arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۶۸۴۷۰
تاریخ انتشار: ۵۷ : ۱۱ - ۱۴ فروردين ۱۳۹۸

استاندار همدان: در بارش‌های اخیر همدان ۴ فوتی داشتیم

استاندار همدان گفت: در جریان بارش های اخیر در استان همدان تنها ۴ نفر کشته شدند که به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی بوده است. وی افزود: از بامداد ۱۱ فروردین این جبهه در سطح استان آغاز و بارشی بی سابقه رخ داد به طوری که در هیچ تاریخی در مراکز همدان این میزان بارش ثبت نشده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

استاندار همدان گفت: در جریان بارش های اخیر در استان همدان تنها ۴ نفر کشته شدند که به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی بوده است.

به گزارش ایسنا، سید سعید شاهرخی در شورای هماهنگی مدیریت بحران استان همدان، اظهار داشت: به دنبال اخطار هواشناسی مبنی بر ورود سامانه بارشی جلسه مدیریت بحران را در ظهر دوشنبه ۵ فروردین تشکیل دادیم و آماده باش لازم به مدیران و همکاران داده شد و به تبع در همه شهرستان ها نیز با اعضای استانی، ستاد مدیریت بحران تشکیل و کلیه امکانات برای کنترل سیل احتمالی در حالت آماده باش قرار گرفت.

وی افزود: از بامداد ۱۱ فروردین این جبهه در سطح استان آغاز و بارشی بی سابقه رخ داد به طوری که در هیچ تاریخی در مراکز همدان این میزان بارش ثبت نشده است.

استاندار همدان با بیان اینکه یشترین بارش در نهاوند با ۱۶۰ میلی متر به ثبت رسیده است، گفت: ۱۳۴ میلی متر بارش در ۳۰ ساعت گذشته صورت گرفته که این میزان بارش در تاریخ همدان بی سابقه بوده و این در حالیست که در مدت مشابه ۱۷۸ میلی متر در شش ماهه بارش وجود داشته است که مدیریت این حجم از آب بسیار سخت بود.

وی ادامه داد: ۱۶۶ نقطه بحرانی در سطح استان وجود داشت که با بارش ها پل ها و رودخانه ها لایروبی شده و در برخی نقاط مجبور بودیم پل ها را تخریب کنیم به طوری که ۱۴۰ پل تخریب شده است.

شاهرخی عنوان کرد: در استان همدان ۶ هزار کیلومتر راه روستایی، بزرگراه و غیره داریم که باید این راه ها را برای بارش های مختلف آماده کنیم.

وی با تاکید بر امر فرهنگ‌سازی در ایام بارش ها و طغیان رودخانه ها، افزود:‌در روز طبیعت خانمی در هنگام حرکت از عرض رودخانه ای در تویسرکان جان خود را از دست داده است که این مسئله ضرورت آموزش و فرهنگ سازی را نشان می دهد.

استاندار همدان عنوان کرد: رسانه ها کمک زیادی درباره بارش ها داشتند و برخی فقط اتفاقات بد را می نویسند که آنها رسانه نیستند زیرا فقط به دنبال سیاه نمایی هستند از این رو باید افکار عمومی را ساماندهی کنیم تا از بحران خارج شویم.

وی با بیان اینکه ۱۵ روستا در فامنین، کبودراهنگ، بهار و برخی از شهرستان ها دارای مشکل بودند که بازگشایی شدند، عنوان کرد: باتوجه به اتفاقاتی که در گلستان، لرستان و کرمانشاه رخ داد امکاناتی به این استان ها ارسال کردیم و وضعیت استان همدان نسبت به سایر استان ها بهتر است و امکانات مناسب تری دارد.

شاهرخی ادامه داد: تیم های برآورد خسارت باید در شهرستان ها حضور پیدا کنند و برآورد قطعی را رسما اعلام کنند.

وی افزود: از اول سال زراعی امسال تاکنون ۵۶۹ میلی متر بارش وجود داشته که این میزان در سال زراعی سال گذشته ۱۷۸ میلی متر بوده است که نسبت به سال های گذشته بارندگی ها تا این لحظه ۲۱۴ درصد افزایش داشته است.

استاندار همدان عنوان کرد: در برآوردها مسکن‌ها نیاز به بازسازی کامل ۲۲۳۵مورد، نیاز به تعمیر ۴۷۰۴ واحد و واحدهای تجاری نیز ۲۷۸ مورد بوده که در مجموع ۷ هزار و ۲۱۷ واحد تخریب شده است که بیشترین میزان در شهرستان نهاوند بوده است.

وی درباره قطعی برق نیز گفت: روستاها پیوسته در شهرستان ها قطعی آب داشتند که در مجموع ۱۳۷ مورد قطعی برق صورت گرفته که مشکل همه روستاها برطرف شد.

شاهرخی اظهار داشت: از ۶ هزار کیلومتر راه های مواصلاتی استان، در مجموع راه های روستایی ۵۸۹ کیلومتر، ۱۲۳ کیلومتر از راه های اصلی و ۵۶ کیلومتر از بزرگراه ها آسیب جدی دیده اند و اکنون فقط مسیر روستاهای قله جوق و راستگویان به دلیل شکستن سد اراک بسته است.

وی ادامه داد: ۲۳۲ راس دام سبک و سنگین و ۱۰۰۰ تن بچه ماهی تلف شدند که خسارت ها در حوزه کشاورزی ۳۳ هزار و ۸۴۰ هکتار از اراضی، ۸۵۰ هکتار از باغات در براورد اولیه و ۹۳۹ مورد تخریب در تاسیسات و ادوات کشاورزی گزارش شده است.

استاندار تاکید کرد: در حال حاضر با وجود هشدارها در حالت آماده باش هستیم و مسئولان باید به صورت مستند خسارت ها را ارزیابی کنند تا بتوانیم به سازمان برنامه و بودجه گزارش ارائه دهیم.

وی با تشکر از مردم بخاطر صبر و شکیبایی و همکاری با دستگاه های خدمات رسان، تصریح کرد: همه مسئولان در آماده باش کامل باشند زیرا ممکن است هرلحظه مشکل جدیدی رخ دهد و شبکه ها و راه ها لحظه ای رصد شود.

شاهرخی ادامه داد: با وجود اینکه همدان در میزان بارش ها سومین استان پربارش کشور بود، ولی بااین وجود مشکلات زیادی در استان ما رخ نداد.

وی با بیان اینکه وضعیت ها نباید ما را از شعار سال دور کند، تاکید کرد: از اصحاب رسانه تشکر می کنم زیرا با خوش سلیقگی به دنبال ایجاد امید در دل مردم بودند.

نظرات بینندگان