arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۶۸۴۴۶
تاریخ انتشار: ۵۲ : ۰۹ - ۱۴ فروردين ۱۳۹۸

آتن، تنها پایتخت اروپایی بدون مسجد، صاحب مسجد شد

مسلمانان آتن پایتخت یونان بعد از سال‌ها انتظار سرانجام دارای مسجد شده اند. مسجد آتن در زمینی به مساحت حدود یکهزار و ۸۰۰ متر مربع و در محل یک پادگان قدیمی نیروی دریایی یونان واقع در منطقه ' وتنیکو' واقع در جنوب شهر آتن ساخته شده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

مسلمانان آتن پایتخت یونان بعد از سال‌ها انتظار سرانجام دارای مسجد شده اند.

به گزارش ایرنا، روزنامه ' کاتی مرینی' نوشت، آتن تنها پایتخت اروپایی است که مسجد نداشته است.

مسجد آتن در زمینی به مساحت حدود یکهزار و ۸۰۰ متر مربع و در محل یک پادگان قدیمی نیروی دریایی یونان واقع در منطقه ' وتنیکو' واقع در جنوب شهر آتن ساخته شده است.

بر اساس آرای اکثریت نمایندگان پارلمان یونان ساخت این مسجد دو سال پیش به تصویب رسیده است.

بر اساس اساسنامه اداره مسجد آتن که توسط دولت یونان تصویب شده، یک هیات هفت نفره متشکل از یونانیان و مسلمانان مسئولیت اداره و نظارات بر فعالیت این مسجد را برعهده دارند.

اعضای هیات هفت نفره روز سه شنبه، ' زکی محمد' مراکشی را به عنوان امام جمعه این مسجد انتخاب و به وزارت آموزش و امور مذهب یونان معرفی کرده است.

زکی محمد ۵۰ ساله که ۲۵ سال در یونان زندگی می‌کند، به زبان‌های عربی، یونانی و فرانسوی تسلط دارد و تحصیلات عالی وی در رشته الهیات و ریاضی است.

وزیر آموزش و امور مذهب تنها مرجعی است که باید پس از انتخاب امام جماعت طی حکم وزارتی، وی را به عنوان امام جماعت تعیین و تایید کند.

فعالیت رسمی این مسجد بعد از عید پاک مسیحیان ارتدکس یونان و درماه مبارک رمضان آغاز می‌شود و ساعت کاری این مسجد در تمام طول سال نیم ساعت قبل از شروع نماز و نیم ساعت بعد از پایان نماز است. ولی در ماه مبارک رمضان و عید قربان بطور ۲۴ ساعته برای عموم باز خواهد بود.

براساس گزارش روزنامه کاتی مرینی، در حال حاضر پنج امام جماعت در پنج نمازخانه شهر آتن بصورت قانونی به فعالیت امور دینی مشغول هستند.

مساله ساخت و احداث مسجدی در شهر آتن از سال ۱۹۷۴ میلادی مطرح شد و به رغم قوانین تصویب شده پارلمان، به دلیل مخالفت کلیسای ارتدکس، ساخت آن به تاخیر افتاد.

سرانجام دولت چپگرای سی ریزا بالاخره توانست به رغم مخالفت‌های گروه‌های تندرو، با ساخت مسجد که حدود ۵۰۰ هزار مسلمان مهاجر از کشور‌های مختلف جهان اسلام در آن زندکی می‌کنند، موافقت کرد.

نظرات بینندگان