arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۶۷۸۸۶
تاریخ انتشار: ۰۸ : ۱۰ - ۱۱ فروردين ۱۳۹۸

چهار فلسطینی در روز زمین به شهادت رسیدند

وزرات بهداشت فلسطین اعلام کرد که در جریان راهپیمایی میلیونی بازگشت و روز زمین چهار فلسطینی شهید و ده‌ها نفر دیگر زخمی شدند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

وزرات بهداشت فلسطین اعلام کرد که در جریان راهپیمایی میلیونی بازگشت و روز زمین چهار فلسطینی شهید و ده‌ها نفر دیگر زخمی شدند.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری مصری «عربی ۲۱»، این وزارتخانه افزود که در جریان راهپیمایی بازگشت و روز زمین فلسطینی «محمد جهاد» ۲۰ ساله، «أدهم نضال صقر عماره» ۱۷ ساله در شرق غزه، «تامر هاشم ابوالخیر» ۱۷ ساله و «بلال محمود شعبان أبو جاموس» ۱۷ ساله در شرق «خانیونس» با شلیک گلوله جنگی از سوی نظامیان صهیونیست به شهادت رسیدند.
همچنین در این راهپیمایی ۳۱۶ فلسطینی زخمی شده اند که حال ۵ نفر از آن‌ها وخیم گزارش شده است.
وزارت بهداشت فلسطین گزارش داد که نظامیان رژیم اشغالگر خودرو‌های امدادی وابسته به هلال احمر فلسطین در نوار غزه را نیز هدف قرار دادند.
هزاران نفر از مردم فلسطین دیروز (شنبه) همزمان با چهل و سومین سال «روز زمین فلسطینی» در نقطه مرزی نوار غزه با اراضی اشغالی و اولین سالروز راهپیمایی بازگشت را برگزار کردند.
نظامیان رژیم صهیونیستی فلسطینیان را با بمب‌های صوتی و گاز اشک آور مورد حمله قرار دادند، بطوری که شماری از آن‌ها دچار مسمومیت شده و به شکل میدانی مداوا شدند.
رژیم صهیونیستی دیروز نیرو‌های خود را در نقاط مرزی با غزه تقویت کرد و ده‌ها تک تیرانداز ارتش آن در این مناطق حضور داشته و شمار زیادی از جیپ‌ها و خودر‌ها نظامی اسرائیلی در نقاط مرزی مدام گشت زنی می‌کردند.
بر اساس این گزارش، راهپیمایی کنندگان پلاکارد‌هایی با مضمون پایان محاصره غزه، بازگشت فلسطینیان به سرزمین‌های خود و پایان اشغالگری به همراه داشتند و شعار‌هایی با این مضمون سر دادند.
«یحیی السنوار» رئیس دفتر سیاسی «جنبش مقاومت اسلامی» (حماس) در غزه تاکید کرد که رژیم صهیونیستی در اولین سالروز راهپیمایی بازگشت و شروع یک سال جدید در آستانه آزمون بزرگی برای تعامل با مقاومت فلسطین قرار دارد و مقاومت مردم ما از هیچ تلاشی برای دفاع از فلسطین فرو گذاری نخواهد کرد.
«خالد البطش» رئیس هیات عالی ملی راهپیمایی بازگشت نیز در سخنان خود در جمع راهپیمایی کنندگان در شرق غزه گفت: کسانی که روی تضعیف و تسلیم شدن ما شرط بسته اند، به آن‌ها اعلام می‌کنیم که برای یک سال دیگر راهپیمایی بازگشت ادامه خواهد داشت.

** راهپیمایی بازگشت در سال نخست آن
در راهپیمایی بزرگ بازگشت که از ۳۰ مارس ۲۰۱۸ (۱۰ فروردین ۱۳۹۷) در نوار غزه آغاز شد تا کنون ۲۶۶ فلسطینی شهید و سی هزار و ۳۹۸ نفر زخمی شده اند که از این بین ۱۶ هزار و ۲۷ نفر برای مداوا به بیمارستان‌های فلسطین مراجعه کرده اند.
در میان آمار شهدا، ۵۰ کودک و شش زن و یک کهن سال قرار دارد.
در میان آمار زخمی‌ها نیز سه هزار و ۱۷۵ کودک و یک هزار و ۸ زن وجود دارد.
در این آمار آمده است که ۶ هزار و ۸۵۷ نفر با گلوله جنگی، ۸۴۴ نفر با گلوله پلاستیکی، ۲ هزار و ۳۳۱ نفر با گاز اشک آور و یک هزار و ۹۸۹ نفر در اثر ترکش سلاح زخمی شده اند.
طبق این آمار یک هزار و ۵۰۳ نفر از ناحیه سر و گردن، ۷۳۲ نفر از ناحیه سینه و پشت، ۶۲۴ نفر از ناحیه شکم و کمر و ۲ هزار و ۲۳۲ نفر در نقاط بالاتنه، هفت هزار و ۷۳۱ نفر در نقاط پایین تنه و ۲ هزار و ۸۳۱ در نقاط مختلف بدن خود دچار زخم و جراحت شده اند.
در یک سال گذشته در راهپیمایی بزرگ بازگشت ۳ نفر از امدادگران فلسطینی از جمله دو مرد و یک زن امدادگر نیز شهید و ۶۶۵ نفر از آن‌ها زخمی شده اند.

نظرات بینندگان