arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۶۸۷۴۷
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۱۱ - ۱۶ فروردين ۱۳۹۸

وزیر نیرو: برق رسانی روستاهای سیل‌زده غیر از لرستان به حالت عادی بازگشت

وزیر نیرو با تشریح آخرین اقدامات وزارت نیرو برای مهار سیلاب گفت: بر اثر آسیب های ناشی از سیل در دو هفته اخیر، برق حدود 2532 روستا قطع شد اما در حال حاضر وضعیت برق رسانی در همه استانهای آسیب دیده به غیر از لرستان در شرایط عادی قرار دارد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

وزیر نیرو:برق رسانی روستاهای سیل‌زده غیر از لرستان به حالت عادی بازگشت

وزیر نیرو با تشریح آخرین اقدامات وزارت نیرو برای مهار سیلاب گفت: بر اثر آسیب های ناشی از سیل در دو هفته اخیر، برق حدود 2532 روستا قطع شد اما در حال حاضر وضعیت برق رسانی در همه استانهای آسیب دیده به غیر از لرستان در شرایط عادی قرار دارد.


به گزارش فارس، رضا اردکانیان در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما با اشاره به اینکه سدهای کشور نقش تعیین کننده ای در کاهش خسارت سیل دارند، اضافه کرد : از 48 میلیارد متر مکعب آورد آبهای کشور در سال آبی جدید، استان خوزستان صاحب امتیاز 28 میلیارد متر مکعب از این مقدار است و از 28 میلیارد متر مکعب خروجی آب سدهای کشور هم 17 میلیارد متر مکعب مربوط به سدهای استان خوزستان و از این مقدار حدود 6/5 میلیارد متر مکعب حاصل از سد دز بوده است. جالب اینکه همین 6/5 میلیارد متر مکعب بیش از 2 برابر گنجایش سد مخزنی دز است.

وی گفت: در حال حاضر سد کرخه بیش از 6/5 میلیارد متر مکعب آب در خود جای داده و بهر تقدیر وجود چنین سدهایی در سراسر کشور بویژه در خوزستان نقش تعیین کننده ای در کاهش خسارات سیل دارد.
اردکانیان ادامه داد: بر اثر آسیب های ناشی از سیل در دو هفته اخیر، برق حدود 2532 روستا قطع شد اما در حال حاضر وضعیت برق رسانی در همه استانهای آسیب دیده به غیر از لرستان در شرایط عادی قرار دارد.
وزیر نیرو تاکید کرد: تا این لحظه فقط 97 روستا از نعمت برق بی بهره هستند دلیل آن هم عدم دسترسی به آنهاست. البته برق بخشهایی از کشور هم بطور عمد قطع شده که خطری در اثر تماس سیل پدید نیاید. روی هم رفته این سطح از آمادگی برای برقراری برق استان های خسارت دیده در سطح جهان بی سابقه است.
اردکانیان در خصوص قطعی آب مصرفی استان های آسیب دیده هم گفت: در روند آسیب های ناشی از سیل،​ حدود 62 شهر و 2 هزار و 714 روستا دچار قطع آب شدند که از این تعداد آب حدود 2 هزار و 351 روستا وصل و 363 روستا هم در حال وصل است.

اردکانیان تصریح کرد: رودخانه، خانه ی رود است و اگر خانه رود را خراب کنیم رود، خانه مان را خراب خواهد کرد. در کشور حدود 146 هزار کیلومتر آبراهه اصلی و فرعی داریم که 75 هزار کیلو متر آن در اولویت آزاد سازی تصرفات می باشد که 2 هزار و چهارصد مورد سازه تقاطعی غیر اصولی و فاقد آب گذری شناسایی شده که برای آنها برنامه ریزی دقیقی هم صورت گرفته است. امیدواریم که برنامه ای برای لایروبی و ساماندهی رودخانه ها تدارک دیده شود.

نظرات بینندگان