arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۶۵۰۶۰
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۱۸ - ۲۴ اسفند ۱۳۹۷

سازمان ملل: علت مرگ ۹ میلیون نفر در سال ۲۰۱۵ آلودگی محیط زیست بود

سازمان ملل متحد با استناد به نتایج یک بررسی مبسوط هشدار داده است که آلودگی هوا، خاک، آب‌های زیرزمینی و دریاها موجب مرگ میلیون‌ها نفر در جهان می‌شود. این سازمان از دولت‌ها خواسته است که به طور جدی جلوی این روند را بگیرند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سازمان ملل متحد با استناد به نتایج یک بررسی مبسوط هشدار داده است که آلودگی هوا، خاک، آب‌های زیرزمینی و دریاها موجب مرگ میلیون‌ها نفر در جهان می‌شود. این سازمان از دولت‌ها خواسته است که به طور جدی جلوی این روند را بگیرند.

به گزارش ایسنا،‌ بنا بر تازه‌ترین گزارش سازمان ملل متحد که روز گذشته (پنج‌شنبه) منتشر شده، آلودگی کره زمین به حدی رسیده است که سلامتی انسان‌ها را به شکل روزافزون مورد تهدید قرار می‌دهد. این گزارش می‌گوید: یا ما موفق می‌شویم جلوی ادامه این روند را بگیریم یا میلیون‌ها نفر در نقاط مختلف جهان از جمله آسیا و آفریقا تا نیمه قرن حاضر به مرگ زودرس دچار خواهند شد.

در "ششمین گزارش چشم‌انداز محیط زیست سازمان ملل متحد" آمده است: علت مرگ ۹ میلیون نفر در سال ۲۰۱۵ میلادی آلودگی محیط زیست بوده است.

سازمان ملل متحد از هفت سال پیش گزارشی درباره پیش‌بینی وضعیت محیط زیست کره زمین می‌دهد که با روشی مشابه با پژوهش‌های کارشناسان شورای تغییرات اقلیمی تهیه می‌شود.

عنوان گزارش امسال (GEO-6) «محیط زیست سالم، مردم سالم» است؛ عنوانی که با توجه به وضعیت محیط زیست در جهان بسیار "خوش‌بینانه" انتخاب شده زیرا در اصل گزارش به این برمی‌گردد که تا چه اندازه محیط زیستی آلوده و بیمار، سلامتی انسان‌ها را به خطر انداخته است.

این گزارش به پنج حوزه اصلی پرداخته که شامل هوا، تنوع جانوری، آب آشامیدنی، اوزون و خاک می‌شود. پژوهشگران تهیه‌کننده گزارش می‌گویند که آلودگی دو حوزه اول از بقیه بیشتر است. آلودگی هوا و گازهای گلخانه‌ای در حال حاضر بیشترین قربانی را می‌گیرد و علت بیماری‌های مختلف و مهاجرت‌ میلیون‌ها نفر است.

نابودی تنوع جانوری

تنوع جانوری نیز از این شرایط به شدت آسیب دیده و به تخریب زیستگاه‌ها و نابودی بخش قابل توجهی از جانواران مختلف از جمله حشرات منجر شده است. خساراتی که بسیار شدیدند اما تاثیر مستقیم آن بر زندگی انسان‌ها هنوز به اندازه سایر موارد آشکار نشده است.

بنا بر این گزارش از سال ۱۹۷۰ تا سال ۲۰۱۴ نزدیک به ۶۰ درصد مهره‌داران از بین رفته‌اند. بسته به زیستگاه‌های مختلف ۲۵ تا ۴۲ درصد بی‌مهرگان در معرض خطر نابودی‌اند.

این گزارش همچنین می‌افزاید که مرگ زودهنگام سالانه شش تا هفت میلیون نفر در جهان تنها به خاطر آلودگی هواست. خطرناک‌ترین آلودگی هم ذرات ریز معلق در هوا بر اثر سوزاندن چوب، زغال، پِهِن و نفت است.

گزارش فوق در عین حال نشان می‌دهد که در برخی عرصه‌ها نیز پیشرفت‌هایی حاصل شده است. از جمله در استفاده کم‌تر از بعضی مواد شیمیایی و تشدید قوانین مربوط به جلوگیری از آلودگی هوا اما این پیشرفت‌ها بر اثر بدتر شدن وضعیت در سایر حوزه‌ها به ویژه در کشورهای در حال توسعه و اقتصادهای نوظهور عملا بی‌تاثیر بوده‌اند.

گزارش سازمان ملل اشاره به این نکته دارد که در فاصله سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۰، تعداد قوانین ملی در کشورهای مختلف برای حفاظت از محیط زیست تقریبا پنج برابر شده است. با این حال انتشار گازهای گلخانه‌ای نیز با وجود تمام تلاش‌ها برای محدود کردن آن ادامه دارد.

آلودگی اقیانوس‌ها

این گزارش همچنین به رها شدن سالانه هشت میلیون تن پلاستیک در اقیانوس‌ها اشاره کرده است. دریاها و اقیانوس‌ها هم‌چنین در معرض گرم شدن، اسیدی شدن و صید بی‌رویه قرار دارند. پروتئین مورد نیاز سه میلیارد و۱۰۰ میلیون نفر در جهان از انواع ماهی‌ها تامین می‌شود. قوانین محدود کردن صید ماهی نیز در کشورهایی که نظارت و کنترل درستی بر این عرصه نمی‌شود، کاری از پیش نبرده است.

هم‌چنین کیفیت آب آشامیدنی از سال ۱۹۹۰ تا کنون در اکثر مناطق بدتر شده که ناشی از ورود میکروب‌ها، مواد شیمیایی، فلزات سنگین یا آفت‌کش‌هاست. از هر سه نفر یک نفر هنوز دسترسی به آب آشامیدنی و توالت ندارد. هر سال یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر بر اثر ابتلا به بیماری‌های قابل پیشگیری مانند اسهال و بیماری‌های انگلی می‌میرند.

مقاوم‌ شدن در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها

علاوه بر این به دلیل استفاده از سموم مختلف در کشاورزی، آبزی پروری و ورود این سموم به فاضلاب‌ها، مقاومت باکتری‌ها در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها به شدت بالا رفته است. اگر دانشمندان برای این مشکل راه‌ حلی پیدا نکنند، باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند منجر به مرگ بسیاری از بیماران مبتلا به بیماری‌های عفونی شوند. برای جلوگیری از این خطر باید کشورهای بیشتری به فن‌آوری‌ مدرن تصفیه فاضلاب دستیابی پیدا کنند.

این گزارش توصیه کرده است که استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها برای مداوای انسان و استفاده از آن در کشاورزی تحت کنترل بیشتری قرار گیرد.

به گزارش دویچه‌وله، هم‌چنین تاکید شده است که سیاستمداران باید راهی جدید برای توسعه پایدار را انتخاب کنند، زیرا در حال حاضر جهان در مسیر دستیابی به اهداف توسعه پایدار سازمان ملل قرار ندارد.

گزارش GEO-6 جامع ترین بررسی محیط زیستی سازمان ملل در هفت سال اخیر است. ۲۵۰ دانشمند و کارشناس از بیش از ۷۰ کشور در این زمینه کار می‌کنند. این برنامه به عنوان بخشی از پنج روز کنفرانس محیط زیستی سازمان ملل منتشر شد که تا امروز (جمعه) در نایروبی جریان داشته است.

نظرات بینندگان