arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۶۹۴۶۳
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۱۷ - ۱۹ فروردين ۱۳۹۸

جرقه اصلاحات بزرگ اقتصادی در ترکیه با شکست اردوغان در انتخابات

"رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در انتخابات محلی شکست خورد؛ اکنون سرمایه گذاران امیدوار هستند که ترکیه اصلاحات دردآوری را اعمال کند. اصلاحاتی که به باور آنها برای ایجاد ثبات در اقتصاد لازم و ضروری است و همین اصلاحات می‌توانند باعث تقویت دوباره پایگاه سیاسی اردوغان شوند."
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

"رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در انتخابات محلی شکست خورد؛ اکنون سرمایه گذاران امیدوار هستند که ترکیه اصلاحات دردآوری را اعمال کند. اصلاحاتی که به باور آنها برای ایجاد ثبات در اقتصاد لازم و ضروری است و همین اصلاحات می‌توانند باعث تقویت دوباره پایگاه سیاسی اردوغان شوند."

به گزارش ایسنا، خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت: حزب عدالت و توسعه که از سال ۲۰۰۲ در قدرت به سر می‌برد، در انتخابات محلی ۳۱ ماه مارس در آنکارا و استانبول جایگاه خود را از دست داد و شکست خورد. این حزب خواستار بازشماری آرا در این دو شهر شده است.

برات آلبایراک، وزیر دارایی ترکیه و داماد اردوغان قرار است چند روز آینده برنامه‌ای متشکل از اصلاحات ساختاری اعلام کند. وی امیدوار است اقتصاد ترکیه را که اکنون با تورم بالا و ارزش پولی رو به کاهش مواجه است، احیا کند. خبرگزاری دولتی آناتولی اعلام کرد: این برنامه در روز چهارشنبه معرفی خواهد شد.

بعد از بحران واحد پولی در ترکیه در سال گذشته میلادی ما شاهد بودیم که لیر ترکیه نزدیک به ۳۰ درصد از ارزش خود را از دست داد. اقتصاددانان اعلام کرده‌اند ترکیه نیاز دارد که تعهدات بلند مدتی را برای افزایش صادرات و نجات شرکتهای مقروض بدهد.

اردوغان پیش از برگزاری انتخابات محلی اعلام کرد حزب عدالت و توسعه باید بر اقتصاد متمرکز شود.

اما بسیاری از تحلیلگران نسبت به برنامه جامع اصلاحات در حوزه اقتصاد مشکوک هستند. به خصوص در دوران پس از انتخابات. آنها می‌ترسند که حزب عدالت و توسعه به جای این برنامه جامع دست به تدابیر کوتاه مدت بزند تا بدین شکل شکستها را جبران کند، که این مسئله می‌تواند ضعف‌ها را عمیق‌تر و تشدید بکند.

در همین راستا یکی از استراتژیستهای ارشد Credit Agricole می‌گوید: حزب عدالت و توسعه بیشتر طرفدار تدابیر برای رشد اقتصاد است. آنها بیشتر می‌خواهند تدابیر مالی اتخاذ کنند و تورم را کاهش دهند. بر همین اساس ما شاهد اصلاحات جامع نخواهیم بود و این اصلاحات در حد حرف باقی خواهد ماند.

اکنون با کاهش ارزش لیر شرکتها در پرداخت قرضهای خود دچار مشکل شده‌اند و ممکن است در زمان مقرر این بدهی‌ها را پرداخت نکنند؛ کارکنان آنها تعدیل شده و دچار ورشکستگی شوند.

در سال گذشته میلادی پس از اینکه اقتصاد وارد دوره رکورد شد لیر ترکیه ثابت ماند و تورم کمی کاهش یافت اما این تدابیر تک هدف، نگرانی سرمایه گزاران را افزایش داده است.

دولت برای کمک به ترک‌ها در طول امسال قیمت میوه و سبزی را کاهش داد و معافیت مالیاتی را در برخی محصولات تمدید کرد.

نیات بولنت تکین، یکی از مسؤولان پیشین بانک مرکزی ترکیه و استاد دانشگاه پنسیلوانیا می‌گوید: به نظر می‌رسد اردوغان بیشتر تلاش می‌کند که باقی بماند. من فکر نکنم آنها به دنبال اهداف بلند مدت باشند.

آلبایراک جزئیات بسیار کمی از اصلاحات پیشرو بیان کرده و تنها گفته است که این اصلاحات شامل طیف گسترده‌ای از حوزه‌ها خواهد بود.

در چند روز گذشته لیر ترکیه روند باثبات‌تری را در پیش گرفته است و تحلیلگران اعلام کردند، اصلاحات آلبایراک مشخص خواهد کرد که این روند ادامه خواهد یافت یا نه.

پیوتر ماتیس، یکی از استراتژیستها در Rabobank می‌گوید: بازار انتظار تدابیر مستحکم و مشخصی برای حل عدم توازن در اقتصاد دارد.

اکنون میزان بیکاری به بیش از ۱۳ درصد رسیده است. به نظر می‌رسد که این اصلاحات برای اردوغان و ترک‌ها که از رکود استقبال نکردند، سخت باشد.

اگرچه اردوغان بارها اعلام کرده است که ترکیه نیازی به صندوق بین‌المللی پول ندارد اما استراتژیست Rabobank می‌گوید باید اصلاحات با نظارت صندوق بین‌المللی پول اعمال شود تا اعتماد سرمایه گذار جذب شود.

وی ادامه می‌دهد: زیرا ارائه یک پاورپوینت با چند اسلاید که نشان دهد اقتصاد ترکیه به سرعت متوازن می‌شود، اقدامی کافی برای جلب اعتماد سرمایه گذاران نخواهد بود.

نظرات بینندگان