتر نیز در صنعت فناوری اطلاعات فراهم شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایجاد ارتباط بین صنعت و دانشگاه،‌ چند سالی است که به یکی از کلیدواژه‌های فضای کسب‌وکار تبدیل شده است. این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که بالاترین نرخ بیکاری ایران مربوط به جمعیت دانشگاه رفته است؛ دانش و توانمندی فارغ‌التحصیلان به جای آنکه در مسیر توسعه کشور و درآمدزایی به خدمت گرفته شود، ‌به دلیل عدم ارتباط صنعت و دانشگاه بلا استفاده می ماند. به‌منظور برقرار ارتباط بین نیروهای دانشگاهی و بازار کار، رویداد «چالش فناوری» در باشگاه کسب‌وکار دانش‌بنیان دانشگاه شریف برگزار شد.

حل مشکلات جدی جامعه با تکیه بر چالش‌های فناورانه

به گزارش نبض بازار ، دومین دوره از مجموعه رویدادهای آی‌سی‌تی چلنج دانشگاه شریف، ۱۶ و ۱۷ اسفند در این دانشگاه برگزار ‌شد. این رویداد در قالب مجموعه مسابقاتی با هدف شناسایی افراد توانمند جویای کار، و در جهت حل چالش‌های موجود در حوزه‌ی فناوری اطلاعات و ارتباطات برپا شده بود.

در این رویداد، بیش از ۲۵۰ نفر از برنامه‌نویسان ایرانی حضور داشتند و در پنج بخش مختلف با هم رقابت کردند. در هر کدام از این بخش‌ها یک چالش خاص در حوزه‌ی ICT انتخاب شده و برای حل این چالش، یک مسابقه برگزار ‌شد.

با توجه به اینکه هدف اصلی رویداد، شناسایی افراد توانمند جویای کار و وارد کردن این افراد به بازار کار بود، چالش‌ها به‌نحوی انتخاب شدند که بعد از برگزاری رویداد، موضوعی واقعی و مطرح در دنیای فناوری حل شده باشد و امکان جذب شرکت‌کنندگان برتر نیز در صنعت فناوری اطلاعات فراهم شود.

پاسخ‌های نوآورانه برای مسائل جدی جامعه

در اختتامیه‌ی این رویداد که روز جمعه برگزار شد، عباس عسگری،‌ مدیر عامل شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات مهیمن، از حامیان برگزاری رویداد چالش‌های فناوری، هدف برگزاری این رویدادها را نزدیک کردن بازار کار با نیروهای توانمند دانست و گفت: «به نظر می رسد فرصت خوبی است تا تیم‌ها با یک تجربه‌ی موفق، خود را به بازار معرفی کنند و بازار کار نیز نیروهای امتحان‌پس‌داده‌ای را برای جذب در اختیار داشته باشد.»

عسگری ادامه داد: «پویایی و چابک بودن حوزه‌ی فناوری اطلاعات باعث می‌شود تا فعالان این حوزه را بیشتر جوانان تشکیل دهند. بر همین اساس خوب است رویدادهای متنوعی توسط شرکت‌های فعال در حوزه‌ی فناوری اطلاعات برای شناسایی افرادی که حرف جدیدی در این حوزه برای گفتن دارند برگزار شود.»

وی به موضوع استارتاپ‌ها نیز اشاره کرد و افزود: «اگر استارتاپ‌ها بخواهند به یک فعالیت اقتصادی جدی رسیده و سهم جدی در بازار پیدا کنند نیاز دارند تا با شرکت‌های بزرگ‌تر ترکیب شوند زیرا این شرکت‌ها توان خوبی در مدیریت بازار دارند.

وی تاکید کرد: «تجربه‌ی جهانی نشان می‌دهد تعداد استارتاپ‌هایی که فعالیت‌های کلان در اکوسیستم را تجربه می‌کنند، بسیارکم است و به‌نظر می‌رسد این نوع از همکاری می‌تواند ضامن موفقیت استارتاپ‌ها باشد.»

شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات مهیمن، یکی از اسپانسرهای این دوره از این مسابقات بود. این شرکت ارائه‌کننده خدمات در حوزه‌ی آی‌تی و فناوری اطلاعات است و در محورهایی مانند تحلیل داده،‌ ارائه‌ی زیرساخت‌های مدیریت فرآیند سازمانی، امنیت فناوری اطلاعات، توسعه‌ی سرویس‌ها و اپلیکیشن‌های موبایل و توسعه‌ی پردازش‌های ابری فعال است.

اعتماد مدیران؛‌پیش شرط رشد در بستر صنعت

ندا حشمتی از تیم سوناپل،‌ یکی از تیم‌های حاضر در این چالش نیز گفت: «قبل از هر چیزی لازم است تقاضا وجود داشته باشد تا فارغ‌التحصیلان دانشگاهی نیازها را برآورده کنند،. خوشبختانه در رشته‌ی آی‌تی این تقاضا وجود دارد.»

وی نگاه مدیران به نیروهای جوان را مهم‌ترین پیش‌شرط برای ایجاد ارتباط بین صنعت و دانشگاه دانست و افزود:‌ «مدیران بعضی شرکت‌ها از افرادی که به تازگی از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند و تجربه‌ی زیادی ندارند، توقع کارهای خارق‌العاده دارند؛ در حالی که باید به این افراد اعتماد کرده و اجازه داده شود در بستر صنعت رشد کنند.»

استفاده از پتانسیل های موجود در دانشگاه

سخنران بعدی مراسم اختتامیه، شیرزاد،‌ مدیرعامل شرکت فرازپردازان بود که بزرگ‌ترین چالش شرکتها در حوزه‌ی فناوری اطلاعات را جذب نیروی متخصص دانست و گفت:‌ «یکی از آمارهای نگران‌کننده، نرخ بیکاری در کشور است زیرا شرایط آموزشی و اقتصادی به گونه‌ای نیست که نیروی متخصص در جای خود قرار گیرد.»

وی ادامه داد: «‌امیدواریم رویدادهایی از این دست بتواند این جای خالی را پر کرده و موجب شود بتوانیم از پتانسیل‌های موجود در دانشگاه به بهترین شکل استفاده کنیم.»

رویداد چالش‌های فناوری با هدف شناساندن چالش‌های جدی‌تر جامعه در حوزه‌ی فناوری اطلاعات و ارتباطات برگزار شد. در پایان این رقابت دو روزه، نفرات برتر در هر پنج حوزه شامل PHP, .NET, PYTTHON, JAVA و IPC، معرفی شدند و جوایزی به آنها داده شد.

نظرات بینندگان