arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۶۸۷۴۵
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۱۰ - ۱۶ فروردين ۱۳۹۸

مجلس نمایندگان آمریکا به پایان حمایت از سعودی در جنگ یمن رای داد

مجلس نمایندگان آمریکا، به رغم مخالفت کاخ سفید، به طرح پایان حمایت این کشور از ائتلاف جنگی تحت رهبری سعودی در یمن رای مثبت داد. از این مصوبه به عنوان اقدامی از سوی هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات برای محدود کردن قدرت رئیس جمهور در عرصه سیاست نظامی آمریکا یاد شده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

مجلس نمایندگان آمریکا، به رغم مخالفت کاخ سفید، به طرح پایان حمایت این کشور از ائتلاف جنگی تحت رهبری رژیم سعودی در یمن رای مثبت داد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری فرانسه، مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه به متوقف کردن حمایت نظامی این کشور از جنگ ائتلاف نظامی تحت امر رژیم سعودی در یمن رای داد.

از این مصوبه به عنوان اقدامی از سوی هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات برای محدود کردن قدرت رئیس جمهور در عرصه سیاست نظامی آمریکا یاد شده است.

بر این اساس، این قطعنامه در مجلس نمایندگان آمریکا با 247 رای موافق و 175 رای مخالف تصویب شد که رئیس‌جمهور را موظف می‌کند «ظرف 30 روز مشارکت نیروهای مسلح آمریکا در درگیری‌های نظامی در یمن و یا مواردی که بر آن کشور تاثیرخواهد گذاشت را متوقف کند.»

این قطعنامه، که ماه گذشته به تصویب مجلس سنا نیز رسید، در واقع اقدامی از سوی هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات برای محدود کردن قدرت رئیس‌جمهوری در عرصه سیاست نظامی آمریکا تلقی شده است. از سال 1973 تاکنون برای نخستین بار است که کنگره چنین قطعنامه‌ای را به تصویب می‌رساند.

با این حال احتمال می‌رود «دونالد ترامپ» این مصوبه را وتو کند. کاخ سفید این اقدام را «نادرست» توصیف کرده و مدعی شده است چنین اقدامی علاوه بر ضربه زدن به کنترل تنش در منطقه، عربستان سعودی را تضعیف خواهد کرد.

برخی اعضای دموکرات کنگره طی ماه‌های اخیر با اعلام مخالفت‌ با حمایت آمریکا از ائتلاف جنگی علیه یمن، تأکید کرده‌اند که حمایت نظامی آمریکا از عربستان و متحدانش در جنگ یمن بدون تصویب کنگره برخلاف قانون اساسی است.

منتقدان دولت آمریکا نیز تأکید دارند که ائتلاف سعودی در جنگ یمن از تسلیحات آمریکایی برای کشتار غیرنظامیان استفاده کرده‌اند.

آمریکا با فروش تسلیحات، مشارکت در سوخت‌گیری جنگنده‌ها و در زمینه اطلاعات امنیتی از ائتلاف نظامی سعودی در یمن پشتیبانی می‌کند.

جنگ ائتلاف سعودی علیه یمن، که از 25 مارس 2015 آغاز شده است طبق اعلام سازمان ملل، تاکنون بیش از 10 هزار کشته برجای گذاشته است. سازمان ملل، که جنگ یمن را بزرگترین فاجعه بشری جهان خوانده است، همچنین می‌گوید حدود 14 میلیون نفر از جمعیت کشور در معرض گرسنگی و قحطی هستند.

نظرات بینندگان