arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۷۷۶۹۶
تاریخ انتشار: ۰۶ : ۲۳ - ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۸

روند خروج سرمایه روسیه از آمریکا ادامه دارد

روسیه که در یک سال اخیر بیش از 80 میلیارد دلار از سرمایه های خود را از آمریکا خارج کرده است در ماه گذشته میلادی 800 میلیون دلار دیگر از از سیستم مالی آمریکا بیرون کشید.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

روند خروج سرمایه روسیه از آمریکا ادامه دارد شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه، سرمایه این کشور در سیستم مالی آمریکا اکنون به 13 میلیارد و 716 میلیون دلار کاهش یافته است. 
از این مبلغ، پنج میلیارد و 503 میلیون دلار اوراق بدهی های بلند مدت و هشت میلیارد و 213 میلیون دلار بدهی کوتاه مدت بود.
روسیه در فروردین ماه 97، 96 میلیارد دلار اوراق قرضه خزانه داری آمریکا را در اختیار داشت اما اکنون حدود 14 میلیارد دلار اوراق قرضه آمریکا دارد که پایین ترین سطح در یک دهه اخیر است. 
به این ترتیب روسیه از ردیف 33 کشور دارنده بیشترین اوراق بدهی های خارجی آمریکا بیرون آمده است. 
اوراق قرضه وزارت خزانه داری آمریکا یک برگه بدهی با نرخ بهره ثابت است که سررسید آن معمولا 10 ساله است، بهره این اوراق هر سال دو بار پرداخت می شود. 
چین بزرگترین دارنده اوراق قرضه آمریکا است اما این کشور از ماه نوامبر سال گذشته تاکنون میزان این اوراق را 10.4 میلیارد دلار کاهش داده و همینک یکهزار میلیارد و 120 میلیون دلار اوراق قرضه آمریکایی در اختیار دارد. 
ژاپن هم با دراختیار داشتن اوراق قرضه به ارزش یکهزار میلیارد و 780 میلیون دلار در مکان دوم دارندگان اوراق قرضه آمریکا قرار دارد. 
روسیه از دو سال پیش کاهش سرمایه گذاری خود در اوراق قرضه آمریکا با هدف مقابله با تحریم های آمریکا را آغاز کرد. 
از دیگر اقدامات روسیه، کاهش وابستگی به دلار در پرداخت های بین المللی این کشور بوده است و توافقاتی که از سال 2013 تا 2019 در این خصوص میان روسیه و دیگر کشورها منعقد شد یکی از دلایل موفقیت اجرای این رویکرد بوده است. 
براساس گزارش منتشر شده از سوی اکسپرتیزا، در این مدت سهم دلار از مبادلات تجاری روسیه 388 میلیارد کاهش یافته است و در مقابل سهم یورو با 21.9 درصد افزایش معادل 151 میلیارد دلار رشد کرده است. 
این کشور با خرید طلا استراتژی مقابله با تحریم آمریکا را دنبال می کند که از چند سال پیش به اجرا گذاشته شد چرا که شمش طلا را بمانند حساب بانکی نمی توان مسدود کرد. 

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان