arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۶۴۴۰۰
تاریخ انتشار: ۰۹ : ۱۴ - ۲۱ اسفند ۱۳۹۷

ایجاد ایستگاه ایست و بازرسی در «چهارشنبه سوری»

رئیس پلیس پیشگیری کشور از راه اندازی ایستگاههای ایست و بازرسی موقت برای کنترل هرچه بیشتر نظم و امنیت در چهارشنبه آخر سال خبر داد و گفت که تشدید حفاظت از اماکن و تأسیسات، افزایش فعالیت‌های اطلاعاتی و عملیاتی در مناطق مشخص برای جلوگیری از سوء ‌استفاده عناصر معاند و برخورد قاطع و قانونی با تهیه و توزیع کنندگان مواد محترقه، انفجاری و برهم زنندگان نظم و امنیت عمومی از دیگر اقدامات نیروی انتظامی خواهد بود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

رئیس پلیس پیشگیری کشور از راه اندازی ایستگاههای ایست و بازرسی موقت برای کنترل هرچه بیشتر نظم و امنیت در چهارشنبه آخر سال خبر داد.

به گزارش پلیس، سردار «محمد شرفی» روز سه شنبه با توجه به تلاش ناجا برای تامین هر چه بیشتر امنیت در شب چهارشنبه آخر سال افزود: تشدید حفاظت از اماکن و تأسیسات، افزایش فعالیت‌های اطلاعاتی و عملیاتی در مناطق مشخص برای جلوگیری از سوء ‌استفاده عناصر معاند و برخورد قاطع و قانونی با تهیه و توزیع کنندگان مواد محترقه، انفجاری و برهم زنندگان نظم و امنیت عمومی از دیگر اقدامات نیروی انتظامی خواهد بود.

وی به لزوم توجه به روان سازی ترافیک و پیشگیری از راهبندان ‌های ساختگی نیز اشاره کرد و گفت: پلیس پیشگیری به هیچ وجه چنین اجازه‌ای به اخلالگران در عرصه نظم و امنیت نخواهد داد و در این ماموریت نهایت همکاری را با همکاران پلیس راهور خواهد داشت.

شرفی افزود: از ظرفیت پلیس افتخاری نیز در تأمین امنیت و پیشگیری از وقوع جرایم در شب چهارشنبه پایان سال بهره‌گیری می شود و از بعد معنوی نیز رعایت اخلاق اسلامی، سعه صدر در برخورد و پرهیز از هرگونه بی‌احترامی به مردم و همچنین داشتن نظارت لازم بر نحوه دستگیری متهمان و رعایت حقوق شهروندی به صورت جدی در دستور کار کارکنان پلیس پیشگیری ناجا قرار گرفته است.

سردار شرفی گفت: پلیس پیشگیری بر نظارت و کنترل مستمر فرماندهان و واحدهای نظارتی بر صحت عملکرد نیروهای اقدام کننده در مأموریت چهارشنبه آخر سال و پرهیز از هرگونه اقدام سلیقه‌ای، عجولانه و تنش‌زا در اجرای مأموریت تاکید دارد و فعالانه در امر تامین نظم و آرامش روزهای پایانی سال می خواهیم با پلیس مشارکت داشته باشند تا این ایام را با سلامت و شادمانی سپری کنیم.

وی با اشاره به طرح‌های تدوین شده پلیس پیشگیری برای چهارشنبه آخر سال، با بیان اینکه اقدامات مجموعه پلیس پیشگیری شامل دو بخش، قبل و در زمان اجرای ماموریت است، اظهار داشت: آموزش و توجیه کارکنان نسبت به رعایت اصول و مقررات حفاظتی در اجرای مأموریت، آگاه‌سازی قشر جوان و آحاد جامعه با پخش فیلم های آموزشی از طریق رسانه ملی، توجیه دانش‌آموزان در مدارس با توزیع بروشور و ارتقای سطح آگاهی آنان نسبت به عواقب استفاده از مواد محترقه پیش از فرارسیدن چهارشنبه آخر سال توسط رده های پلیس انجام می شود.

رئیس پلیس پیشگیری با اشاره به فراخوان اشخاصی که در سال‌های گذشته سابقه ارتکاب رفتارهای پر خطر و اعمال مجرمانه مانند فروش مواد منفجره و محترقه ممنوعه را داشتند، تصریح کرد: توجیه آنان قبل از چهارشنبه آخر سال از برنامه های پلیس است.

وی ادامه داد: به منظور ارتقای امنیت جامعه و برقراری نظم و آرامش در ایام پایانی سال در محلات با بسیج تعامل لازم صورت گرفته به همین منظور برای دستیابی به نتیجه هر چه بهتر، با سازمان‌های آتش‌نشانی، اورژانس، شهرداری، هلال احمر و غیره در رابطه با امداد رسانی به مصدومان احتمالی در حوادث ناشی از انفجار مواد محترقه و اطفای حریق، هماهنگی‌های لازم انجام گرفت.

سردار شرفی گفت: پلیس برای جلوگیری از هرگونه سوء ‌استفاده احتمالی از فضای موجود در شب چهارشنبه آخرسال آمادگی کامل دارد و بخش‌های مختلف پلیس برای پیشگیری از تهدیدات احتمالی در ایام پایانی سال طرح های مختلفی را در دستور کار دارند.

وی گفت: پایش فضای مجازی در همه بخش‌ها برای حفظ اشراف بر فضای عمومی و جلوگیری از ایجاد فضای تنش‌آمیز و توجیه و آموزش کارکنان ایستگاه‌های ایست و بازرسی برای جلوگیری از ورود مواد محترقه و منفجره و همچنین پیش‌بینی تیم‌های کشف و خنثی سازی با تسلط و آمادگی لازم برای شرایط خاص از دیگر تمهیدات نیروی انتظامی پیش از آغاز شب چهارشنبه پایان سال است.

سردار شرفی با اشاره به اهمیت آماده به کار بودن کپسول‌های آتش‌نشانی در مراکز عمومی افزود: مدیران مجتمع‌های مسکونی، تجاری، گردشگری و فرهنگی از آماده به کار بودن کپسول‌های آتش‌نشانی اطمینان حاصل نمایند.

وی در بخشی دیگری از سخنان خود به اقداماتی که در متن و جریان شب چهارشنبه آخر سال توسط پلیس پیشگیری انجام می شود اشاره کرد و گفت: گماردن عوامل انتظامی در محل‌های شلوغ، پمپ بنزین و جایگاه‌های سی ان جی (CNG) و اماکن مهم، تقویت نیروی‌های فوریت‌های پلیسی 110 و توجیه نگهبانان کلانتری و پاسگاه‌ها در عصر روز سه‌شنبه و نظارت بیشتر بر جابجایی محموله‌ها از اقدامات اصلی پلیس پیشگیری به در این شب به شمار می‌رود.

سردار شرفی ادامه داد: در جریان این مراسم پلیس افرادی را که سوابق‌ مجرمانه در این زمینه دارند زیر نظر خواهد داشت و افزون بر آن با پایش تصویری معابر بر وضع خیابان‌ها نظارت کامل داشته و ضمن پاکسازی ساختمان‌های نیمه کاره و متروکه، حفاظت محیط درونی و پیرامونی پایانه‌های مسافربری را نیز تشدید خواهیم کرد.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان