arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۶۵۲۸۵
تاریخ انتشار: ۵۴ : ۱۸ - ۲۵ اسفند ۱۳۹۷

تحقیقات ویژه‌ ترکیه درباره مظنون حمله تروریستی به مسلمانان نیوزلند

آنکارا تحقیقات ویژه‌ای را درباره سفرهای متعدد «مظنون حمله تروریستی به مسلمانان نیوزلند» به ترکیه آغاز کرده است. در مانیفستی که این مظنون پیش از حمله به مساجد نیوزلند نوشته، میراث اسلامی ترکیه و مسلمانان این کشور تهدید شده‌اند. مشخص شده است که مظنون مدت زمانی طولانی در ترکیه به سر برده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

۲۴ اسفند، مردان مسلح به دو مسجد در شهر کرایست‌چرچ نیوزلند حمله کردند و دست‌کم ۴۹ نفر را کشتند. این دو حمله همزمان با اقامه نماز جمعه در دو مسجد نور و لینوود اتفاق افتاد. چنین حمله‌ای در کشور نیوزیلند بی‌سابقه است.

جاسیندا آردرن، نخست وزیر نیوزلند اعلام کرد این حمله تروریستی بوده است. پلیس از بازداشت چهار نفر از جمله یک زن خبر داد. اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا تأیید کرد یکی از مظنونان بازداشت شده استرالیایی است.

به گزارش خبرگزاری الجزیره و به نقل از یک مقام ترکیه اما مظنون استرالیایی که ۲۸ سال سن دارد چندین بار به ترکیه سفر کرده و برای مدتی طولانی در کشور مانده است.

این مقام ترکیه درباره تاریخ و زمان سفرهای این فرد خبر بیشتری نداد. او اما گفت این احتمال وجود دارد که مظنون از ترکیه به سایر کشورها در اروپا، آسیا یا آفریقا سفر کرده باشد.

مقامات ترکیه در حال بررسی جابه‌جایی‌های متهم و تماس‌هایش با سایر کشوها هستند.

روز گذشته رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از کشورهای غربی خواست که اسلام‌ستیزی در غرب را هر چه سریع‌تر مهار کنند.

اردوغان با اشاره به مانیفست ۷۴ صفحه‌ای تروریست نیوزلند گفت که ترکیه هم در این حمله تهدید شده است.

در بخشی از مانیفست مظنون حمله تروریستی به مسلمانان نیوزلند، خطاب به مسلمانان ترکیه گفته شده است:

«می‌توانید در خاک خود با آرامش زندگی کنید. به شما آسیبی نخواهد رسید. در سمت شرق. اما نه در سمت غرب (بخش اروپایی استانبول) جایی را برای زندگی امتحان کنید و نه در اروپا، زیرا شما را خواهیم کشت.»

او همچنین در مانیفستش تهدید کرده که مناره‌ها و بنای مساجد تخریب خواهند شد:

«ما به کنستانتینوپولیس [قسطنطنیه سابق و استانبول فعلی] آمده و همه مساجد و مناره‌های شما را ویران می‌کنیم. ایاصوفیه از مناره‌ها پاک‌سازی و کنستانتینوپولیس دوباره مسیحی خواهد شد.»

ساختمان ایاصوفیه که زمانی کلیسا بوده است در دوران امپراطوری عثمانی به مسجد تغییر کاربری داد. این ساختمان در حال حاضر به موزه تبدیل شده است.

اما دولت بلغارستان هم گفته است درباره سفر این مظنون در نوامبر ۲۰۱۸ به این کشور تحقیق می‌کند. او درباره انگیزه سفرش به بلغارستان گفته بود که به قصد «بازدید از اماکن تاریخی و مطالعه تاریخ کشور بالکان» به این کشور رفته.

مظنون حمله تروریستی به مسلمانان نیوزلند در دسامبر ۲۰۱۶ سفر کوتاهی به بالکان نیز داشته است. او با یک اتوبوس از راه سیبری راهی این سفر شده بود.

نظرات بینندگان