arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۶۵۷۷۱
تاریخ انتشار: ۵۴ : ۲۲ - ۲۷ اسفند ۱۳۹۷

اردوغان: حمله تروریستی به نیوزلند اقدامی سازمان‌یافته بود

رئیس جمهور ترکیه روز دوشنبه حمله تروریستی اخیر به مسلمانان در نیوزلند را اقدامی سازمان‌یافته توصیف کرده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

اردوغان: حمله تروریستی به نیوزلند اقدامی سازمان‌یافته بودرئیس جمهور ترکیه روز دوشنبه در سخنانی حمله اخیر به دو مسجد در نیوزیلند را بخشی از حمله گسترده‌تر به ترکیه خطاب و تهدید کرد هرکسی که سعی در حمله به استانبول داشته باشد، با تابوت باز خواهد گشت.

به نوشته خبرگزاری «رویترز» اردوغان که در پی جلب حمایت برای حزب «عدالت و توسعه» در انتخابات ۳۱ مارس ( ۱۱ فروردین) است، حمله تروریستی نیوزیلند را از جمله مصادیق احساسات ضد اسلامی دانست. 

 «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی در تجمع مردمی که به مناسبت یادبود «نبرد گالیپولی» در سال ۱۹۱۵ (نام نبردی بین امپراتوری عثمانی و ائتلاف انگلیس، فرانسه و آنزاک‌ها حین جنگ جهانی اول)  برگزار شد، اظهار داشت: «آن‌ها در حال آزمودن ما از مسافت 16500 کیلومتری و ارسال پیام از نیوزیلند هستند. این نه یک عمل فردی، بلکه سازمان یافته است.»

او همچنین گفت مانیفست منتشرشده توسط عامل این حمله را ممکن است نه یک فرد، بلکه یک کمیته آماده کرده باشند. 

وی در بخش دیگری از سخنانش از سکوت رسانه‌های غربی در قبال تروریسم علیه مسلمان‌ها انتقاد کرد و گفت: «اروپا درباره این مسئله ساکت است.»

رئیس جمهور ترکیه با اشاره به تهدید‌های عامل حمله تروریستی در نیوزیلند علیه ترکیه گفت: « هزار سال است که ما اینجاییم و به یاری خدا تا آخرالزمان نیز اینجا خواهیم بود.»

«برنتن تارانت»، عامل حمله به مسجد «النور» در شهر «کرایستچرچ» پیش از اقدام تروریستی، در بیانیه‌ مفصلی علیه مسلمانان، به اردوغان و ترکیه نیز در خصوص آنچه که آن‌را اسکان مسلمانان در سرزمین‌های اروپا می‌خواند، هشدار داده و گفته بود: «شما می‌توانید در سرزمین‌های خود در شرق تنگه بسفر با آرامش زندگی کنید، ولی اگر خواستید در اروپا و یا هر مکانی در غرب بسفر زندگی کنید، ما شما را می‌کشیم و شما سوسک‌ها را از سرزمین‌مان اخراج خواهیم کرد.»

 اردوغان با اشاره به نام گذشته شهر استانبول در زمان رومی‌ها که «قسطنطنیه» خوانده می‌شد، افزود: «شما استانبول را به قسطنطنیه تغییر نخواهید داد. پدربزرگان شما اینجا آمدند....و با تابوت بازگشتند. شک نکنید که شما  نیز را همچون  پدربزرگ‌هایتان بازخواهیم گرداند.»

یک مقام ترکیه‌ای روز جمعه  اشاره کرده بود که عامل حمله تروریستی در نیوزلند چند بار به ترکیه سفر کرده است. 

روزنامه «دیلی‌صباح» به نقل از یک مقام ارشد ترکیه‌ای که اشاره‌ای به نامش نشده، نوشت: «براین باوریم که مظنون این حمله به کشورهای ثالث در اروپا، آسیا و آفریقا سفر کرده است.»

نظرات بینندگان