کد خبر: ۴۷۸۸۰۱
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۱۴ - ۰۲ خرداد ۱۳۹۸

دستگیری سارقان مسلح در تهران

معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ از دستگیری دو سارق مسلحی خبر داد که با طراحی یک سرقت مسلحانه، ۵۰ هزار دلار را سرقت کرده بودند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ از دستگیری دو سارق مسلحی خبر داد که با طراحی یک سرقت مسلحانه، ۵۰ هزار دلار را سرقت کرده بودند.

سرهنگ علی ولیپور گودرزی، معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ در توضیح این خبر گفت: در مورخه ۱۳۹۷/۱۲/۱۳ پرونده‌ای با موضوع سرقت مسلحانه از کلانتری ۱۳۲ شهرزیبا به اداره یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ ارجاع شد.

مالباخته پس از حضور در اداره یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ ضمن معرفی خود به عنوان تاجر که قصد داشت تا با پرواز ساعت ۰۶:۰۰ مورخه ۱۳۹۷/۱۲/۱۳ تهران را به مقصد استانبول ترک کند، در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: محل سکونت و فعالیت تجاری بنده در جزیره کیش است؛ چند روز پیش برای پیگیری امور تجاری خود به تهران آمده و قصد داشتم تا پس از آن به ترکیه بروم. در طول چند روز اقامت در تهران تصمیم گرفتم تا یکی از دوستان دوران سربازی خود به نام علیرضا را نیز ملاقات نمایم و به همین خاطر با او تماس گرفته تا پس از چند سال با یکدیگر ملاقات داشته باشیم؛ علیرضا اصرار زیادی می‌کرد تا به خانه‌اش بروم اما من قبول نکردم و به همین علت برای چند روز اقامت من در تهران، خانه‌ای مبله را در محدوده خیابان فردوس غرب اجاره کرد و هر شب با یکدیگر بودیم تا اینکه آخرین شب ساعت ۰۲:۰۰ بامداد مورخه ۱۳۹۷/۱۲/۱۳ با هم خداحافظی کردیم؛ قرار بود تا ساعت ۰۶:۰۰ همان روز ( ۱۳۹۷/۱۲/۱۳) با پرواز تهران – استانبول به ترکیه بروم اما حدود ساعت ۴ بامداد بود که ناگهان متوجه کوبیدن در آپارتمان شدم !! ؛ برای بررسی موضوع به درب آپارتمان رفته و به محض باز کردن درب آپارتمان، دو جوان وارد خانه شدند. در حالیکه یک نفر از آنها چاقو و دیگری اسلحه کمری در اختیار داشتند، اقدام به بستن دست و پای من کرده و بلافاصله با وارسی چمدان و وسایل شخصی‌ام بیش از ۵۰ هزار دلار پول همراهم را سرقت کرده و پس از آن به سرعت از آپارتمان خارج شدند .

با آغاز رسیدگی به پرونده، کارآگاهان با انجام اقدامات میدانی و پلیسی به تحقیق در خصوص دوستان و افراد آشنا با مالباخته پرداخته و اطمینان پیدا کردند که تنها علیرضا از محل اقامت مالباخته اطلاع داشته است؛ علیرضا جهت انجام تحقیقات پلیسی به اداره یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ دعوت شد و در اظهارات اولیه منکر هرگونه اطلاع از وقوع سرقت شد اما در ادامه ی تحقیقات با اعتراف به اطلاع داشتن از سرقت عنوان داشت که هیچ نقشی در سرقت نداشته است اما سارقان را می‌شناسد.

علیرضا در توضیحات خود به کارآگاهان گفت: طی چند روزی که مالباخته ( بابک ) مهمان من بود، در خصوص فعالیت تجاری وی و وضعیت مالی‌اش با دو تن از دوستانم به نام محمود (متولد ۱۳۶۰) و مراد ( متولد ۱۳۵۷) صحبت کرده بودم؛ حتی یک بار نیز به آنها توضیح دادم که بابک قصد دارد تا برای خرید کالا به ترکیه برود و به همین خاطر ارز زیادی همراه دارد اما به هیچ عنوان فکر نمی‌کردم که محمود و مراد با این صحبت‌ها، تصمیم به سرقت بگیرند. زمانیکه بابک با من تماس گرفت و مشخصات سارقین را برایم توضیح داد، بلافاصله محمود و مراد را شناختم اما ترسیدم که موضوع را مطرح کنم چون محمود و مراد هر دو نفرشان از افراد سابقه‌دار و شروری هستند که ترسیدم برای من مشکل ایجاد کنند. چندین نوبت با آنها تماس گرفتم و از آنها درخواست کردم تا پول بابک را بازپس دهند اما آنها هر بار درخواست مرا رد کرده و حتی مرا نیز تهدید کردند و پس از آن تصمیم به سکوت گرفتم.

کارآگاهان اداره یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ با شناسایی محل تردد محمود و مراد، با بررسی سوابق آنها اطلاع پیدا کردند که هر دو نفر آنها از مجرمین سابقه‌دار هستند که بارها به اتهام موادمخدر و خرید اموال مسروقه دستگیر و روانه زندان شدند.

در ادامه و با شناسایی محل تردد آنها در یک سفره خانه سنتی در محدوده میدان توحید، هر دو نفر آنها را در مورخه ۱۳۹۸/۰۲/۰۳ دستگیر و به اداره یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل کردند.

محمود و مراد پس از انتقال به اداره یکم پلیس آگاهی تهران صراحتا به سرقت از مالباخته و فروش ارزهای مسروقه اعتراف کردند؛ متهمین در اعترافات خود به کارآگاهان عنوان داشتند: "زمانیکه علیرضا در خصوص وضعیت مالی دوستش صحبت می‌کرد و اینکه قصد دارد تا برای تجارت به ترکیه برود، اطمینان پیدا کردیم که باید پول زیادی همراهش باشد؛ به همین علت بدون آنکه علیرضا در جریان تصمیم ما قرار بگیرد، تصمیم گرفتیم تا سرقت را انجام دهیم تا اینکه یک شب زمانیکه علیرضا را به نشانی محل اقامت شاکی رساندیم، نشانی دقیق محل را نیز پیدا کردیم تا اینکه از میان صحبت های علیرضا متوجه شدیم مالباخته قصد دارد تا فردای آن شب تهران را به مقصد ترکیه ترک کند و به همین علت تصمیم گرفتیم تا سرقت خود را انجام دهیم.

سرهنگ کارآگاه علی ولیپور گودرزی، با اعلام این خبر گفت: متهمین پرونده در اظهارات خود مدعی هستند که در سرقت تنها از سلاح سرد استفاده کردند اما با توجه به اظهارات مالباخته مبنی بر استفاده متهمین از اسلحه کمری، تحقیقات تکمیلی جهت کشف سلاح مورد استفاده در سرقت در دستور کار کارآگاهان اداره یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفته و هر دو متهم با قرار قانونی صادره از سوی بازپرس پرونده در اختیار پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار دارند.

منبع: ایلنا
نظرات بینندگان