arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۶۷۷۰۵
تاریخ انتشار: ۴۵ : ۰۸ - ۱۰ فروردين ۱۳۹۸

رویترز: ترامپ از رهبر کره شمالی خواسته بود که تسلیحات هسته‌ای کشورش را به آمریکا منتقل کند

خبرگزاری رویترز فاش کرد که رئیس جمهوری آمریکا در نشست خود با رهبر کره شمالی تکه کاغذی به دست کیم داده که در آن از وی خواست تسلیحات هسته‌ای و سوخت بمب‌های هسته‌ای کشورش را به آمریکا انتقال دهد. رئیس جمهوری آمریکا در این یادداشت در ۲۸ فوریه (۹ اسفند ۹۷) درخواست خود را به دو زبان انگلیسی و کره‌ای در اختیار کیم قرار داده و این نخستین بار بوده که منظور خود را از عاری سازی هسته‌ای به صورت صریح بیان کرده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

خبرگزاری رویترز فاش کرد که رئیس جمهوری آمریکا در نشست خود با رهبر کره شمالی از وی خواسته است که تسلیحات و سوخته هسته‌ای کشورش را به آمریکا منتقل کند.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رویترز گزارش داد براساس سندی که به دست این خبرگزاری رسیده دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در دیدار اخیر خود با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی این درخواست را مطرح کرده است.

براساس این گزارش، ترامپ تکه کاغذی به دست کیم داده که در آن از وی خواست تسلیحات هسته‌ای و سوخت بمب‌های هسته‌ای کشورش را به آمریکا انتقال دهد.

یک منبع آگاه که خواست نامش فاش نشود، گفت: رئیس جمهوری آمریکا در این یادداشت در ۲۸ فوریه (۹ اسفند ۹۷) درخواست خود را به دو زبان انگلیسی و کره‌ای در اختیار کیم قرار داده و این نخستین بار بوده که منظور خود را از عاری سازی هسته‌ای به صورت صریح بیان کرده است.

ضیافت ناهار ترامپ و کیم در همان روز لغو شد و هیچ یک از دو طرف توضیح کاملی از دلیل شکست نشست دوم سران آمریکا و کره شمالی ارائه نکردند.

وجود سندی که این موضوع در آن ذکر شده برای اولین بار در مصاحبه‌های جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید که خواستار عاری سازی هسته‌ای شبه جزیره کره به سبک لیبی بوده، مورد اشاره قرار گرفت.

ترامپ تاکنون در اظهارات علنی خود از روش مورد نظر بولتون فاصله گرفته و اعلام کرد: «الگوی لیبی» تنها برای زمانی است که دو طرف به هیچ توافقی نرسند.

به نوشته رویترز، پس از شکست دیدار ترامپ و کیم یک مقام کره شمالی بولتون و مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا را متهم به رفتار «گانگستری» کرد و گفت: پیونگ یانگ در حال بررسی توقف مذاکرات با واشنگتن است و ممکن است آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای خود را از سرگیرد.

آنگونه که در سند رویت شده از سوی رویترز آمده، آمریکا خواستار «برچیدن کامل زیرساخت‌های هسته ای، برنامه تسلیحات شیمیایی و بیولوژیکی و تاسیسات دومنظوره مرتبط کره شمالی و همچنین موشک‌های بالستیک، پرتابگر‌ها و تاسیسات مرتبط» است.

براساس این سند، درخواست‌های آمریکا افزون بر این شامل ۴ محور دیگر نیز می‌شود: ۱- اعلام جامع برنامه هسته‌ای کره شمالی و دسترسی کامل بازرسانی آمریکایی و بین المللی به تاسیسات مربوطه؛ ۲- توقف همه فعالیت و ساخت و ساز مرتبط و خودداری از ساخت هرگونه تاسیسات جدید؛ ۳- نابودی همه زیرساخت‌های هسته ای؛ و ۴- انتقال دانشمندان و فناوری‌های هسته‌ای به فعالیت‌های تجاری.

دومین نشست ترامپ و کیم روز‌های نهم و دهم اسفندماه سال گذشته در هانوی پایتخت ویتنام برگزار شد، اما در روز دوم با لغو ضیافت ناهار بدون توافق و زودتر از موعت پایان یافت.

ترامپ ادعا کرد که کره شمالی به دنبال زیاده خواهی بوده است، اما پیونگ این اتهام را رد و اعلام کرد که تنها خواهان لغو بخشی از تحریم‌های سازمان ملل در قبال انهدام یکی از تاسیسات هسته‌ای خود بوده است.

نظرات بینندگان