arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۶۸۶۱۰
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۱۱ - ۱۵ فروردين ۱۳۹۸

قدیمی‌ترین روزنامه فروش ایران و جهان درگذشت

محمد ابراهیم رنجبر امیری، قدیمی‌ترین فعال رسانه‌ای و روزنامه فروش ایران و جهان و رکوردار گینس شامگاه ۱۴ فروردین ۹۸ در سن ۹۲ سالگی در شهر کرج درگذشت.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

محمد ابراهیم رنجبر امیری، قدیمی‌ترین فعال رسانه‌ای و روزنامه فروش ایران و جهان و رکوردار گینس شامگاه ۱۴ فروردین ۹۸ در سن ۹۲ سالگی در شهر کرج درگذشت.

به گزارش ایرنا، رنجبرامیری، اسمی که گفته می‌شود نامش در کتاب رکورد‌های گینس هم به ثبت رسیده و عنوان قدیمی‌ترین روزنامه فروش ایران را به خود اختصاص داده، گفته می‌شود که قدیمی‌ترین روزنامه فروش جهان نیز به شمار می‌رفت.

وی متولد سال ۱۳۰۷ شهرستان بابل بود که از سال ۱۳۱۶ کار روزنامه فروشی را در تهران آغاز کرد.
رنجبر امیری یک روزنامه فروش ساده نبود، سینه اش صندوقچه‌ای از اسرار و بیش از هشتاد سال از عمر خود را در عرصه‌های مختلف مطبوعاتی و رسانه‌ای صرف کرده بود.

حتی در روز‌های آخر عمر که دستانش لرزان بود نیز دستی بر قلم داشت و به نوشتن کتاب می‌پرداخت.

کتاب خاطرات یک روزنامه‌فروش، ۷۶ سال با مطبوعات از دست نوشته‌های قدیمی‌ترین روزنامه فروش ایران و جهان است که به گفته نویسندگان این کتاب ها، نمونه‌هایی خوب از روایت تاریخ شفاهی مطبوعات کشور هستند.

در خاطراتش بیان می‌کرد که از نسل سوم روزنامه فروش‌های ایران است و از همه قدیمی‌تر فوت کرده بودند و امروز قدیمی‌ترین روزنامه فروش است.

معتقد بود که آن وقت‌ها روزنامه‌ها مردم‌پسند‌تر بودند، امروز با وجود اینکه تنوع روزنامه‌ها زیاد است، اما همگی یک حرف را می‌زنند.‌

می‌گفت: روزنامه فروش‌های حالا که روزنامه فروش نیستند، شده‌اند سوپرمارکت، من خودم کیوسک داشتم، حالا هم دارم، ولی نه از این کیوسک‌ها که همه‌جا هست. روزنامه‌فروشی واقعی.

خاطره‌های زیادی برایش باقی مانده بود که می‌خواست آن‌ها را به رشته تحریر درآورد و مردم این دوره را با فرهنگ، شیوه زندگی و روزنامه فروشی در آن زمان آشنا کند، اما اجل امانش نداد و با سینه‌ای پر از خاطرات تلخ و شیرین به دوستان قدیمی اش پیوست.

رنجبر امیری، در روز‌های آخر عمر با وجود بیماری باز هم از پای ننشست و به تالیف کتاب می‌پرداخت.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز روز پنجشنبه در گفت وگو با ایرنا گفت: رنجبر امیری با بیش از ۷۰ سال تلاش بی وقفه و مستمر در حوزه مطبوعات و به عنوان قدیمی‌ترین روزنامه فروش ایران و جهان و صاحب این عنوان در کتاب گینس مایه افتخار استان البرز و کشور بود.

ناصر مقدم ضمن تسلیت فقدان این فعال مطبوعاتی افزود: در آخرین ملاقاتی که پیش از عید با ایشان داشته ام، با آن حالت بیماری، علاقمند به استان و البرز شناسی بود و با وجود بیماری ابراز امیدواری می‌کرد تا دوباره سرپا شود و بتواند به تالیف کتاب هایش ادامه دهد.

وی با بیان اینکه وجود چنین افرادی مایه افتخار این مرز و بوم است اظهار داشت: سال‌ها در حوزه فرهنگ و هنر زمان می‌برد تا چنین افراد فرهیخته و تاثیر گذاری تربیت شوند.

مقدم گفت: رنجبر امیری فردی مورد احترام و با ارزش برای فرهنگ و رسانه این استان بود و امروز جای ایشان در میان ما خالی است.

وی ادامه داد: نسل امروز باید بتواند ادامه دهنده راه چنین فرهیخته‌ای باشد، به خصوص در استان نوپایی مانند البرز اصحاب رسانه با الگو گرفتن از این پیشکسوتان می‌توانند قدم‌های بسیاری برای رشد فرهنگ و رسانه استان بردارند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز ضمن تقدیر از استاندار البرز برای اعزام نماینده خود با هدف ملاقات قدیمی‌ترین روزنامه فروش ایران و جهان که پیش از عید صورت گرفت اظهار داشت: در دورانی که در بستر بیماری بودند، اصحاب رسانه و فرهیختگان بسیاری به منزل ایشان رفت و آمد داشتند که جای تشکر و قدردانی دارد.

مقدم گفت: پیکر این فرهیخته روز شنبه ۱۷ فروردین ساعت ۱۰ صبح از مقابل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز تشییع و در قطعه هنرمندان بهشت سکینه کرج به خاک سپرده می‌شود.

نظرات بینندگان