arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۶۸۵۷۲
تاریخ انتشار: ۴۸ : ۲۳ - ۱۴ فروردين ۱۳۹۸

پنس: ترکیه بین باقی ماندن در ناتو یا خرید اس400 انتخاب کند

معاون رئیس جمهور آمریکا به آنکارا به دلیل اصرار برای خرید اس 400 از روسیه هشدار داد و گفت که این کشور باید بین باقی ماندن به عنوان شریکی مهم در ناتو یا به خطر انداختن این مشارکت انتخاب کند
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

پنس: ترکیه بین باقی ماندن در ناتو یا خرید اس400 انتخاب کند «مایک پنس» معاون رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه در سخنرانی با هشدار مجدد به ترکیه درباره خرید سامانه اس-400 از روسیه گفت: رئیس جمهور آمریکا این موضوع را شفاف ساخت در حالی که متحدان ناتو به خرید تسلیحات از دشمنانمان می‌پردازند که همبستگی اتحادمان را تهدید می‌کند، ما بدون تفاوت باقی نخواهیم ماند.

وی که این سخنان را در هفتادمین سالگرد تاسیس پیمان آتلانتیک شمالی مطرح می‌کرد، افزود: ترکیه باید انتخاب کند. آیا این کشور می‌خواهد به عنوان شریکی مهم در موفق‌ترین اتحاد در تاریخ باقی بماند یا آنکه امنیت مشارکت را با اتخاذ چنین تصمیم غیرمحتاطانه‌ای که اتحاد ناتوی ما را تضعیف می‌کند به خطر بیاندازد؟

پنس در حالی این سخنان را مطرح می‌کند که ، «مولود چاووش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه روز جمعه در میزگردی در واشنگتن گفت: قرارداد سامانه دفاع موشکی اس-400 با روسیه منعقد گردیده و موضوع به پایان رسیده است.

روز گذشته آمریکا به آنکارا هشدار داد که ادامه اصرار این کشور برای خرید سامانه دفاع موشکی اس-400 ادامه حضور آنها در برنامه جنگنده‌های اف-35 و تمامی قراردادهای تسلیحاتی آتی با آمریکا را تهدید می‌کند.

در دسامبر 2017، ترکیه با روسیه قرارداد خرید سامانه دفاع موشکی اس-400 را امضا کرد و پس از آن فشارهای آمریکا بر آنکارا برای لغو این قرارداد آغاز شد.

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه با اعلام نهایی شدن خرید این سامانه دفاع موشکی از احتمال خرید سامانه دفاع موشکی اس-500 از روسیه خبر داده است

نظرات بینندگان